Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UTXO

Z dwudziestej lekcji dowiesz się jak działają transakcje w bitcoinie, czym jest input i output transakcji oraz na czym polega model UTXO. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

Jak działają transakcje w bitcoinie? 

Aby wykonać transakcję z poziomu portfela tak naprawdę nie musimy zastanawiać się, ani nawet rozumieć jak działa sieć bitcoina, po to by przesłać komuś konkretną sumę. Wystarczy bowiem zeskanować kod QR z adresem publicznym odbiorcy środków lub poprawnie go skopiować, a następnie wybrać domyślną opłatę transakcyjną, zaproponowaną przez portfel jako optymalna i kliknąć przycisk wyślij. 

Transakcja w bitcoinie nie polega na przesyłaniu środków z jednego portfela na drugi, więc porównanie np. do przelewów bankowych jest tutaj nietrafione. Wszystkie BTC znajdują się wyłącznie w rozproszonej sieci blockchain, a portfele służą jedynie do szyfrowania kluczy prywatnych, nie zaś do przechowywania kryptowalut.

Reklama

 

Wejście, wyjście i wartość transakcji

Najbardziej podstawowe parametry każdej transakcji to input, output i amount:

  • Input - wejście transakcji, czyli adres publiczny, z którego wysyłamy środki w BTC
  • Output - wyjście transakcji, czyli adres publiczny odbiorcy transakcji
  • Amount - wartość wykonywanej transakcji, czyli jaką kwotę w BTC wysyłamy

 

O ile nie jesteśmy górnikami, którzy otrzymują nowo wykopane BTC za wykonywaną pracę, to zawsze jest tak, że BTC, które obecnie posiadamy otrzymaliśmy od kogoś innego w ramach jednej lub wielu transakcji. Gdy wykonujemy transakcję, nasz adres publiczny jest zapisywany w sieci blockchain jako input, a adres na który wysyłamy jako output. Jeśli osoba, która dostała od nas środki w przyszłości wykona transakcję, jej adres publiczny będzie inputem, a adres nadawcy środków outputem.

Co więcej, input zawsze zawiera informację o outpucie poprzedniej transakcji, czyli pozwala sprawdzić od kogo otrzymaliśmy BTC, które chcemy przesłać komuś innemu. Często jest tak, że transakcja ma kilka inputów, nawiązujących do poprzednich transakcji od różnych adresów, które przesłały nam środki. Jeśli chcemy wysłać komuś 3 BTC, a dostaliśmy wcześniej po 1 BTC od trzech różnych osób, to nasza transakcja będzie mieć trzy inputy, z których każdy będzie powiązany z adresem osoby, która wcześniej wysłała nam BTC. 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Model UTXO w praktyce

A co jeśli chcemy wysłać kwotę niższą niż wartość (amount) transakcji, którą otrzymaliśmy od wcześniej od kogoś?

Chcę wysłać komuś pół bitcoina, ale na mój portfel wykonana została tylko jedna transakcja o wartości 50 BTC. W BTC wartość transakcji jest niepodzielna, co oznacza że nie mogę wysłać po prostu 0,5 BTC, a 49,5 zatrzymać na moim obecnym adresie publicznym. Muszę wydać całą kwotę. Moja transakcja będzie mieć jedno wejście i dwa wyjścia - pierwsze na 0,5 BTC wysłane na adres publiczny odbiorcy, drugie wyjście na 49,5 BTC wysłane na mój nowy adres publiczny, tzw. change address, czyli adres na którym ulokowana jest reszta z transakcji.

Taki model transakcji, po raz pierwszy zastosowany w BTC, nazywa się UTXO, czyli Unspent Transaction Output.

Reklama

URL Artykułu

 

Czytaj więcej