Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

USA raport JOLTS za październik

Zmniejszenie obaw związanych z wariantem Omikron ożywiło oczekiwania na zdecydowaną normalizację polityki Fed (spadek EURUSD i wzrost rentowności Treasuries), ale jednocześnie zwiększyło apetyt na ryzyko (mocne wzrosty indeksów akcyjnych). Zredukowanie obaw o przebieg pandemii sprzyja ropie, która zdrożała względem piątku już o 5 USD/b (Brent). W Chinach (i szerzej w Azji) rynki obligacji załamały się po technicznej niewypłacalności Evergrande (najbardziej zadłużonej firmy deweloperskiej świata), która nie wypłaciła w terminie odsetek od obligacji. Firmę czeka teraz prawdopodobnie przymusowa restrukturyzacja pod czujnym okiem Biura Politycznego KPCh.

W oczekiwaniu na wynik dzisiejszego posiedzenia RPP na krajowym rynku było wczoraj względnie spokojnie. Złoty pokazał relatywną siłę. Mimo spadku EURUSD, kurs EURPLN przez większą część dnia pozostawał poniżej 4,60, a pod koniec dnia obniżył się nawet do 4,58. HUFPLN obniżył się wyraźnie i zbliżył się do tegorocznego minimum. CZKPLN był najniżej od ponad miesiąca i przełamywał roczny trend wzrostowy. Rentowności obligacji spadały, mimo wzrostu rentowności na rynkach bazowych. Wskazuje to, że m.in. aprecjacja złotego (udrożnienie kanału kursowego pożądane przez jastrzębich członków RPP) i zapowiedź „tarczy antyinflacyjnej” (z dodatkową informacją o możliwości obniżenia VAT na żywność – szczegóły w sekcji Przegląd wydarzeń ekonomicznych). prawdopodobnie ograniczyły oczekiwania uczestników rynku dotyczące skali podwyżek stóp procentowych NBP.

Spadek kursu EURUSD i wzrost rentowności Treasuries. Notowania HUFPLN oraz CZKPLN notują mocne spadki - 1Spadek kursu EURUSD i wzrost rentowności Treasuries. Notowania HUFPLN oraz CZKPLN notują mocne spadki - 1

Wydarzeniem dnia będzie wynik posiedzenia RPP

Wydaje się przesądzone, że nastąpi kolejna podwyżka stóp procentowych NBP, trzeci miesiąc z rzędu. Zakładamy, że stopa referencyjna wzrośnie o 50pb, chociaż nie można wykluczyć ani ostrożniejszej decyzji (25pb), ani bardziej zdecydowanego ruchu (75-100pb). Za ostrożnością przemawia: 1) obniżenie prognozowanej ścieżki inflacji przez „tarczę antyinflacyjną” i spadek cen ropy, 2) niepewność związana z Omikronem,3) pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie i w Polsce oraz 4) udrożnienie kanału kursowego. Z kolei do bardziej zdecydowanego działania może zachęcać: kolejny wyższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI (7,7% r/r w listopadzie) oraz możliwa presja na złotego w przypadku bardziej zdecydowanego od oczekiwań normalizowania polityki Fed. Naszym zdaniem, w warunkach aprecjacji złotego i spadku rynkowych stóp procentowych oraz ograniczenia ryzyka odkotwiczenia się oczekiwań inflacyjnych dzięki zastosowaniu „tarczy antyinflacyjnej” optymalnym wariantem podwyżki na dziś jest 50pb. Pozwoliłoby to utrzymać dobrą passę złotego, a jednocześnie RPPwpisałaby się dobrze w rynkowe oczekiwania (brak zarzutów o nieprzejrzystość i nieprzewidywalność). Oprócz samej decyzji niezmiernie ważna będzie wymowa komunikatu po posiedzeniu (zapewne dziś o godz. 16.00) oraz konferencja prasowa Prezesa NBP (w czwartek od 15.00).

W USA opublikowany zostanie raport JOLTS za październik, który wskaże jak silna pozostaje popytowa strona rynku pracy

Reklama

Potwierdzenie silnego i niezaspokojonego popytu na pracę skłaniałaby Fed do szybszego zacieśniania polityki pieniężnej.

Inflacja CPI na Węgrzech za listopad wg konsensusu wzrosła do 7,3% r/r z 6,5% r/r

Mocniejszy od oczekiwań odczyt mógłby skutkować przyspieszeniem tempa cotygodniowych podwyżek stopy depozytowej (obecnie efektywnej stopy procentowej) MNB.

Czytaj więcej