Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Union Square Ventures LLC

W swym artykule na portalu Cointelegraph Jordan Finneseth opisał projekty kryptowalutowe, które wzbudziły najwięcej emocji na rynku w mijającym 2021 roku. Wśród nich znalazły się Uniswap, Aave, Curve Finance, Axie Infinity i Dogecoin. Na czym one polegają? Co wniosły do świata kryptowalut?

 

Rok 2021 był przełomowy dla rynku kryptowalut

W tym czasie kurs Bitcoina osiągnął historyczny szczyt na poziomie 68 789 USD, a kurs Ethereum sięgnął poziomu 4859 USD. Oprócz wzrostów kursów najpopularniejszych kryptowalut, w tym czasie na tym rynku działo się też wiele innych ciekawych rzeczy. Na znaczeniu zyskały zdecentralizowane finanse (DeFi) i niewymienne tokeny (NFT).

Dalsza część artykułu opisuje 5 najbardziej znaczących projektów kryptowalutowych, które wniosły znaczący wkład w rozwój tej branży lub przynajmniej spowodowały spore zamieszanie na rynku.

Reklama

 

Uniswap

Jednym z najbardziej przełomowych projektów jest zdecentralizowana giełda kryptowalut Uniswap. Początki giełdy Uniswap sięgają 2018 r. Została ona założona przez Haydena Adamsa. Spółka otrzymała finansowanie ze strony takich firm inwestycyjnych, jak Andreessen Horowitz, Paradigm Venture Capital, Union Square Ventures LLC i ParaFi.

Uniswap jest jednym z pierwszych tego rodzaju przedsięwzięć, stanowiąc inspirację dla kolejnych podobnych projektów

Według danych Dune Analytics, Uniswap jest dominującą giełdą wśród wszystkich zdecentralizowanych giełd kryptowalut (DEX). Wolumen obrotu na Uniswap jest większy niż na wszystkich innych tego rodzaju giełdach. Od drugiej połowy 2021 r. wolumen handlu na wszystkich zdecentralizowanych giełdach kryptowalut zaczął rosnąć, przy czym widoczny jest wiodący udział giełdy Uniswap.

W 2021 roku nastąpił znaczący rozwój giełdy. W marcu poinformowano o aktualizacjach mających na celu obniżenie kosztów transakcyjnych i skrócenie czasu realizacji transakcji dla użytkowników giełdy.

 

Aave

Reklama

Na początku 2021 r. sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) zaczął dynamicznie się rozwijać. Istotę zdecentralizowanych finansów stanowi możliwość realizacji transakcji bez pośrednictwa instytucji finansowych.

Jednym z najpopularniejszych projektów tego rodzaju jest Aave (AAVE)

Jest to protokół DeFi, który umożliwia użytkownikom deponowanie swych tokenów i pożyczanie ich w zamian za zysk. Mogą one stanowić również zabezpieczenie przy pożyczaniu innych aktywów. W mijającym roku nastąpił dynamiczny rozwój Aave dzięki aktualizacjom. W efekcie wartość środków zdeponowanych w tym projekcie przekroczyła 25,7 mld USD, co sprawiło, że Aave stał się czołowym protokołem DeFi w rankingach.

 

Curve Finance

Curve Finance to protokół oparty na stablecoinach, który wykorzystuje zautomatyzowaną animację rynku w celu zarządzania płynnością na platformie i w całym systemie zdecentralizowanych finansów. Jest to zdecentralizowana platforma przeznaczona do handlu stablecoinami, takimi jak USDC czy USDT. Stablecoiny to cyfrowe waluty powiązane ze „stabilnymi” aktywami, takimi jak dolar amerykański, złoto itp. Niektórzy inwestorzy traktują je jako „bezpieczną przystań” w czasie zwiększonej zmienności na rynku. Aktywa te w mijającym roku również zyskały na popularności, co przełożyło się także na sukces platformy i jej natywnego tokenu CRV.

Curve Finance zajmuje drugie miejsce w rankingach po Aave, a dane z Defi Llama wskazują, że wartość środków zdeponowanych na tej platformie sięga około 21,77  mld USD. Curve jest też zintegrowany z wieloma innymi sieciami blockchain, jak Ethereum, Avalanche, Harmony, xDAI, Polygon, Arbitrum czy Fantom, co wskazuje, że może być dostawcą płynności dla stablecoinów na całym rynku kryptowalut.

Reklama

 

 

Axie Infinity

Axie Infinity jest grą, w której można zarabiać. Początki produkcji sięgają 2018 roku. Została ona wydana przez wietnamskie studio Sky Mavis. Użytkownicy mogą kolekcjonować stworki o nazwie Axie. Atrakcyjności grze dodaje fakt, że nie tylko mogą one być kupowane, hodowane i sprzedawane, ale także mogą toczyć między sobą walki. Gra opiera się na niewymiennych tokenach (NFT). W odróżnieniu od wielu gier, za które trzeba płacić, tutaj można połączyć przyjemne z pożytecznym. Gra jest oparta na modelu play-to-earn, a jej miłośnicy mogą zarabiać.

Wraz ze wzrostem popularności gry, wzrosła również cena natywnego tokenu platformy o nazwie AXS

Jeszcze na początku stycznia cena AXS oscylowała w okolicach 0,50 USD, a obecnie jest notowana na poziomie 90-100 USD. W sierpniu w czasie największej popularności platforma generowała dzienny przychód w wysokości 17,55 mln USD. Na początku października studio pozyskało 152 mln USD od funduszu venture capital Andreessen Horowitz. Od tamtego czasu Axie Infinity ma średnio 2 miliony aktywnych użytkowników dziennie.

Reklama

 

Dogecoin

W mijającym roku w centrum uwagi rynków znalazła się także “memowa” kryptowaluta Dogecoin (DOGE). W tym przypadku nie tyle technologia odgrywała istotną rolę, co raczej wypowiedzi takich osobistości, jak szef Tesli - Elon Musk i miliarder Mark Cuban. Sprawiły one, że kurs tej kryptowaluty wzrósł o ponad 23 000% z ceny 0,0031 USD na początku stycznia do 0,74 USD w maju.

Kiedy ogłoszono, że wspomniany token mógłby pomóc sfinansować wysłanie na księżyc satelity przez SpaceX, jego kurs wystrzelił w kosmos, a przy okazji nastąpił wzrost popularności podobnych projektów kryptowalutowych, jak Shiba Inu (SHIB) i Dogelon Mars (ELON). Po ogromnych wzrostach nastąpiła realizacja zysków. Obecnie cena Dogecoina jest notowana na dużo skromniejszym poziomie – w okolicy 0,17 USD.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Union Square Ventures LLC