Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ue fundusze

Rząd: unijne płatności z KPO spodziewane w połowie 2022. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej W.Buda powiedział w piątek, że pierwsze płatności unijne z Krajowego Planu Odbudowy mogą trafić do Polski w połowie 2022. Sugeruje to, iż Polska nie otrzyma w tym roku zaliczki odpowiadającej 13% wartości KPO, czyli €4,7mld.

Wiceminister dodał, że prefinansowanie nie jest konieczne, ani niezbędne, gdyż projekty są dopiero przygotowywane, a dopiero ich realizacja wymaga finansowania. Brak wypłaty w tym roku nie spowoduje, że ogólna pula środków dla Polski zostanie zmniejszona.

Buda zapowiedział, że rząd w ciągu najbliższych tygodni przedstawi projekty dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i szerszą reformę sądownictwa. Odnosząc się do opinii rzecznika generalnego TSUE, który rekomendował oddalenie skarg Polski i Węgier na mechanizm „fundusze za praworządność”, stwierdził, że Polska będzie się opierała na wyrokach i ostatecznych orzeczeniach TSUE, a to kwestia kilku, jeśli nie kilkunastu miesięcy. Dodał, że niepokój w Polsce nie budzi sam mechanizm tylko jego interpretacja, a Polska jest spokojna o rozstrzygnięcie TSUE i dobre rozumienie mechanizmu warunkowości.

W tym tygodniu w kraju: posiedzenie RPP w środę i oczekiwana podwyżka stóp procentowych o 50-75bp.

Reklama

W Polsce wydarzeniem tygodnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w środę. Zakładamy podwyżkę o 50pb z dużymi szansami na 75pb. Dużą ewolucję nastawienia RPP widać było po publikacji listopadowej inflacji. Nawet umiarkowani członkowie RPP, jak R.Sura, którzy przed danymi raczej niechętnie mówili o dalszym zacieśnieniu, po tych danych opowiedzieli się za podniesieniem stóp. Wypowiedzi prof. G.Ancyparowicz, czy Prezesa NBP A.Glapińskiego także czytamy jako zapowiedź mocnej podwyżki. Zwykle wypowiedź poprzedza szereg deklaracji o tym, że RPP nie może szkodzić wzrostowi gospodarczemu. Po tym pada część najbardziej użyteczna dla przewidywania decyzji, a więc ta pokazująca dużą determinację do zacieśnienia polityki pieniężnej. W przypadku Prezesa NBP pojawiły się ostatnio stwierdzenia, iż inflacja nie jest już "przejściowa", jak utrzymywał do tej pory, ale "uciążliwa", także prof. Ancyparowicz brzmi ostatnio jastrzębio.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ue fundusze