Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

test na przeciwcial koronawirus cena

Wiadomości zagraniczne - Covid-19 na świecie: stabilizacja zakażeń na wysokim poziomie, coraz więcej przypadków omikrona w RPA. Globalna liczba zakażeń koronawirusem, liczona jako 7-dniowa średnia ruchoma, od 10 dni ustabilizowała się na poziomie około 610tys. Jest to około 10tys. mniej niż tydzień temu, lecz prawie 135tys. więcej niż miesiąc temu. Ponad połowę nowych przypadków Covid-19 na świecie przypada na kraje UE i Wielką Brytanię, prawie 20% - na USA.

W przeliczeniu na 100tys. mieszkańców, wybrane kraje zanotowały następującą liczbę zakażeń: Słowacja 147, Belgia 127, Czechy 125, Holandia 106, Wielka Brytania 76, Francja 72, Niemcy 59, Polska 58, Austria 48, USA 36, RPA 33. W tym ostatnim kraju szybko rozprzestrzenia się wariant omikron, pozytywny wynik testu miał prezydent tego kraju C. Ramaphosa. W krajach europejskich szybko rośnie liczba hospitalizacji z powodu Covid-19. Wskaźnik zgonów w ostatnim tygodniu w przeliczeniu na 1mln mieszkańców w wniósł w wybranych krajach: 1,8 w UK; 3,8 w USA; 4,4 średnio w UE (w tym 4,4 w Niemczech, ale 10,6 w Polsce; 14,1 na Słowacji; 14,7 w Chorwacji; 19,4 na Węgrzech); 7,9 w Rosji; 0,3 w RPA.

Poziom zaszczepienia nie zmienia się istotnie, póki co mniej niż 1/3 populacji, a średnio w UE mniej niż 1/5 przyjęła 3 dawkę przypominającą szczepionki. Wybrane kraje mają następujący odsetek w pełni zaszczepionych (w nawiasie odsetek zaszczepionych 3 dawką): Wielka Brytania 69% (3 dawka - 33%), Niemcy 69% (22%), średnia w UE 68% (16%), USA 60% (16%), Polska 55% (13%), RPA 26% (brak danych o 3 dawce).

Główny doradca prezydenta USA ds. medycznych A.Fauci powiedział, że jest prawie pewne, że wariant omikron koronawirusa nie wywołuje poważniejszych objawów choroby Covid-19 niż dominujący obecnie na świecie wariant delta, choć jest wyraźnie wysoce zaraźliwy. Stwierdził, że nie należy nadinterpretowywać danych z RPA, gdzie ludność tego kraju jest bardzo młoda. Pfizer podał, że 3 dawka szczepionki w warunkach laboratoryjnych podnosi liczbę przeciwciał 25-krotnie w porównaniu z dwoma dawkami szczepionki. To nie oznacza, że zachorowanie nie jest możliwe, co potwierdzają doniesienia z Singapuru, gdzie wykryto dwa przypadki zakażenia omikronem pomimo przyjęcia dawki przypominającej szczepionki (w Singapurze zaszczpione jest 87% populacji, a 29% przyjęło boostera).

USA: Fed zapowie przyspieszenie taperingu, zasugeruje szybsze podwyżki stóp

Kluczowym wydarzeniem w tym tygodniu będzie prawdopodobnie posiedzenie FOMC. W naszej ocenie Komitet zapowie przyspieszenie tempa taperingu, czyli redukcji skali zakupów aktywów, do US$60mld miesięcznie w styczniu, do US$30mld w lutym i wygaszenia programu w marcu. Zacieśnienie polityki Fed podczas ostatniej wypowiedzi sugerował Prezes J.Powell. Od tamtej pory widzieliśmy potwierdzenie mocniej koniunktury i wysokiej inflacji w USA, a także spadek obaw przed wariantem omikron.

Reklama

Fed opublikuje również nowy zestaw projekcji gospodarczych oraz nową ścieżkę oczekiwanych przez członków FOMC stóp procentowych. Marcowa projekcja pokazywała pierwsze podwyżki dopiero w 2024, czerwcowa w 2023, a wrześniowa jedną podwyżkę już w 2022. Silniejsza presja inflacyjna, przy utrzymaniu silnej koniunktury w gospodarce, sugeruje, że w tej edycji członkowie FOMC powinni wskazać na dwie podwyżki w przyszłym roku. To prawdopodobnie kluczowy element z punktu widzenia reakcji rynków finansowych na wyniki posiedzenia.

Utrzymanie solidnej koniunktury w USA powinna potwierdzić paczka solidnych danych ze sfery realnej: sprzedaż detaliczna (środa) i produkcja przemysłowa (czwartek). W obu przypadkach spodziewamy się wyników zgodnych z konsensusem (odpowiednio 0,8 i 0,7%m/m), więc same w sobie dane nie powinny mieć kluczowego znaczenia dla rynków. Na tyle wysokie wyniki sugerują, że PKB USA za 4kw21 wyniesie około 6%kwkw SAAR, nawet gdyby wariant omikron odbił się na wydatkach gospodarstw domowych w grudniu.

USA: Inflacja na 40letnim szczycie, wsparciem dla zacieśnienia polityki Fed

W piątek poznaliśmy dane o CPI w USA w listopadzie. Inflacja wzrosła do 6,8% r/r (zgodnie z konsensusem) z 6,2%r/r miesiąc wcześniej. To najwyższy wynik od 1984. Wzrost cen nadal dotyczył szerokiego spektrum kategorii. Do kluczowym należą: ceny najmu (efekt drożejących nieruchomości), czy używanych aut (podaż nowych pozostaje mocno ograniczona z uwagi na braki mikroprocesorów). Wyraźnie wzrosły też ceny żywności (zgodnie z globalnymi trendami) oraz odzieży (efekt wysokiego popytu). Nowymi elementami był silny wzrost cen w hotelach i lotów. To efekt dużo wyższego popytu na te usługi wobec 2020.

W kolejnych miesiącach nie wykluczamy dalszego wzrostu dynamiki CPI (w ujęciu r/r). Odpowiadają za to efekty bazy, wysokie ceny niektórych surowców, zaburzenia w łańcuchach dostaw, czy wreszcie silny popyt. Obawiamy się szczególnie wzrostu komponentu bazowego, gdzie szereg z tych elementów się nałoży. Ankiety wśród firm potwierdzają, że nadal są one w fazie przenoszenia rosnących kosztów na finalnych odbiorców.

Strefa euro: Posiedzenie ECB w czwartek i nowe prognozy makroekonomiczne

Pomimo silnej presji inflacyjnej w strefie euro, przestrzeń decyzyjna EBC jest ograniczona przez kruchą koniunkturę gospodarczą oraz ryzyko kolejnej fali pandemii z powodu wariantu omikron. Dlatego inwestorzy spodziewają się zbilansowanej retoryki ze strony EBC i utwierdzenia w przekonaniu o utrzymaniu obecnych warunków pieniężnych przynajmniej do 2023 roku. W czwartek EBC przedstawi swoje najnowsze prognozy makroekonomiczne, które zapewne pokażą wyższą inflację m.in. z powodu jesiennej eksplozji cen surowców energetycznych, szczególnie cen gazu ziemnego.

Strefa euro: Szczyt fali pandemii powodem pogorszenia PMI

Reklama

W czwartek poznamy także najważniejsze w tym tygodniu dane z Europy – grudniowe wskaźniki koniunktury PMI dla strefy euro. Spodziewamy się, że w obu przypadkach pogorszyły się one względem listopada: do 58,1pkt. z 58,4pkt. w przetwórstwie i do 53,2pkt. z 55,9pkt. w usługach. Słabsze wyniki odzwierciedlają szczyt kolejnej fali pandemii w Europie i związane z nim nowe restrykcje sanitarne. W przemyśle problemem pozostają najprawdopodobniej zaburzenia w łańcuchach dostaw.

Widzimy jednak istotne szanse na poprawę aktywności w strefie euro już na początku 2022. Z jednej strony złagodzenie restrykcji sanitarnych w Azji sugeruje stopniowe rozładowywanie się zastojów w dostawach, w tym do Europy. Z drugiej popyt wewnętrzny powinno wzmocnić znoszenie restrykcji sanitarnych (co zapowiedziała m.in. Austria) oraz uruchomienie pierwszych programów z Funduszu Odbudowy.

Czytaj więcej