Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

szort

 

  • Kim są założyciele funduszu Marshall Wace?
  • Co ich łączy z Georgem Sorosem?
  • Od jak dawna szortują akcje spółek z GPW?
  • Jaki kapitał mają w zarządzaniu?

 

 

Reklama

Ostatnio głośno było o Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF, oraz o funduszu Marshall Wace, który otworzył „krótką” (na spadek kursu) pozycję na 0,5% akcji Kruka i na 0,54% akcji grupy Kęty. Marshall Wace zwiększył również krótką pozycję na akcjach JSW do 0,9% z 0,87% wcześniej.

Co wiadomo o Marshall Wace? Czemu z takim uporem, od lat, fundusz ten otwiera duże szorty na polskich spółkach z GPW? Co sądzi o polskim rynku akcji?

Postanowiliśmy go zapytać o te kwestie. I zbadać, czym jest ten fundusz i kto go założył.

 

Stały bywalec Rejestru Krótkiej Sprzedaży KNF

Marshall Wace to stały bywalec Rejestru Krótkiej Sprzedaży KNF. Czym jest ten rejestr, jak działa i jak go czytać, wyjaśniliśmy niedawno w naszym tekście. Do publicznej wiadomości są w nim podawane pozycje „krótkie” od 0,5% wyemitowanego kapitału podstawowego danej spółki oraz każde 0,1% powyżej tej wartości. Zestawienie zawiera nazwę podmiotu który osiągnął pozycję krótką netto, określenie emitenta, którego dotyczy pozycja, jej wielkość oraz datę jej wyliczenia przez podmiot obowiązany.

Reklama

Obecnie w RKS KNF jest 10 pozycji, z czego trzy zostały otwarte właśnie przez Marshall Wace. Trzyma szorty na akcjach JSW, Kęty oraz CD Projekt.

 

Czytaj również: Warren Buffett ma powody do radości, jego ulubiona spółka wciąż rośnie

 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: KNF

Reklama

 

Co ciekawe, RKS KNF daje możliwość podglądania archiwum pozycji „krótkich”. I okazuje się, że tenże fundusz miał już 384 pozycje na akcjach z GPW w historii swojej obecności na polskim rynku. Po raz pierwszy pojawił się w rejestrze 21 czerwca 2013, otwierając dużego szorta na akcjach JSW. Marshall Wace jest więc obecny na polskim rynku od niemal 11 lat.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: KNF

Reklama

 

Dla ciekawości, sprawdziliśmy największe pozycje, jakie miał kiedykolwiek Marshall Wace na polskiej giełdzie. Największą „krótką” pozycję miał na akcjach JSW (1,32%) pod koniec grudnia 2023 roku, czyli całkiem niedawno. Obecnie już ją radykalnie zmniejszył. Trudno go na razie rozliczać z tego „betu”.

Drugą największą pozycją „krótką” w historii tego funduszu była pozycja na akcjach Alior Banku (1,31%) w maju 2020 roku. Rosła ona od początku kwietnia 2020 roku, by po osiągnięciu wspomnianego apogeum, spadać do października 2020. Gdy nałożymy tę pozycję na wykres Alior Banku z 2020 roku okazuje się, że Marshall Wace miał nosa i mógł wyjść na niej całkiem nieźle, choć tak na oko, to rewelacji nie było. Dokładne kalkulacje dla tej pozycji są trudno wykonalne, bo też nie znamy jej realnej daty otwarcia ani zamknięcia (gdy przebywa poniżej progu 0,5%).

 

Zobacz także: Wprowadzimy AI do procesu drukowania – prezes XTPL w wywiadzie dla FXMAG

 

Reklama

Notowania Alior Banku z 2020 roku z przybliżonym okresem dużego szorta Marshall Wace

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView

 

Wszystko o Marshall Wace – czyli kumple George Sorosa

Czym jest Marshall Wace? Jest to brytyjski fundusz hedgingowy z siedzibą w Londynie w Anglii. Został założony przez Paula Marshalla i Iana Wace'a w 1997 r. Przed założeniem tegoż funduszu, Paul Marshall był szefem działu europejskich akcji w Mercury Asset Management, podczas gdy Ian Wace był szefem handlu akcjami w Deutsche Bank. W 1997 roku Marshall i Wace uruchomili firmę Marshall Wace mając w kieszeni 25 mln USD swoich pieniędzy oraz 50 mln USD od George'a Soros’a.

Reklama

Fundusz Marshall Wace to generalnie historia sukcesu. Obecnie ma około 64 mld USD w zarządzaniu. Czyli w 27 lat aktywa w zarządzaniu zwiększył aż 853-krotnie! Marshall Wace zarządza kilkoma funduszami typu long-short equity, co oznacza, że nie tylko kupuje akcje, ale też otwiera pozycje „short”, czyli na spadek kursów.

Fundusz może się pochwalić kilkoma efektywnymi zakładami. Na przykład w sierpniu 2014 r. Marshall Wace zarobił 36 mln USD na krótkiej pozycji na upadku portugalskiego banku Banco Espírito Santo.

W 2015 roku znany fundusz Kohlberg Kravis Roberts (KKR) zgodził się kupić 24,9% udziałów w Marshall Wace. Obecnie Marshall Wace ma biura w Londynie, Nowym Jorku, Hongkongu, Szanghaju i Singapurze.

Poprosiliśmy Marshall Wace o komentarz odnośnie jego obecności na polskim rynku. Pytaliśmy o posiadane pozycje long i short na polskich akcjach. A także o to, co sądzi o polskim rynku akcji jako całości. Oto odpowiedź Marshall Wace:

„Marshall Wace nie wypowiada się na temat poszczególnych pozycji i nie oferuje komentarzy rynkowych.

Chcielibyśmy jednak przedstawić kilka informacji na temat Marshall Wace.

  • Marshall Wace jest funduszem hedgingowym typu long-short equity, zarządzającym ponad 62 mld USD i posiadającym tysiące pozycji w ramach strategii fundamentalnych i systematycznych w dowolnym momencie.
  • Rolą funduszy hedgingowych typu long/short equity jest ochrona i wzrost kapitału inwestorów - głównie funduszy emerytalnych i innych instytucji - oraz zapewnienie płynności i funkcjonowania rynków oraz właściwej wyceny spółek. W przeciwieństwie do funduszy typu long-only, skutecznie oferują one ubezpieczenie długiej części portfela poprzez solidne i zrównoważone procesy inwestycyjne oraz zarządzanie ryzykiem, w tym w stosownych przypadkach krótką sprzedaż.
  • Ze względu na asymetryczne zasady ujawniania informacji, długie pozycje niekoniecznie są widoczne w porównaniu z krótkimi pozycjami. Na przykład w Wielkiej Brytanii krótkie pozycje, które wynoszą 0,5% lub więcej kapitalizacji rynkowej, muszą zostać ujawnione, podczas gdy poziom ten wynosi 3% dla długich pozycji.”
Reklama

 

Jak widać, kumple George’a Soros’a szortujący polskie akcje są bardzo tajemniczy… Z ich odpowiedzi wynika tylko tyle, że zapewne mają spore longi na akcjach polskich spółek, skoro mają też spore szorty, bo tak zakłada ich strategia.

 

Zobacz również: Co to jest Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF? Kto gra na spadek kursów spółek z GPW

Czytaj więcej