Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

strach na rynku

Oznaki strachu przed podwyżkami stóp procentowych

Spadki na giełdach, obniżki cen surowców, w tym ropy naftowej, przecena kryptowalut – oto potencjalne oznaki fali strachu, która zdaje się zalewać rynki finansowe w związku z zapowiedzią podwyżek stóp procentowych w USA.

Wyższe stopy procentowe mogą sprawić, że pozyskanie dolara będzie droższe, a przez to mogą wzrosnąć koszty finansowania inwestycji. Tym można tłumaczyć sytuację, której nie obserwowaliśmy już dawno: tego samego dnia praktycznie każda klasa aktywów, z wyjątkiem dolara amerykańskiego, zdaje się tracić na wartości.

Już w ubiegłym tygodniu, co najwyraźniej uwidoczniło się w piątek, sytuacji na rynkach finansowych wydawała się napięta. Amerykańskie indeksy giełdowe zdawały się spadać o blisko 3 proc. Dziś możemy obserwować potencjalną kontynuację spadków na giełdowych parkietach. W poniedziałkowe przedpołudnie kontrakty w USA zdawały się spadać o ok. 1 proc. W Europie skala spadków wydawała się nawet większa: niemiecki DAX zniżkował o niemal 2 proc., a Euro Stoxx 50 o ponad 2,5 proc.

Zobacz także: Euro (EUR/PLN), dolar (USD/PLN), frank (CHF/PLN), funt (GBP/PLN) - wykresy par walutowych na FOREX

 

Ropa najtańsza od dwóch tygodni

Reklama

Podobnie wygląda sytuacja na rynku surowców, gdzie cena baryłki ropy WTI spadła dziś już o niemal 5 proc., do około 97 USD, czyli najniższego poziomu od dwóch blisko tygodni. Tutaj jednak na ceny mogą rzutować także obawy o sytuację pandemiczną w Chinach – tzn. przedłużające się restrykcje. Agencja Bloomberg przekazała, że popyt na benzynę, olej napędowy i paliwo lotnicze w Chinach w kwietniu spadnie o 20 proc. rok do roku, co odpowiada spadkowi konsumpcji ropy o ok. 1,2 mln baryłek dziennie.

Dochodzą do tego obawy, że gwałtowne podwyżki stóp procentowych w USA negatywnie wpłyną na globalny wzrost gospodarczy i popyt na paliwa. Zmartwienia o popyt zdają się brać górę nad niepewnością dotyczącą podaży również ze względu na widmo spowolnienia gospodarczego na świecie czy stagflacji.

Zobacz także: Zmienność na rynku ropy sięgnęła szczytów - „nie są to jeszcze Himalaje, ale Tatrami tego też bym nie nazwał”

 

Dolar zyskuje, tracą inne waluty i kryptowaluty

Oczekiwania dotyczące serii podwyżek stóp procentowych w USA wspiera notowania dolara. Kurs głównej pary walutowej EUR/USD zbliża się do 1,07, czyli poziomu, z którym ostatnio mieliśmy do czynienia w marcu 2020 r. Cały indeks dolara amerykańskiego pozostawać może zaś nad poziomem 100 pkt.

Popularne kryptowaluty również nie uchroniły się przed pogorszeniem nastrojów na rynkach. Cena bitcoina spada dziś do ok. 38 tys. USD, a ethereum do 2,8 tys. USD.

Zobacz także: Kursy walut zaskoczą Polaków, czyli wielkie odrodzenie euro i problem z jego obrotem - prognozy dla walut Saxo na II kw. 2022 

Reklama

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Czytaj więcej