Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stoxx europe total market index

W poniedziałek kluczowe wskaźniki giełdowe Europy Zachodniej pokazują wzrost po spadku podczas piątkowej sesji. Uczestnicy rynku nadal analizują raporty kwartalne i półroczne dużych europejskich firm. Ponadto inwestorzy oceniają statystyki ze Stanów Zjednoczonych, spekulując na temat możliwej recesji w globalnej gospodarce.

Tak więc, w momencie pisania materiału skonsolidowany wskaźnik głównych europejskich firm STOXX Europe 600 wzrósł o 0,51% – do 437,93 punktów.

Maksymalne wyniki wśród komponentów STOXX Europe 600 odnotowały akcje brytyjskiej spółki poszukującej i wydobywającej ropy i gazu Orron Energy AB (+9,8%).

Francuski CAC 40 wzrósł o 0,59%, niemiecki DAX zyskał 0,40%, a brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,26%.

Reklama

 

Liderzy wzrostu i spadku

Wartość papierów wartościowych brytyjskiego dostawcy usług finansowych Hargreaves Lansdown wzrosła o 8,7%. Dzień wcześniej ekonomiści z Deutsche Banku znacząco podnieśli wartość akcji spółki finansowej.

Kapitalizacja rynkowa francuskiej firmy Veolia Environnement SA z sektora mediów wzrosła o 2,0%. Firma potwierdziła wcześniej informacje o sprzedaży brytyjskiego oddziału Suez Recycling and Recovery UK Group, zajmującego się recyklingiem, australijskiemu Bankowi Inwestycyjnemu Macquarie Asset Management za 2,4 miliarda dolarów.

Ceny akcji niemieckiego dostawcy urządzeń dla przemysłu energetycznego Siemens Energy AG spadły o 3,9 proc. W poniedziałek zarząd spółki poinformował o zwiększeniu strat netto w trzecim kwartale roku obrotowego 2022 oraz wydatkach w wysokości 204 mln USD związanych z restrukturyzacją działalności w Rosji.

Wartość papierów wartościowych brytyjskiego sprzedawcy odzieży Joules Group PLC wzrosła o 33%. Dzień wcześniej firma poinformowała, że rozmawia ze swoim konkurentem Next o zakupie strategicznego udziału w tej sieci sklepów odzieżowych.

Reklama

W poniedziałek ceny akcji Next wzrosły o 0,4%.

 

 

Aktualne nastroje rynku

Uczestnicy europejskiego rynku akcji dziś czekają na kolejną podwyżkę stopy bazowej przez amerykańską Rezerwę Federalną po publikacji danych na temat rynku pracy w USA. Eksperci rynkowi twierdzą, że silne dane mogą doprowadzić do podwyżki stóp procentowych przez bank centralny kraju w poniedziałek.

Reklama

Tak więc dzień wcześniej okazało się, że w lipcu stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadła do 3,5% z 3,6% w czerwcu. Jednocześnie liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym USA wzrosła dwukrotnie więcej niż prognozowano wcześniej - o 528 000.

W bieżącym tygodniu inwestorzy będą analizować dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Publikacja tych informacji planowana jest na środę.

Według wstępnych scenariuszy ekonomistów, w lipcu roczna stopa inflacji w kraju spadła do 8,7% z 9,1% w czerwcu (maksimum z 1981 roku).

Pod koniec tygodnia zostaną również opublikowane dane dotyczące produktu krajowego brutto w Wielkiej Brytanii za czerwiec i drugi kwartał 2022 r.

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek przedstawiciele Banku Anglii ostrzegli przed perspektywami wejścia brytyjskiej gospodarki w długi okres recesji w czwartym kwartale 2022 roku.

Reklama

Ponadto w przeddzień Bank Centralny Anglii podniósł kluczową stopę procentową o 50 punktów bazowych – do 1,75% z 1,25% rok do roku w ramach walki z rekordową inflacją. Sierpniowa podwyżka stóp była szóstą z rzędu, a tempo jej wzrostu było rekordowe od 1995 roku.

 

Poprzednie wyniki

W piątek europejskie wskaźniki giełdowe wykazały spadek, podążając za kluczowymi wskaźnikami amerykańskiego rynku akcji. Jednocześnie do spadku na amerykańskich giełdach przyczyniła się publikacja silnych danych z rynku pracy tego kraju za lipiec. Inwestorzy zaczęli obawiać się pogorszenia w globalnej gospodarce z powodu zaostrzenia polityki pieniężnej przez światowe banki centralne.

Tradycyjnie, obierając dalszy kurs polityki pieniężnej, amerykański Fed opiera się na statystykach dotyczących bezrobocia w tym kraju. Tak więc silne wyniki końcowe za lipiec mogą wzmocnić jastrzębie nastroje Banku Centralnego.

W piątek skonsolidowany wskaźnik głównych europejskich firm STOXX Europe 600 spadł o 0,76% - do 435,72 pkt.
Brytyjski FTSE 100 spadł o 0,11%, francuski CAC 40 stracił 0,63%, a niemiecki DAX spadł o 0,65%.
W tym samym czasie, w poprzednim tygodniu FTSE 100 wzrósł o 0,22%, SAS 40 wzrósł o 0,37%, a DAX wzrósł o 0,67%.

Reklama

Wartość papierów wartościowych niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Allianz spadła o 1,6%. W drugim kwartale roku obrotowego 2022 zysk netto jednego z największych ubezpieczycieli w Europie spadł o 23% w związku z niestabilnością na rynku. Mimo to firma odnotowała wzrost zysku operacyjnego.

Cena akcji brytyjskiego holdingu reklamowego WPP spadła o 8,8%. Jednocześnie w okresie styczeń-czerwiec jeden z kluczowych graczy globalnego rynku reklamowego zwiększył zysk operacyjny o 11%, a przychody o 10%. Ponadto kierownictwo firmy poprawiło prognozy do końca 2022 roku.

Kapitalizacja rynkowa niemieckiej firmy logistycznej Deutsche Post DHL Group wzrosła o 4,6% w porównaniu ze wzrostem przychodów w drugim kwartale o 23% w ujęciu rocznym. Ostateczne wyniki spółki znacznie przekroczyły wstępne prognozy analityków.

Ceny papierów francuskiej firmy specjalizującej się w opracowywaniu i wydawaniu gier komputerowych Ubisoft Entertainment SA spadły o 0,5%. Dzień wcześniej chiński holding IT Tencent Holdings powiedział, że rozważa zwiększenie swojego udziału we francuskiej firmie specjalizującej się w tworzeniu gier komputerowych.
Akcje giełdy i spółki zajmującej się informacjami finansowymi London Stock Exchange Group PLC wzrosły o 1,7%. W pierwszej połowie LSE znacznie zwiększyła zyski przed opodatkowaniem i ogłosiła uruchomienie programu odkupu papierów wartościowych o wartości do 911,9 mln USD.

Wartość rynkowa włoskiego producenta opon Pirelli & C SpA wzrosła o 4,3%. Na przełomie stycznia i czerwca spółka zwiększyła zysk netto 1,8 razy.

Czytaj więcej

Artykuły związane z stoxx europe total market index