Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopa inflacji CPI w Polsce

  • Zlikwidowanie tarczy antyinflacyjnej mogłoby wywołać polityczną burzę
  • Możliwe, że w marcu lub kwietniu stopa CPI spadnie do 2,5% rdr
  • Jakie są prognozy dla inflacji w Polsce na 2024?

 

 

Inflacja CPI spadła w Polsce, ale…

Główny wskaźnik CPI spadł w styczniu do niemal 3-letniego minimum na poziomie 3,9% rdr wobec 6,2% rdr w grudniu. Wciąż obowiązuje jednak Rządowa Tarcza Antyinflacyjna. Taki stan rzeczy nie może przecież trwać wiecznie.

Reklama

 

Stopa inflacji CPI w Polsce

Poland Inflation RatePoland Inflation Rate

Źródło: Trading Economics, dane GUS. 

 

Zwłaszcza, gdy rząd potrzebuje pieniędzy w obliczu olbrzymiego deficytu budżetowego na poziomie blisko 5% PKB. Według rekomendacji UE nie może on przekraczać 3% PKB.

Reklama

“Prawdopodobne zniesienie tarczy antyinflacyjnej może dodać nawet 3-5 punktów procentowych do CPI i zamazać perspektywy na drugą połowę 2024 roku” - stwierdzili ekonomiści Societe Generale.

Zatem, jeśli wierzyć prognozie Societe Generale, to samo zniesienie Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej zapewniłoby przebicie z nawiązka celu inflacyjnego NBP. Podobnego zdania są eksperci z ING Economics Poland:

“(...) 4-5 pp inflacji wciąż ukryte (jest) w zamrożonych cenach energii i zerowym VAT na żywność - zauważyli eksperci z ING Economics Poland przed tygodniem.

Tymczasem, zejście inflacji w marcu lub kwietniu do 2,5%, czyli centrum pasma celu inflacyjnego NBP, prognozuje całe grono polskich ekonomistów. Taki scenariusz zakłada między innymi ING: 

“Na razie nasze szacunki wskazują na dalszy spadek inflacji w najbliższych miesiącach (do 2,5% rdr) i odbicie w drugiej połowie 2024 roku do 5-6%” - skomentowali analitycy ING na początku lutego

Reklama

W II połowie roku inflacja przyspieszy do ok. 4,5-5%, ale odbicie [to jest] oparte na czynnikach niebazowych (ceny regulowane).” - stwierdzili ekonomiści Pekao. Ich prognoza nie uwzględnia zniesienia Tarczy Antyinflacyjnej, co zresztą sami zaznaczyli.

 

Odbicia inflacji w II połowie roku oczekują także ekonomiści Goldman Sachs, amerykańskiego banku inwestycyjnego. Ich zdaniem wskaźnik CPI może wynieść ponad 6% w II połowie 2024 roku.

Reklama

Jeśli Rządowa Tarcza Antyinflacyjna zostałaby zniesiona, trudno oczekiwać, że Polacy będą zadowoleni ze wzrostu cen. Zwłaszcza, że impuls zwyżki cen byłby dostrzegalny natychmiastowo. 

Kto zostanie obwiniony za wzrost inflacji? Może czekać nas polityczna burza, w której dwie zwaśnione strony, rząd i opozycja, będą wzajemnie oskarżać się o to, kto odpowiada za wyższe ceny. Zapewne część wyborców uzna, że to wina wcześniejszej władzy PiS, a część, że rządu koalicyjnego.

 

Zobacz również: Niemiecka gospodarka – w jakim jest stanie? Zobacz głosy analityków

 

Spadek inflacji spowoduje… umocnienie polskiego złotego?

“Nasi koledzy z rynków wschodzących uważają, że inflacja na krótko spowolni do celu 2,5% w marcu lub kwietniu” - skomentowali ekonomiści Societe Generale. - “Powinno to wywołać korektę niedawnej wyprzedaży złotego”

Reklama

Kurs EUR/PLN zatrzymał się blisko grudniowego minimum na 4,29 PLN. Nie można wykluczyć początkowego odbicia, ale kluczową strefą oporu są poziomy 4,39-4,40 PLN reprezentujące minima z lipca i października ubiegłego roku” - zauważyli analitycy banku Societe Generale.

(...) Rynek opcji nie wierzy, że wzrost EUR/PLN będzie trwały” - Societe Generale.

 

Czytaj również: Gospodarka Niemiec na dnie. Recesja i załamanie w przemyśle – mamy nowe dane!

 

Prognoza dla kursu euro (EUR) na 2024

Reklama

Odbicia kursu euro do złotego (EUR/PLN) powyżej 4,40 PLN i to jeszcze do marca 2024 roku oczekują natomiast analitycy rynku walutowego z Credit Agricole. Według nich, euro może być obecnie niedowartościowane:

“(...) EUR mogło ulec deprecjacji przekraczającej jego względne fundamenty walutowe. Może to ograniczyć ryzyko spadkowe dla wspólnej waluty w najbliższym czasie. (...) Potrzebna byłaby niespodzianka w postaci gorszych danych lub gołębich komentarzy EBC, aby ponownie trwale obniżyć wspólną walutę” - zaznaczyli analitycy rynku walutowego z Credit Agricole.

 

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) 

OANDA:EURPLN Chart Image by FXMAG-CHARTOANDA:EURPLN Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

Prognoza Credit Agricole zakłada, że kurs euro do złotego sięgnie 4,42 PLN w marcu 2024. Potem, spodziewana jest jednak zniżka do 4,40 PLN do czerwca i 4,36 PLN do grudnia 2024 roku.

“Pozostajemy konstruktywnie nastawieni do złotego w obliczu jastrzębiego nastawienia NBP i napływu kapitału z UE oraz od inwestorów zagranicznych” - skomentowali analitycy walutowi brytyjskiego banku Barclays.

 

Zobacz również: Bezrobocie w Polsce mocno w górę - mamy nowe dane! Polska gospodarka liderem wzrostu

Czytaj więcej

Artykuły związane z Stopa inflacji CPI w Polsce