Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka Niemiec na dnie. Recesja i załamanie w przemyśle – mamy nowe dane!

|
selectedselectedselected

Niemiecka gospodarka wciąż mierzy się ze spowolnieniem, wynika z świeżych danych PMI. Koniunktura zarówno w przemyśle, jak i sektorze usług jest po stronie negatywnej. Rząd Niemiec znacznie obniży również prognozy wzrostu PKB na 2024 rok.

Gospodarka Niemiec na dnie. Załamanie w przemyśle i recesja – mamy nowe dane!
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Znamy nowe wstępne dane indeksu PMI dla przemysłu i usług w Niemczech
  • U naszych zachodnich sąsiadów trwa recesja, a prognozy na 2024 rok są słabe
  • Strefa euro, której Niemcy są największym krajem, również ma problemy

 

Koniunktura gospodarcza w Niemczech wciąż “pod kreską”

Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech ponownie przyjął wartość poniżej 50 punktów wskazującą na spadek aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wartość dodatnią po raz ostatni obserwowaliśmy blisko 2 lata temu, w czerwcu 2022 roku.

Tym razem, był to wstępny odczyt na poziomie 42,3 punktów za luty 2024 roku. To rezutlat znacznie niższy od prognozy zakładającej 46,1 punktów. To również wyraźnie mniej od 45,5 punktów w styczniu.

 

Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech (wstępne dane)

Reklama

Germany Manufacturing PMIGermany Manufacturing PMI

Źródło: Trading Economics

 

Z kolei indeks flash PMI dla usług w Niemczech wyniósł 48,2 punktów, co również wskazuje na koniunkturę “pod kreską” w tym sektorze. To poprawa sytuacji względem stycznia, gdy było to 47,7 punktów. Konsensus prognoz zakładał odczyt na poziomie 48 punktów.

“Wyższa siła nabywcza gospodarstw domowych spowodowana niższą inflacją i rosnącymi płacami prawdopodobnie poprawiła nastroje sprzedawców detalicznych i firm usługowych” - skomentowali sytuację w niemieckiej gospodarce ekonomiści UniCredit.

“W sektorze produkcyjnym głównymi czynnikami napędzającymi były prawdopodobnie silniejszy wzrost globalnego handlu i mniej agresywne cięcia zapasów wyrobów gotowych” - dodali eksperci z UniCredit.

Reklama

Wskazywaliśmy na słabość Niemiec w oderwaniu od reszty strefy euro” - zaznaczyli ekonomiści Bank of America.

 

Niemcy - gospodarka nadal w recesji

Przypomnijmy, że w Niemczech trwa recesja. Jednak prognozy niemieckiego rządu wskazują, że koniunktura powinna ulec osłabieniu względem oczekiwań. Najpierw, szacunki rządowe zakładały wzrost PKB w 2024 roku o 1,3%. 

Jednak teraz, niemiecki rząd planuje obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok do zaledwie 0,2%.

Inne renomowane instytucje również oczekują zwyżki niemieckiego PKB znacznie poniżej 1% w 2024 roku. Komisja Europejska prognozuje, że stopa wzrostu gospodarczego w Niemczech wyniesie zaledwie 0,8% w 2024 roku. Z kolei OECD przewiduje stopę wzrostuu PKB w Niemczech wynoszącą 0,6% w tym roku.

Tymczasem, prognozowany przez OECD średni wzrost w 38 krajach członkowskich szacowany jest na 1,4%. To ponad 2 razy więcej.

Reklama

"Sprawy mają się teraz naprawdę źle dla Niemiec” - podkreślił Thomas Gitzel, główny ekonomista VP Bank. - Rząd musi pilnie podjąć działania”

"Nie chcę się spierać o to, czy to będzie +0,2% czy -0,2% (chodzi o prognozę stopy wzrostu PKB). Faktem jest, że jesteśmy w stagnacji" - zaznaczył Moritz Kramer, główny ekonomista niemieckiego banku LBBW.

 

Czytaj również: Wielki bank stawia duże pieniądze na spadek EUR/PLN

 

Strefa euro również ze słabym wzrostem PKB

W odniesieniu do perspektyw gospodarki strefy euro, ekonomiści Goldman Sachs stwierdzili:

“Wskaźniki PMI (strefy euro) poprawiły się w ostatnich miesiącach, ale nadal pozostają w zakresie spadkowym. Minęły prawie dwa lata, odkąd badanie wykazało wzrost nowych zamówień produkcyjnych. Spodziewamy się więc, że dane o aktywności gospodarczej przede wszystkim potwierdzą, że łagodzenie polityki może rozpocząć się, gdy tylko decydenci poczują się bardziej komfortowo z trendem inflacyjnym” - zwrócili uwagę ekonomiści Goldman Sachs.

Reklama

“W sektorze produkcyjnym warto zwrócić uwagę na stopień, w jakim ostatnie opóźnienia w dostawach (odzwierciedlone w wydłużeniu czasu dostaw od dostawców) wpłynęły na zachowania cenowe firm” - czytamy w analizie UniCredit.

“Grudniowe dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro mogły zostać mocno zniekształcone przez wzrost o ponad 25% w Irlandii, ale nawet reszta regionu poradziła sobie w grudniu dobrze” - skomentowali analitycy Bank of America.

Z wyjątkiem Niemiec, co ponownie podkreśla szczególną słabość tego regionu” - dodano.

 

Zobacz również: Recesja w gospodarce Wielkiej Brytanii - już oficjalnie! Prognoza stagnacji i… spadku inflacji

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


Reklama
Reklama