Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stephen Poloz

Przed nami niezwykle ciekawe popołudnie na rynku walutowym. Najwięcej emocji budzi dzisiejsza decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Jest to wydarzenie obarczone sporą niepewnością, stąd na parach z CAD należy spodziewać się dużej zmienności. Na jaki ruch ze strony Banku Kanady należy liczyć i jak może reagować CAD?

 

Rynki bardziej optymistyczne od ekonomistów

Ekonomiści są mocno podzieleni co do tego, czy BoC podniesie dziś benchmarkową stopę procentową. Widać to w ankietach przeprowadzonych przez agencje Bloomberg i Reuters. W ankiecie Bloomberg 22 z 31 ekonomistów wskazało na podwyżkę, natomiast 17 z 31 ekonomistów ankietowanych przez Reuters prognozuje jej brak. Prognozy ekonomistów są więc tylko nieznacznie po stronie podwyżki stóp procentowych już w lipcu. Część z nich oczekuje takiego ruchu dopiero w kolejnych miesiącach – np. specjaliści Goldman Sachs stawiają na październik.

 

Dużo bardziej optymistyczne są rynki. Podwyżka stóp jest przez nie wyceniana na ponad 90%. Co to oznacza? Brak podwyżki stóp procentowych spowoduje na rynku znacznie silniejszą reakcję niż ta, której możemy się spodziewać w przypadku podniesienia stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Rynki oczekują również zasygnalizowania kolejnych podwyżek stóp procentowych, stąd również wszelkie odniesienia dotyczące ścieżki podwyżek stóp procentowych mogą istotnie wpłynąć na kierunek notowań CAD.

Reklama

 

Wydaje się, że rynki są nadmiernie optymistycznie nastawione do podwyżki stóp procentowych. Sugeruje to między innymi różnica pomiędzy prawdopodobieństwem implikowanym przez rynek kontraktów terminowych, a rozkładem oczekiwań ekonomistów. Nie oznacza to, że oczekiwania rynków są nieuzasadnione, ale wiążą się z asymetrycznym ryzykiem. Sprawdźmy jakie czynniki mogą wskazywać na podwyżkę stóp procentowych lub jej brak:

 

Argumenty przeciwko:

  • Brak jasnego zasygnalizowania przez BoC dokonania takiego ruchu już w lipcu (pomimo jastrzębiej retoryki decydentów w ostatnich tygodniach).
  • Spadek inflacji w Kanadzie i podobna tendencja w ujęciu globalnym.
  • Decydenci z BoC przywiązują dużą wagę do celu inflacyjnego.

 

Argumenty za:

  • Ostatni silny raport z rynku pracy - zacieśniająca się sytuacja na rynku pracy wiąże się z potencjalnie wyższą presją inflacyjną ze strony wynagrodzeń.
  • Stephen Poloz (szef BoC) w swoich ostatnich wypowiedziach utrzymał jastrzębią retorykę, choć wiedział, że rynki wyceniają podwyżkę stóp procentowych bardzo wysoko.
  • BoC prognozuje, że w I kwartale 2018 roku gospodarka Kanady powinna zacząć rozwijać się z pełnym potencjałem. Trzy ostatnie cykle zacieśniania polityki pieniężnej rozpoczynały się na ok. 1 rok przed domknięciem luki PKB.
  • W przypadku ostatnich cyklów podwyżek stóp procentowych, Bank Kanady rozpoczynał zacieśnianie polityki pieniężnej kilka miesięcy po Fed. Teraz jest teoretycznie spóźniony o 2,5 roku, ale Fed tak naprawdę ruszył wyraźnie z podwyżkami dopiero w grudniu 2016 roku. Tak więc już najwyższy czas na Kanadę...

 

Co czeka CAD?

Jak już wspomniałem. Ryzyko dla reakcji notowań CAD jest asymetryczne. Z jednej strony, mamy zagrożenie silnym spadkiem notowań w przypadku braku podwyżki. Z drugiej strony potencjał CAD do umocnienia po podwyżce jest dość ograniczony.

Reklama

Część analityków oczekuje ‘gołębiej podwyżki’. Wskazują oni, że dolara kanadyjskiego może czekać scenariusz ‘sprzedawania faktów’. Ostatni okres jego umocnienie wynikał właśnie z rosnącego prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych. Rynki oczekują, że Bank Kanady może dokonać w tym roku jeszcze jednej podwyżki, a w przyszłym roku zaserwować kolejne dwie. Jeśli  retoryka decydentów, towarzysząca potencjalnej podwyżce stóp procentowych, będzie zbyt mało jastrzębia, to rynki mogą być rozczarowane, co oznaczałoby osłabienie CAD.

 

Jedno jest pewno. Dolar kanadyjski jest dziś postawiony przed sporą niepewnością, stąd w godzinach popołudniowych (po 16:00) należy się spodziewać silnych wahań kursów par z CAD. Wiąże się to z trzema wydarzeniami:

16:00 - Ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych – reakcja na decyzję i oświadczenie do decyzji.

16:30 – Dane o zapasach ropy naftowej w USA – dolar kanadyjski jest skorelowany z notowaniami ropy, które mogą silnie zareagować na publikację.

17:15 – Przemówienie Stephena Poloza – rynki będą oczekiwać informacji dotyczących przyszłych podwyżek stóp procentowych.

Czytaj więcej