Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sojusze

Europejski program EDIRPA (The European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act) ma na celu wspieranie rozwoju przemysłu obronnego i zacieśnianie kooperacji między państwami europejskimi w zakresie zakupów sprzętu wojskowego; w ramach niego kraje mogą koordynować zakupy sprzętu. Budżet programu wynosi ok. 300 mln euro.

W czwartek Bejda przekazał we wpisie na platformie X, że do programu przez wspólne polsko-litewsko-łotewsko-norweskie konsorcjum został zgłoszony polski produkt eksportowy, czyli przenośne zestawy przeciwlotnicze Piorun, powstające w polskiej spółce Mesko. "Czekamy na pozytywną opinię organu oceniającego" - dodał Bejda.

O planach wspólnych zakupów Piorunów poinformowało również litewskie ministerstwo obrony. Jak wskazano w komunikacie, wspólne zakupy z jednej strony wesprą litewską obronę powietrzną, a z drugiej wzmocnią współpracę z "bliskim sojusznikiem", jakim jest Polska.

Reklama

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Piorun to system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu, będący głęboką modernizacją rakiety Grom, którą przewyższa pod względem zasięgu, precyzji naprowadzania i odporności na zakłócenia. Piorun może zwalczać cele w dzień i w nocy. System jest przeznaczony do zwalczania śmigłowców, samolotów i rakiet skrzydlatych na pułapach od 10 do 4000 m, w odległości od 500 m do ponad 6000 metrów.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku Polska przekazała nieujawniona liczbę takich zestawów, jako broń defensywną dla wojsk ukraińskich. Nagrania zamieszczane w mediach społecznościowych świadczą o skuteczności tej broni przeciw rosyjskim samolotom i śmigłowcom.(PAP)

Czytaj więcej