Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

soja kurs

W centrum uwagi inwestorów na globalnych rynkach surowcowych znajdują się dane z Chin. Kraj ten opublikował swoje wyliczenia dotyczące handlu zagranicznego w marcu. Według nich, w poprzednim miesiącu eksport Chin zwyżkował o ponad 30% w ujęciu rdr, a dynamika importu wyniosła +38% w ujęciu rdr. Obie liczby świadczą pozytywnie o stanie chińskiej gospodarki i tempie, w jakim podnosi się ona po uderzeniu pandemii. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim wyliczenie dotyczące importu, które okazało się najwyższe od 4 lat. W pewnym stopniu jest to zasługa dużego importu surowców.

Import ropy naftowej w marcu do Chin wyniósł średnio 11,69 mln baryłek dziennie. To bardzo podobny odczyt jak w lutym, jednak jest on aż o 21% wyższy niż w marcu poprzedniego roku.

Duży import surowców do Chin  - 1Duży import surowców do Chin  - 1

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Widać również siłę importu w kontekście metali przemysłowych. W marcu import miedzi do Chin wzrósł o 25% rdr i wyniósł ponad 552 tys. ton. W całym I kwartale 2021 r. import miedzi zwyżkował o prawie 12% rdr.

Reklama

Duży import surowców do Chin  - 2Duży import surowców do Chin  - 2

Notowania cen miedzi, YTD, źródło: Teletrader.com

W przypadku rudy żelaza, import wyniósł w marcu aż 102 mln ton, czyli o 19% w ujęciu rdr, natomiast w całym I kwartale 2021 r. import okazał się o prawie 8% większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie, import wyrobów ze stali zwyżkował o 17%.

Najwięcej uwagi przyciągnęły jednak dane dotyczące importu soi do Chin. Import tego towaru w marcu tego roku wzrósł bowiem aż o 82% w porównaniu z marcem poprzedniego roku. To pokazuje, że duży popyt na towary rolne w Chinach nie był tylko kwestią poprzedniego roku, lecz jest kontynuowany także obecnie.

Duży import surowców do Chin  - 3Duży import surowców do Chin  - 3

Notowania cen soi, YTD, źródło: Teletrader.com

Reklama

Powyższe dane pokazują siłę chińskiej gospodarki. Warto jednak zaznaczyć, że imponujące dynamiki w ujęciu rdr wynikały częściowo z niskiej bazy, obserwowanej w marcu poprzedniego roku, kiedy to w globalną gospodarkę uderzyła pierwsza fala pandemii i związane z nią restrykcje.

Czytaj więcej