Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rządy pis

PKB w Polsce - Perspektywy gospodarki pozostają korzystne, a wzrost aktywności będzie miał szeroki zakres, obejmując zarówno konsumpcję, jak i inwestycje w środki trwałe.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Słusznie nie ulegliśmy pokusie rewizji w dół prognoz PKB

na 2021 rok w obliczu silnej fali zachorowań na COVID-19 na początku tego roku, dostrzegając rosnącą adaptację polskiej gospodarki do pandemii, a także przestrzeń do poprawy sytuacji pandemicznej w obliczu postępującego programu szczepień. Nasza dotychczasowa prognoza dynamiki PKB w tym roku na poziomie 4,4% w momencie publikacji poprzedniego raportu kwartalnego była optymistyczna, jednak obecnie jest zbyt konserwatywna i konieczna jest jej rewizja w górę.

Obecnie oczekujemy,

iż gospodarka w całym bieżącym roku urośnie o 5,3% i w zbliżonym tempie wzrośnie w 2022 r. Kolejne kwartały przyniosą wyraźną odbudowę aktywności ekonomicznej w sektorach, które dotychczas były objęte obostrzeniami. Ze względu na bardzo niską bazę odniesienia z ubiegłego roku wzrost PKB w 2Q osiągnie wartości dwucyfrowe i zapewne po 2Q polska gospodarka odrobi pandemiczne straty. Co ważne ożywienie będzie miało coraz szerszy zakres.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Na scenariusz taki wskazują wyniki badań koniunktury

Reklama

oraz inne dane wysokiej częstotliwości. Szczególnie korzystne okazały się wyniki produkcji budowlano-montażowej w kwietniu i maju, sugerujące kontynuację odbudowy inwestycji w gospodarce. Od strony popytu filarami wzrostu będzie zarówno konsumpcja prywatna, jak i inwestycje. Tworzy to szanse na utrwalenie się wzrostu gospodarczego na solidnym poziomie w dłuższej perspektywie. Wsparciem koniunktury w polskiej gospodarce będzie utrzymujący się popyt zagraniczny na polskie towary i usługi, jednak ze względu na ożywienie importu, eksport netto powinien mieć ujemną kontrybucję do wzrostu PKB.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Czynnikiem wspierającym wzrost PKB w 2022 i 2023 r. będzie realizacja rządowego programu Polski Ład,

który przyczyni się do zwiększenia konsumpcji prywatnej. Krajowy Plan Odbudowy natomiast wesprze inwestycje. Krótkoterminowym ryzykiem dla ścieżki ożywienia są nasilające się zaburzenia w łańcuchach dostaw, choć w naszej ocenie czynnik ten nie wpłynie na obniżenie wzrostu w dłuższym terminie. Czynnikiem niepewności pozostaje też rozwój pandemii, choć w naszym bazowym scenariuszu zakładamy, że zakres wprowadzanych ewentualnie ograniczeń będzie mniejszy.

Wraz ze stabilizacją sytuacji epidemicznej gospodarka będzie wracała do normalności,

choć w wielu obszarach obraz ten będzie odmienny od tego, jaki był przed wybuchem pandemii. Średniookresowe perspektywy gospodarki rysują się optymistycznie.

 

Czytaj więcej