Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek krajowy w polsce

§  EZ: Dziś opublikowane zostaną końcowe wyliczenia za wrzesień indeksów PMI dla usług w Niemczech (godz. 09:55) i całości strefy euro (godz. 10:00). Według wstępnych danych wskaźniki te obniżyły się do 56,0 pkt z 60,8 pkt w sierpniu dla Niemiec oraz do 56,3 pkt z 59,0 pkt dla Eurolandu.

§  EZ: O godz. 11:00 Eurostat przedstawi natomiast dane o inflacji PPI w strefie euro w sierpniu. Konsensus prognoz wskazuje na wzrost wskaźnika do 13,6% r/r z 12,1% w lipcu. W przypadku realizacji tych oczekiwań ponownie zostałby pobity rekord najwyższej wartości w historii danych zaczynającej się w 1996 r. W szczególności ciekawe będą dane dotyczące komponentu dynamiki cen dóbr pośrednich, która w lipcu wyniosła 12,6% r/r, potwierdzając nasilanie się kosztów produkcji spowodowane zatorami dostaw w przemyśle na świecie.

§  US: O godz. 16:00 poznamy wyliczenie indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług we wrześniu. Oczekiwany jest jego niewielki spadek – do 61,4 pkt z 61,7 pkt miesiąc wcześniej, a zrealizowanie się tej prognozy wskazywałoby na nadal poprawiającą się dynamicznie koniunkturę w największym sektorze amerykańskiej gospodarki. Ciekawym w kontekście piątkowych danych non-farm payrolls będzie subindeks ISM zatrudnienia, które przyrasta w niewystarczającym tempie w stosunku do popytu zgłaszanego przez amerykańskie przedsiębiorstwa.

 

Reklama

Komentarz dzienny – Rentowność polskiej 2-letniej obligacji powyżej bariery 1% - 4Komentarz dzienny – Rentowność polskiej 2-letniej obligacji powyżej bariery 1% - 4 

 

Wydarzenia i komentarze

§  EZ: Indeks Sentix obrazujący nastroje inwestorów finansowych w strefie euro obniżył się w październiku do 16,9 pkt z 19,6 pkt we wrześniu, co okazało się negatywną niespodzianką. Dane te sygnalizują, że w 4Q br. gospodarka strefy euro może kontynuować wytracanie tempa ożywienia.

 

Komentarz dzienny – Rentowność polskiej 2-letniej obligacji powyżej bariery 1% - 2Komentarz dzienny – Rentowność polskiej 2-letniej obligacji powyżej bariery 1% - 2

Reklama

 

Rynki na dziś

Wtorek na rynkach finansowych to przede wszystkim publikacje indeksów PMI w europejskim i amerykańskim sektorze usług. Nie uważamy jednak, by finalne odczyty mogły istotnie wpływać na sentyment inwestycyjny. Z tego powodu kurs EUR/USD powinien dziś pozostawać mało zmienny. Złoty natomiast tanieje przed najważniejszymi wydarzeniami tego tygodnia, a więc jutrzejszym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej oraz czwartkową konferencją prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kurs EUR/PLN, który w poniedziałek oscylował momentami na poziomie 4,5598 obecnie porusza się ponad trzy grosze wyżej. Niewykluczone, iż rynek, który w ubiegłym tygodniu popadł w euforię po danych o wyższej od konsensusu inflacji CPI w Polsce obecnie przechodzi w stan większej ostrożności zważywszy na wysoką niepewność co do możliwości podwyżki stóp procentowych w tym roku (scenariusz zdyskontowany przez inwestorów). Uspokojeniu powinien ulec także trend wzrostu rentowności na rynku krajowych obligacji. W ostatnich dniach szczególnie widoczny był on w notowaniach krótkiego końca krzywej. Rentowność 2-latki wzrosła bowiem powyżej psychologicznej bariery 1% i jest najwyższa od marca 2020 roku.

 

Komentarz dzienny – Rentowność polskiej 2-letniej obligacji powyżej bariery 1% - 1Komentarz dzienny – Rentowność polskiej 2-letniej obligacji powyżej bariery 1% - 1

 

Rynek krajowy

Reklama

Złoty spokojnie wszedł w nowy tydzień. Kurs EUR/PLN zwyżkował o około grosz sięgając poziomu 4,58, co jednak nie powinno dziwić zważywszy na niezwykle intensywną presję na umocnienie polskiej waluty widoczną pod koniec ubiegłego tygodnia (aprecjacja motywowana między innymi wyższymi od oczekiwań danymi CPI z polskiej gospodarki). Spokoju nie zaznały natomiast notowania polskich obligacji. Dochodowość krótkiego końca krzywej wzrosła – tylko w poniedziałek – aż o 16 bps do psychologicznej bariery 1,0%, a więc maksimum z kwietnia 2020 roku. Argumentem za przeceną skarbowych papierów wartościowych niezmiennie pozostawały oczekiwania na szybką tj. tegoroczną normalizację polityki pieniężnej w Polsce. Presja na wzrost rentowności towarzyszyła wczoraj także pozostałym segmentom krzywej, lecz w przypadku 5- i 10-latki była ona zdecydowanie mniejsza aniżeli na 2-latce. Dochodowość długiego końca krzywej wzrosła bowiem o 8 bps do 2,28% i to pomimo stabilizacji notowań długu na rynkach bazowych.

 

Komentarz dzienny – Rentowność polskiej 2-letniej obligacji powyżej bariery 1% - 3Komentarz dzienny – Rentowność polskiej 2-letniej obligacji powyżej bariery 1% - 3

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar odbił się wczoraj od poziomu 1,1580, a więc minimum z sierpnia 2020 roku i zwyżkował o nieco ponad pół centa. Wsparciem dla nastrojów były między innymi lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia pozostaje jednak raport z amerykańskiego rynku pracy (piątek) i do czasu tej publikacji nie spodziewamy się większej zmienności głównej pary walutowej świata. Spokój zachowywały wczoraj także notowania rynków bazowych, dla których dopiero wspomniane dane ze Stanów Zjednoczonych będą w naszej ocenie źródłem rynkowej zmienności w tym tygodniu.

Czytaj więcej