Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek akcji w rosji

Globalnie

Nasze obecne, krótkoterminowe nastawienie do zagranicznych rynków akcji jest neutralne. Obserwujemy zwiększoną liczbę czynników ryzyka, które w najbliższych tygodniach mogą przekładać się na wysoką zmienność notowań. Przede wszystkim jest to niepewność odnośnie wydarzeń geopolitycznych (wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą) oraz narastające oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Ponadto, wysoka dynamika inflacji i zacieśnienie polityki pieniężnej mogą wpływać na dalsze rewizje w dół prognoz tempa wzrostu gospodarczego. Efektem powyższego może być wolniejszy wzrost zysków spółek w pierwszym półroczu br. Z drugiej strony, zwiększone wydatki rządowe i nowe programy inwestycyjne związane z obronnością i transformacją energetyczną będą ograniczać negatywny wpływ wyższej niepewności oraz wyższych cen na konsumpcję i inwestycje przedsiębiorstw.

 

 

Regiony

Rynki rozwinięte: Preferujemy indeksy państw rozwiniętych względem rynków rozwijających się. Jesteśmy przede wszystkim pozytywnie nastawieni do rynku akcji w Wielkiej Brytanii co jest pochodną zakończenia tzw. „umownego” brexit-u, niskich wycen oraz dużej liczby spółek value oraz surowcowych obecnych na tamtejszym rynku. Nasze nastawienie odnośnie rynku akcji w Stanach Zjednoczonych podnieśliśmy do neutralnego z uwagi na to, że widzimy potencjał wzrostowy dla akcji w tym regionie w związku z rozpoczętym sezonem wynikowym.

Rynki rozwijające się: Neutralnie podchodzimy do rynków rozwijających się, gdzie ryzyko spowolnienia wzrostu gospodarczego może ciążyć na notowaniach. Obecnie preferujemy inwestycje na rynkach rozwiniętych względem rynków wschodzących.

 

Sektory

Reklama

W obecnym otoczeniu preferujemy akcje spółek surowcowych, ochrony zdrowia oraz finansowych (z wyłączeniem banków). Po ostatniej korekcie, wyceny spółek technologicznych w USA wydają się być mniej ryzykowne niż w lutym, stąd podnosimy nastawienie dla sektora do poziomu neutralnego.

Czytaj więcej