Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ruchy na rynku walutowym a decyzje inwestycyjne

Analitycy prognozują, że jego dalszy los zależyć będzie od ogólnego sentymentu inwestycyjnego, co sprawia, że rynkowi uczestnicy śledzą uważnie zmieniające się trendy.

Rentowności Skarbowych Papierów Wartościowych (SPW) nieznacznie wzrosły, co może skutkować dalszym ich wzrostem. Zdaniem analityków banku Pekao, złoty osiągnął mocne umocnienie, trwale przełamując barierę 4,30. Przewidują oni możliwość dalszych spadków, kierując się w stronę poziomu 4,20. Ekonomiści Banku Millennium zauważają z kolei, że obecnie polska waluta jest bardziej uzależniona od globalnego sentymentu inwestycyjnego, z racji wyczerpania krajowych czynników. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem! Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

 

Kursy średnie walut obcych – tabela A (12 marca 2024)

Poniżej przedstawiamy zaktualizowane śfrednie kursu walut według NBP we wtorek, 12 marca. 

Reklama

_grafika_1_grafika_1

 

W dniu dzisiejszym kurs euro utrzymuje się na poziomie 4,28 złotego, utwierdzając umocnienie polskiej waluty. Jak czytamy szeroko w mediach analitycy prognozują, że w najbliższych dniach jego dalszy los będzie zależał od ogólnego sentymentu inwestycyjnego. 

Rentowności SPW nieznacznie wzrosły, co może skutkować dalszym ich wzrostem. Według raportu banku Pekao, złoty osiągnął mocne umocnienie, przełamując barierę 4,30 w sposób trwały. Analitycy zwracają uwagę na możliwość dalszych spadków, kierując się w stronę poziomu 4,20. Mateusz Sutowicz z Banku Millennium podkreśla, że obecnie polska waluta, ze względu na wyczerpanie krajowych czynników, będzie bardziej uzależniona od globalnego sentymentu inwestycyjnego

 

Reklama

Publikacja inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych jest kluczowym wydarzeniem na rynkach międzynarodowych, które może wpłynąć na dalsze kształtowanie się kursu złotego wobec euro.

W lutym br. wskaźnik inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co zgodne było z prognozami. Na przestrzeni roku wyniósł 3,2%, nieco przekraczając prognozowany poziom 3,1%. USA doświadcza trzeciego roku z rzędu inflacji przewyższającej ustalony cel banku centralnego.

 Dzisiejszy odczyt stanowi ważne informacje, które będą brane pod uwagę podczas marcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, planowanego na drugą połowę tego miesiąca. Reakcją na te dane jest umocnienie dolara, podczas gdy złoto ogranicza wzrosty.

Należy zauważyć, że wskaźnik inflacji bazowej (bez uwzględnienia zmiennych cen żywności i energii) wyniósł w lutym 3,8% w porównaniu do roku poprzedniego. Oczekiwano, że spadnie do 3,7%, choć jest to nadal niższy poziom niż 3,9% zarejestrowany w grudniu. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa CPI osiągnęła poziom 0,4%, podczas gdy ekonomiści przewidywali, że tempo spadnie do 0,3%, w porównaniu do 0,4% zanotowanego w styczniu.

Zgodnie z najnowszym średnim zaktualizowanym kursem Narodowego Banku Polskiego, 1 euro jest wyceniane na 4,2933 złotych polskich

Reklama

 

Kurs euro EUR/PLN

_grafika_2_grafika_2

 

W ciągu ostatniego miesiąca obserwowaliśmy zmienne ruchy na rynku walutowym pary EUR/PLN, co jest odzwierciedlone na wykresie kursu. W tym krótkim okresie kurs euro w stosunku do polskiego złotego zmniejszył się o 0.50%. Chociaż jest to umiarkowany spadek, to jednak istotny dla inwestorów i przedsiębiorstw, które śledzą dynamikę tej pary walutowej.

Z kolei w ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy znaczną zmienność na rynku walutowym pary EUR/PLN, co jest odzwierciedlone na wykresie kursu. W tym dłuższym okresie kurs euro w stosunku do polskiego złotego zmniejszył się o imponujące 8.86%. To istotne zjawisko, które może wpłynąć na różne obszary gospodarki i decyzje inwestycyjne.

Reklama

 

Zobacz również: Gospodarka Niemiec to Trabant, a nie Mercedes. “Kapitał popłynie do polskiego złotego”

 

Kurs funta GBP/ PLN

_grafika_3_grafika_3

 

W ciągu ostatniego roku, kurs GBP/PLN podlegał znaczącej zmienności, co odzwierciedlało się na wykresie kursu. Warto zauważyć, że kurs ten zmniejszył się o 5.93%, co jest istotnym spadkiem. To oznacza, że brytyjski funt stracił na wartości w stosunku do polskiego złotego w analizowanym okresie.

Reklama

W ciągu ostatniego miesiąca obserwowaliśmy zmienną dynamikę kursu GBP/PLN, co widoczne jest na wykresie kursu. W tym okresie kurs uległ lekkiej zmianie, spadając o 0.75%. Choć jest to umiarkowany spadek, to jednak może być istotny dla inwestorów i przedsiębiorstw monitorujących rynek walutowy.

 

Czytaj również: Kurs euro mocno spadnie w kilka tygodni. Ostrzeżenie dla firm i eksporterów

 

Kurs franka CHF/PLN

_grafika_4_grafika_4


 

Reklama

W ciągu ostatniego miesiąca kurs franka szwajcarskiego (CHF) w relacji do polskiego złotego (PLN) uległ zmianie o -2,10%. Wykres kursu CHF/PLN odzwierciedla ten spadek, sugerując, że frank stracił na wartości względem złotego w tym okresie

Z kolei w ciągu ostatniego roku kurs franka szwajcarskiego (CHF) w relacji do polskiego złotego (PLN) uległ znacznej zmienności, prezentując spadek o -6,76%. Wykres kursu CHF/PLN ilustruje tę tendencję, co sugeruje, że frank stracił znaczną część swojej wartości w stosunku do złotego w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

 

Zobacz również: Czy inflacja w Polsce wystrzeli jeszcze w 2024?

Czytaj więcej