Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rubel białoruski na pln

Podczas czwartkowej sesji można było zauważyć tendencje wzrostowe pośród większości globalnych rynków. Amerykańskie indeksy przodowały we wzrostach gdzie S&P 500 oraz NASDAQ zyskiwały odpowiednio 1,43% i 1,93%. Dodatkowym impulsem dla wzrostów na Wall Street były pozytywne dane makroekonomiczne z rynku pracy. Liczba zadeklarowanych bezrobotnych w USA wyniosła 187 tys. wobec wcześniej zakładanego konsensusu wynoszącego 225 tys. Polski WIG20 zwyżkował 0,85%, co na przestrzeni całego tygodnia daje ponad 2% wzrostu. W opozycji do wspomnianych rynków zachowywały się indeksy krajów zachodniej Europy, gdzie można było zauważyć nieznaczne spadki. Niemiecki DAX i Francuski CAC40 traciły odpowiednio 0,07% i 0,39%.

Podsumowanie czwartkowej sesji na rynkach indeksów i walut - 1Podsumowanie czwartkowej sesji na rynkach indeksów i walut - 1

Notowania S&P Index, YTD, źródło: baha.com

Czwartkowa sesja walutowa przyniosła kontynuację osłabiania polskiego złotego. Nasza krajowa waluta traciła względem dolara amerykańskiego i euro odpowiednio 0,95% i 0,98%. Jest to drugi dzień z rzędu, kiedy złotówka jest znacząco wyprzedawana. Inwestorzy kierujący się awersją do ryzyka postrzegają waluty regionu jako niestabilne ze względu na obecną sytuację na Ukrainie. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ osłabianie się złotówki jest presja szybkiego podnoszenia stóp procentowych w USA. Prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych o 50 pb podczas majowego posiedzenia FED-u jest wysokie.

Reklama

Sugerując się wskaźnikiem FedWatch, wykonanie takiego posunięcia jest prawdopodobne na ponad 70%. Kurs EUR/USD jest bardzo stabilny w tym tygodniu, a kurs czwartkowego zamknięcia minimalnie przekracza poziom 1,10. Wszystkie dzienne zmiany kursu tej pary walutowej w tym tygodniu były mniejsze niż 0,30%. Podczas środowej sesji bardzo duże odbicie zaliczyła rosyjska waluta, a kurs RUB/USD zyskiwał 7,71%. Głównym impulsem do umocnienia się była zapowiedź Władimira Putina, który w akcie desperacji ogłosił, że Rosja będzie przyjmować płatności za gaz w rublach od krajów ”nieprzyjaznych”. Czwartkowe oświadczenia europejskich polityków zdecydowanie podważyły stanowisko kremla. Odrzucają taką możliwość i traktują ją jako naruszenie umowy, niemożliwe do spełnienia. Skutkowało to czwartkowym spadkiem kursu pary RUB/USB o 2,26%.

Podsumowanie czwartkowej sesji na rynkach indeksów i walut - 2Podsumowanie czwartkowej sesji na rynkach indeksów i walut - 2

Notowania USD/PLN, YTD, źródło: baha.com

 

Daniel Targosz, Trader w Superfund TFI, 2022.03.25

Czytaj więcej

Artykuły związane z rubel białoruski na pln