Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ropa wenezuela

  • Jaki koncern naftowy używa USDT do omijania sankcji?
  • Ile ropy eksportuje ten koncern?
  • Jak reagują na to twórcy Tether?

 

Wenezuela używa stablecoina USDT (Tether) do ominięcia sankcji - donosi Reuters. Jest to już drugi eksperyment tego kraju z kryptowalutami jako ścieżką omijania sankcji.

 

 

Ucieczka w Tethera…

Reklama

Państwowa spółka naftowa Petroleos de Venezuela (PDVSA) używa stablecoina Tether (USDT) jako sposobu na ominięcie nowych sankcji nałożonych na nią przez Stany Zjednoczone – donosi Reuters. Monety USDT są używane jako zabezpieczenie przed możliwością zamrożenia zagranicznych rachunków bankowych. Tether jest największym na rynku cryptos stablecoinem powiązanym z dolarem (USD).

Tether nie skomentował doniesień Reutersa. Agencja podaje, że firma PDVSA korzysta z pośredników podczas handlu kryptowalutami w celu zatarcia śladów.

Wenezuela rozpoczęła swój pierwszy eksperyment z kryptowalutami w 2018 r. Szukała sposobu na ominięcie systemu petrodolara, ale żadna z najważniejszych giełd cryptos nie zaakceptowała tego programu i nie pozwoliła Wenezueli na jego wdrożenie, więc rząd kraju ze stolicą w Caracas wygasza go.

 

Czytaj również: Niesamowita rekomendacja – akcje giganta niedowartościowane o 50%!

 

Reklama

Rentowność obligacji PDVSA

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Cbonds

 

Firma Petróleos de Venezuela została utworzona 1 stycznia 1976 poprzez nacjonalizację całego przemysłu naftowego w Wenezueli. Jest największym przedsiębiorstwem tego typu w tym kraju. Po dojściu do władzy Hugo Cháveza dochody ze sprzedaży ropy były wykorzystywane do pokrywania deficytu budżetowego. W PDVSA pracuje około 80 000 ludzi.

Reklama

 

Zobacz także: Notowania popularnej spółki mocno spadły po świetnym raporcie wynikowym

 

…przed amerykańskimi sankcjami

Departament Skarbu USA w zeszłym tygodniu dał klientom i dostawcom PDVSA czas do 31 maja na zakończenie transakcji w ramach ogólnej licencji, której nie odnowił z powodu braku reform politycznych w Wenezueli.

Taki ruch ze strony USA utrudnia znacznie krajowi ze stolicą w Caracas zwiększenie wydobycia i eksportu ropy naftowej. Po wskazanym terminie wenezuelskie koncerny będą bowiem musiały czekać na indywidualne zezwolenia od urzędów USA.

Według Reutersa, koncern PDVSA już od II połowy 2023 roku przenosił sprzedaż ropy na USDT. Powrót sankcji naftowych przyspieszył ten „proceder”. Wenezuelski koncern chce zmniejszenia ryzyka zamrożenia wpływów ze sprzedaży ropy na zagranicznych rachunkach bankowych.

Reklama

"Przyjmujemy płatność za ropę w różnych walutach, w zależności od tego, co jest określone w umowach. W niektórych umowach preferowaną metodą płatności mogą być waluty cyfrowe " - powiedział w zeszłym tygodniu wenezuelski minister ds. ropy Pedro Tellechea.

W 2023 r., kiedy USA złagodziły sankcje, Wenezuela eksportowała prawie 700 000 baryłek ropy dziennie, z czego 65% trafiało do Chin, a 19% do USA.  W całym ubiegłym roku eksport wenezuelskiej ropy urósł o 12%. Największym eksporterem „czarnego złota” jest Arabia Saudyjska, wyprzedza ona Rosję, Stany Zjednoczone, Irak i Kanadę.

 

Najwięksi eksporterzy ropy naftowej – 2022 (tys. baryłek na dzień)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Statista

 

Zobacz również: Notowania spółki runęły o 40% na debiucie! Zarobili miliardy na modnym napoju

Czytaj więcej

Artykuły związane z ropa wenezuela