Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rentowność obligacji notowania

Seria lepszych od oczekiwań danych z USA (m.in. payrolls) znalazła odzwierciedlenie na rynkach długu. Pojawiły się komentarze, że dobra kondycja na amerykańskim rynku pracy to argument za podwyżką stóp Fed o 75pb we wrześniu. Rentowność amerykańskiej 10latki w skali tygodnia podniosła się o 15pb. Zmienność SPW pozostała bardzo wysoka, sugerując nadal znikomą płynność. W trakcie tygodnia 10latka osłabiła się o 30pb, ale w piątek wróciła praktycznie do poziomów z poniedziałku.

Sytuacja na rynkach bazowych jest mniej korzystna dla SPW niż się spodziewaliśmy. CPI z USA (nawet jeżeli zrealizuje się nasza nieco niższa niż konsensus prognoza) sugeruje utrzymanie uporczywie wysokiej presji cenowej w amerykanie gospodarce, co po solidnych payrolls powinno wzmocnić oczekiwania na 75pb podwyżki Fed we wrześniu. Krajowy dług może zacząć ten tydzień nadganiając wzrosty rentowności np. Bunda z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Rentowności mogą jednak mieć problem żeby wrócić ponad poziomy z czwartku-piątku. Zmienność prawdopodobnie pozostanie wysoka, ze względu na niską wakacyjną płynność.

Rynek długu – Możliwe osłabienie SPW - 1Rynek długu – Możliwe osłabienie SPW - 1

W dłuższej perspektywie, najprawdopodobniej po wakacjach, widzimy przestrzeń do wzrostów rentowności POLGBs. Inflacja jest daleka od opanowania, a przed nami skok cen energii jesienią i od początku 2023. Ponadto utrzymuje się presja płacowa, a mniej jastrzębie komunikaty ze strony NBP mogą ciążyć PLN po wakacjach. Wzrost kosztów energii rodzi ryzyko dalszego wzrostu inflacji w 4kw22 i 1kw23. Oznaczałoby to konieczność podniesienia stóp NBP do wyższych poziomów niż wycenia to obecnie rynek.

Rynek długu – Możliwe osłabienie SPW - 2Rynek długu – Możliwe osłabienie SPW - 2

Czytaj więcej

Artykuły związane z rentowność obligacji notowania