Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

REIT

 

Co to jest REIT?

REIT to angielskie skrót od Real estate investment trust, czyli instytucji wspólnego inwestowania. Jest to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który lokuje kapitał w rynek nieruchomości. W Stanach Zjednoczonych instytucja REIT została dodatkowo wsparta ulgami podatkowymi. Służy to zwiększeniu płynności na rynku nieruchomości i przyśpieszenie jego rozwoju. REIT jako podmiot finansowy występuje w kategorii spółki lub funduszu, który jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Inwestując w fundusz REIT, inwestujemy w praktyce w nieruchomości. Rozwiązanie to stanowi solidne ułatwienie dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z giełdą i inwestowaniem, albo dla tych, którzy nie chcą zgłębiać ich tajników, ale chcieliby ulokować pieniędzy w nieruchomości. Z perspektywy inwestora zakup akcji funduszu Real estate investment trust jest niezwykle prosty i niczym nie różni się od kupowania innych funduszy, akcji czy surowców na giełdzie.

Real estate investment trust – nowa forma inwestycji

W Stanach Zjednoczonych system REIT z powodzeniem funkcjonuje już od 1960 roku. Popularność funduszy typu REIT nie powinna nikogo dziwić. Gwarantuje on po prostu uniknięcie dodatkowego opodatkowania, które ponieślibyśmy przy inwestycji za pomocą zwykłego funduszu. Wówczas bowiem fundusz płaci podatek CIT, a inwestor – PIT. W przypadku REIT’ów jest jeden podatek, PIT, płacony przez inwestora od zysków funduszu. Jednocześnie jednak prowizje i całokształt kosztów związanych z inwestycją jest dla inwestora niższy.

REIT w Polsce

Tematyka REIT’ów krąży w Polsce od dłuższego czasu. Niezwykle pochlebne opinie zebrał niedawno wicepremier rządu, Mateusz Morawiecki. Posiadający dwie teki ministerialne wicepremier zapowiedział wprowadzenie systemu REIT w Polsce. Ożywiło to dyskusję na ten temat i przysporzyło wielu pozytywnych opinii Morawieckiemu z kręgu inwestorów. Polskie REIT’y będą zwolnione z podatku CIT wtedy, gdy 90% zysków będą oddawały akcjonariuszom w postaci dywidendy raz w roku.