Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

realne stopy w Polsce

  • Jakie są aktualne stopy procentowe w USA, Strefie Euro oraz w Polsce?
  • Czy rozjazd w polityce monetarnej doprowadzi do aprecjacji złotego?

 

 

Co dalej ze stopami procentowymi?

Aktualnie możemy zaobserwować znaczną różnicę w podejściu do polityki monetarnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz strefą euro:

  • Stopy procentowe w strefie euro: Na czerwcowym posiedzenie Europejski Bank Centralny, po dziewięciu miesiącach utrzymywania oprocentowania na stałych poziomach, obniżył stopy procentowe o 25 pb. Była to jednocześnie pierwsza obniżka stóp w strefie euro od 2019 roku. Wielu ekonomistów przewiduje, że Lagarde i jej zespół zdecydują się na obniżki stóp procentowych zarówno we wrześniu, jak i w grudniu. Wraz z czerwcową obniżką, oznaczałoby to trzy cięcia stóp procentowych w strefie euro w tym roku.

Wydaje się zatem, że w tym roku czekają nas jeszcze dwie obniżki — oceniał Bartosz Wałecki, ekspert Michael/Ström DM.

Wykres. Stopy procentowe w strefie euro

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Tradingeconomics

 

  • Stopy procentowe w USA: Na skutek ostatnich nieco zaskakujących danych inflacyjnych, rynek szacuje prawdopodobieństwo pierwszej obniżki stóp procentowych we wrześniu już na 90%

W świetle ostatnich wypowiedzi prezesa J. Powella, wzrasta prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych we wrześniu. Jeśli inflacja w nadchodzących miesiącach również spadnie, to obniżka stóp procentowych we wrześniu staje się prawie pewna - komentowali analitycy z PKO. 

 

Wykres. Stopy procentowe w USA

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Tradingeconomics

 

  • Stopy procentowe w Polsce: Najnowsza projekcja inflacji wskazuje, że najbliższe obniżki oprocentowania są planowane dopiero na rok 2025.

Przestrzeń do obniżek stóp w 2025 r. zapewne nie będzie duża, naszym zdaniem nie większa niż 100 pkt baz., z powodu oczekiwanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego i nadal luźnej polityki fiskalnej - twierdzili analitycy Biura Analiz Makroekonomicznych PKO.

Nie ulega jednak wątpliwości, że kierując się najnowszą prognozą makroekonomiczną RPP w tym roku stóp nie obniży - na co wskazywał Piotr Kuczyński.

Reklama

 

Wykres. Stopy procentowe w Polsce

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Tradingeconomics

 

Sprawdź: Ile było krachów przy aktualnych poziomach stóp procentowych?

Reklama

 

Eksperci z Pekao zauważyli nadchodzącą "mijankę". Większość aktualnych danych wskazuje, że realne stopy procentowe w Polsce będą rosły, podczas gdy w USA i Strefie Euro będą spadały. Jakie mogą być skutki tych działań? Zapytaliśmy dwóch ekspertów ekonomicznych.

Wykres. Ścieżki realnych stóp procentowych w Polsce, USA i Strefie Euro

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Pekao

 

Różnice w polityce monetarnej a wartość złotego

Reklama

W świetle dalszego zaostrzenia retoryki przez Prezesa Glapińskiego po ostatnim posiedzeniu RPP, ekonomiści BNP Paribas odsuwają w czasie moment pierwszej obniżki stóp procentowych (z listopada’24 na marzec’25). Po wygaśnięciu efektu podwyżki cen energii, w drugiej połowie przyszłego roku inflacja szybko obniży się za sprawą wolniejszego wzrostu wynagrodzeń – ze względu na jednocyfrowe podwyżki płacy minimalnej i w sferze budżetowej, oraz wciąż ujemną lukę popytową.

Ponadto, przy utrzymaniu stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie i spodziewanych obniżkach w strefie euro i w USA, może pojawić się presja na dalszą aprecjację złotego, ograniczając zarówno tempo ożywienia gospodarczego, jak i inflację. Do cięcia stóp procentowych pod koniec pierwszego kwartału może skłonić publikowana wówczas zaktualizowana projekcja inflacyjna, które powinna wskazywać na trwały spadek dynamiki cen do celu NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, ale także prawdopodobnie niższa, niż zakłada obecna projekcja, bieżąca inflacja na początku przyszłego roku - skomentował FXMAG Michał Krajczewski z BNP.

 

Od skrajności w skrajność:

Już teraz realne stopy procentowe w Polsce rosną szybciej niż w strefie euro czy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli większość ekonomistów będzie miała rację, a RPP nie zmieni zamiarów, to realne stopy procentowe w Polsce wzrosną do poziomów wyraźnie wyższych niż w gospodarkach rozwiniętych. Około dwa lat temu realne stopy procentowe w Polsce należały do najniższych na świecie, niedługo będą mogły należeć do najwyższych. Nie jest łatwo znaleźć uzasadnienie do takich skrajności, bo trendy dotyczące kondycji gospodarki czy rynku pracy są podobne do tych w większości krajów Europy. 

 

Wykres. Polska wkrótce będzie mieć jedne z najbardziej restrykcyjnych warunków monetarnych na świecie.

Reklama

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Gabriel Chrostowski, opracowanie na podstawie danych NBP, OECD, IMF.

 

Próbując przewidzieć, co zrobi RPP, można zastanowić się nad kursem złotego. Jeśli wysokie realne stopy procentowe doprowadzą do umocnienia polskiej waluty, a przez to do utraty konkurencyjności przez Polskę, to RPP znajdzie się pod presją, aby jednak pójść w ślady świata i obniżyć stopy. Gdy realne stopy procentowe były na rekordowo niskim poziomie, to złoty był słaby, a RPP w końcu zdecydowała się na duże podwyżki stóp; być może wysokie stopy procentowe spowodują dalsze umocnienie złotego, co w końcu doprowadzi do dużych obniżek stóp - ocenił dr Adam Łukojć z TFI Allianz Polska SA.

 

Reklama

Sprawdź: Kiedy kupować obligacje? Zwróć uwagę na wysokość stóp procentowych

Czytaj więcej

Artykuły związane z realne stopy w Polsce