Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

reakcja złota na decyzję Fed

Notowania złota znalazły się pod presją spadkową w reakcji na umacniającego się dolara amerykańskiego. Decyzja Rezerwy Federalnej i jastrzębie zapowiedzi jej szefa Jerome’a Powell’a nie sprzyjały notowaniom kruszcu. 

 

  • Dynamika wzrostu cen złota straciła na impecie, w czerwcu mieściły się w przedziale 1936-2000 USD. 
  • Na notowania Króla Metali wpływ miały przede wszystkim silniejszy dolar i jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Fed.
  • Kolejne ruchy złota będą zależeć od zbliżającego się wystąpienia prezesa Fed przed Izbą Reprezentantów. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Złoto mniej atrakcyjne po Fed

Połączenie silnych jastrzębich zapowiedzi wraz z decyzją dotyczącą utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie zmniejszyło inwestycyjną atrakcyjność złota. Przez cały czerwiec ceny mieściły się w przedziale 1936-2000 USD. Na horyzoncie nie ma jednak obecnie żadnego katalizatora, który mógłby wygenerować wybicie. Oznacza to, że ciągłe wzrosty na giełdach i utrzymująca się postawa Fed osłabiły popyt na bezpieczne aktywa.  

W minionym tygodniu zasygnalizowano, że do końca 2023 r. koszty kredytu mogą wzrosnąć nawet jeszcze o 50 pb, obecnie postrzegane jest to jako kluczowy czynnik wpływający na cenę. Ograniczona siła amerykańskiej waluty (XAU/USD) działa obecnie jako przeciwny wiatr dla złotego kruszcu. Zahamowany wzrost to również zasługa jastrzębich prognoz innych banków centralnych. 

Zobacz również: Ten metal może mieć problem ze wzrostem ceny. Oto powody!

 

Reklama

 

“Członkowie Fed spodziewają się dodatkowych podwyżek stóp procentowych w tym roku. Wzrost rentowności i dolara wywierają presję na złoto” - skomentował David Meger, dyrektor handlu metalami w High Ridge Futures.

 

Notowania XAU/USD - YTD 

Reklama

Źródło: TradingView 

 

“W natychmiastowej odruchowej reakcji ceny złota wymazały zyski z wczesnej sesji, pogrążając się w ujemnym terytorium, pod presją skoku rentowności amerykańskich obligacji i odbicia dolara amerykańskiego. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej stroma ścieżka zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed i perspektywa wyższych stóp procentowych na dłużej powinny mieć negatywny wpływ na nierentowne aktywa, takie jak metale szlachetne. W każdym razie konferencja prasowa Powella może dać lepszy wgląd w perspektywy polityki pieniężnej banku centralnego” - prognozuje Diego Colman, analityk DailyFx. 

Zobacz również: Ten metal przyćmiewa ostatnio złoto! Z czego wynika obserwowany wzrost?

 

Spadek stóp sprzyja (zwyczajowo) Królowi Metali

“Ostatnia decyzja Fedu w odniesieniu do złota może mieć spore znaczenie. Obojętnie, czy uznamy ją za definitywne zakończenie cyklu podwyżek stóp, czy też jedynie przystanek przed kolejną, potencjał do dalszego wzrostu ceny pieniądza za oceanem ewidentnie się wyczerpuje. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z tego, jak złoto w takim otoczeniu zachowywało się w przeszłości” - prognozuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex. 

Reklama

 

Źródło: Tomasz Gessner/Tavex

 

“Na przestrzeni ostatnich 20 lat, gdy cykl wzrostu stóp procentowych dobiegał końca, a następnie (po kilku miesiącach pauzy) stopy zaczynały spadać, był to okres sprzyjający notowaniom złota, którego umocnienie dyskontowało obawy o wzrost presji inflacyjnej po paru kwartałach. Co ciekawe, jednocześnie relatywnie słabiej spisywał się amerykański rynek akcji. Jeśli historia miałaby się powtórzyć, wskaźnik złota do S&P500 powinien w takim otoczeniu trwale sforsować opór w rejonie 0,50, inicjując w ten sposób długoterminową zmianę trendu, faworyzującą złoto względem amerykańskich akcji” - dodaje ekspert.

Reklama

 

Źródło: Tomasz Gessner/Tavex

 

Według PKO Research, rynek kruszcu wciąż jest pod presją, gdy FOMC podnosi prognozę dla stóp procentowych. 

Reklama

 

Cena złota oraz wartość dolara wobec koszyka walut 

Źródło: Refinitiv/PKO Research 

 

“Amerykański bank centralny faktycznie utrzymał Fed funds rate w przedziale 500-525 bps. Komunikat Rezerwy Federalnej był dość neutralny, jednak w projekcji FOMC prognozowana na 2023 rok ścieżka stopy procentowej wzrosła z 5,1% do 5,6%. Jeżeli jastrzębi Fed przyczyni się do dalszych wzrostów rentowności amerykańskich papierów, zwłaszcza indeksowanych inflacją (rynek Fed Funds futures wycenia podwyżkę stóp +25 bps w lipcu), złoto może się znaleźć pod presją. 10-letnie TIPS-y już powróciły do poziomów z marca, w pobliże 1,6%, gdy ceny metalu broniły się przed spadkiem poniżej 1800 USD/troz. Ostrożnie „grają” inwestorzy SPDR Gold Trust, największego globalnie ETF-u na rynku kruszcu: 22 maja fundus zposiadał rekordowe w tym roku 944 tony złota; od tego czasu jego aktywa powoli, lecz systematycznie topnieją” -  komentują analitycy PKO BP.  

Reklama

Oczekuje się, że Bank Anglii (BoE) i Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) również podniosą stopy procentowe o 25 pb jeszcze w tym tygodniu, co może dodatkowo przyczynić się do ograniczenia ceny złota.

Zobacz również: Słynna instytucja finansowa prognozuje wzrost cen złota do 4800 USD za uncję

Czytaj więcej

Artykuły związane z reakcja złota na decyzję Fed