Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ranking rachunków maklerskich

Ostatni kwartał roku większości inwestorom kojarzy się z rajdem św. Mikołaja. W tym roku sytuacja jest jednak bardziej napięta. Od kilku lat na rynkach obserwujemy nieprzerwaną hossę, która może zakończyć się w najmniej oczekiwanym momencie.  Jakie konto maklerskie wybrać, żeby nasze środki były bezpieczne, ale jednocześnie żeby nie przepłacać? Sprawdzamy ofertę kont maklerskich dostępnych w Polsce.

 

Do czego potrzebne jest konto maklerskie?

Knoto maklerskie nie jest tożsamy z prowadzeniem konta na rynku Forex. Rachunek maklerski prowadzony jest przez dom maklerski. Ważne żeby sprawdzić na stronie KNF czy instytucja, która podaje się za dom maklerski rzeczywiście nią jest.

Handluj na rynku akcyjnym. Prowizja dla akcji z GPW tylko 0,20% min. 2,99 PLN

 
SPRAWDŹ

Reklama

Rachunek maklerski daje nam dostęp do instrumentów finansowych. W zależności od domu maklerskiego liczba instrumentów może się zmieniać . Przede wszystkim rachunek maklerski daje nam dostęp do obracania akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku głównym. Większość rachunków maklerskich daje nam możliwość inwestowania również na rynku NewConnect oraz obracania instrumentami pochodnymi (takimi jak opcje czy kontrakty terminowe).

 

Ranking domów maklerskich - rynek akcyjny

W niniejszym rankingu domów maklerskich sprawdzamy jak wygląda aktualna oferta polskich biur maklerskich pod kątem opłat za otwarcie konta, za jego prowadzenia i za prowizje z tytułu kupna i sprzedaży polskich akcji.

 

Opłata za prowadzenie konta maklerskiego

Standardem jest brak opłaty za otwarcie konta maklerskiego. Żaden z przeanalizowanych 20 domów maklerskich nie pobiera opłaty za otwarcie konta. Zdarza się, że wymagana jest minimalna wpłata, tak jest w przypadku Biura Maklerskiego BOŚ. Minimalna wymagana wpłata na rachunek wynosi 1000 złotych. Przyznajmy, że nie jest to wygórowana kwota, co oczywiście nie powinno wpływać na wybór domu maklerskiego.

 

Opłata miesięczna za prowadzenie konta maklerskiego

Reklama

Podobnie jak w przypadku opłaty za prowadzenie konta tak i w tym przypadku standardem jest brak opłaty. Nie dotyczy to jednak wszystkich biur maklerskich. Żeby uniknąć opłaty za rachunek w roku kalendarzowym wystarczy dokonać zaledwie 1 transakcji. Taka sytuacja jest w przypadku domu maklerskiego XTB oraz mBanku. W przypadku Domu Maklerskiego Santander Banku żeby cieszyć się bezpłatnym rachunkiem transakcji należy dokonywać przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku nawet długoterminowego inwestowania 1 transakcja w roku nie stanowi problemu, ale już 1 transakcja w miesiącu może być problematyczna. Gdyby nie udało się dokonać  1 transakcji w roku to w przypadku XTB koszt prowadzenia rachunku wyniósłby 10 euro (samo posiadanie przynajmniej 1 akcji w portfelu zwalnia z takiej opłaty), a w przypadku mBanku 30 złotych. Pod kątem opłaty za prowadzenie rachunku najgorzej wypada BDM ze stałą miesięczną opłatą na poziomie 7,95 złotych.

Rachunek maklerski nie zawsze jest darmowy. Naszej analizie poddaliśmy standardowe opcje, natomiast przy wyborze np. dostępu do większej głębokości rynku może pojawić się dodatkowa opłata.  

 

Koszt transakcyjny - im niższa prowizja tym lepiej dla naszego portfela

W naszym rankingu biur maklerskich najważniejszym parametrem oceny domu maklerskiego  był koszt transakcyjny. Standardem są opłaty oscylujące pomiędzy 0,3% a 0,4%. Domy maklerskie zastrzegają sobie minimalną opłatę transakcyjną. Czyli jeżeli chcemy dokonać zakupu małego pakietu akcji to należy liczyć się z procentowo większym obciążeniem. Taka opłata transakcyjna waha się wśród badanych rachunków maklerskich od 3 złotych do prawie 6 złotych. Zdecydowanie najlepiej opłaty prezentują się w domu maklerskim XTB oraz domu maklerski banku BPS. W XTB prowizja za transakcje kupna/ sprzedaży akcji wynosi zaledwie 0,2% (minimum 2,99 złotych). W przypadku domu maklerskiego banku BPS to wydatek rzędu 0,13% (minimum 3 złote). Te dwa domy maklerskie znacząco wybiły się spośród analizowanej grupy. Standardem są prowizje powyżej 0,3%.

 

Opłata za transakcje na rynku akcyjnymOpłata za transakcje na rynku akcyjnym

 

Obniżenie prowizji za transakcje na akcjach

Reklama

W przypadku wyższego obrotu w zasadzie z większością domów maklerskich jesteśmy w stanie wynegocjować lepsze warunki transakcyjne. Czym jest wyższy obrót? Dla Alior Banku jest to pułap przynajmniej 300 000 złotych miesięcznie. Natomiast już obrót na poziomie 30 000 złotych dla niektórych domów maklerskich jest na tyle duży, że są skorzy do negocjacji.

 

Czy tylko prowizja za transakcje się liczy?

Absolutnie nie. Szukając odpowiedniego domu maklerskiego należy najpierw odpowiedzieć sobie w jaki sposób chcemy handlować. Oferta domu maklerskiego powinna być dopasowana do naszych inwestycyjnych potrzeb. Częstotliwość transakcji, rodzaj instrumentu, przelewy bankowe, głębokość rynku, dodatkowe opłaty wynikające z rozliczenia z fiskusem - to wszystko są bardzo istotne elementy. Dla inwestora długoterminowego może się okazać, że inna oferta domu maklerskiego jest lepsza niż dla osoby handlującej krótkoterminowo.

 

Stawiasz pierwsze kroki na giełdzie?

Ranking biur maklerskich może byc pomoca dla poczatkujących. Dużym problemem wśród początkujących graczy jest brak możliwości przetestowania swoich inwestycyjnych umiejętności bez ponoszenia ryzyka. Istnieją symulatory, które dają możliwość handlu na kontach demonstracyjnych, są to niestety podmioty niezależne od domów maklerskich i najczęściej możemy poćwiczyć na sucho na danych opóźnionych. Część symulatorów niestety w związku z wprowadzoną opłatą przez GPW za udostępnianie notowań (nawet tych opóźnionych) już nie działa. Problemem symulatorów jest w zasadzie inny wygląd ekosystemu, w którym porusza się inwestor (czasami również inne nazewnictwo zleceń). Dlatego istotne jest żeby większość domów maklerskich nadrobiła ten problem i dała możliwość inwestorowi spróbowania swoich sił bez ponoszenia ryzyka. Tutaj zdecydowanie na tle konkurencji wybija się dom maklerski XTB, który daje możliwość nieograniczonego handlu na kontach demo.  

 

Jakie konto maklerskie wybrać w IV kwartale 2018 roku do handlu na regulowanym rynku akcyjnym? Nasz ranking biur maklerskich pomoże

Jeżeli miałaby zdecydować tylko prowizja to wybór powinien paść na Dom Maklerski Banku BPS. Jeżeli natomiast wzięlibyśmy pod uwagę większą liczbę czynników i uwzględnili  takie elementy jak liczbę dostępnych instrumentów, rodzaj i funkcjonowanie platformy handlowej, dostęp do konta demo, łatwość i czytelność funkcjonowania strony internetowej to Dom Maklerski Banku BPS nie znalazłby się nawet w pierwszej trójce. W naszej ocenie najbardziej kompletnie w przypadku handlu na regulowanym rynku akcyjnym wygląda oferta domu maklerskiego XTB. Ciekawie prezentuje się konto elastyczne ING oraz rachunek inwestycyjny w domu maklerskim BOŚ.

Top 3 najlepsze domy maklerskieTop 3 najlepsze domy maklerskie

Czytaj więcej