Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

przygoda z ETF

Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu naszych pieniędzy na rynku, powinniśmy poznać wady i zalety konkretnych instrumentów finansowych. Z tego artykułu dowiesz się jakie są  najważniejsze cechy i jednocześnie zalety funduszy notowanych na giełdzie (ETF).

Bezpieczeństwo i transparentność

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Co z tego, że zarobimy w jakimś “genialnym programie inwestycyjnym” kilkaset procent w miesiąc, skoro później okaże się, że nie możemy wypłacić naszych pieniędzy (nawet tych, które zainwestowaliśmy, nie mówiąc już o rzekomym zysku)? 
____partner-etf-finax____

ETF-y są funduszami notowanymi na publicznych giełdach papierów wartościowych, co oznacza że muszą spełniać ściśle określone zasady i udostępniać pełne informacje na temat swojej działalności (takich jak: składu portfela, zasad zarządzania, czy wartości środków znajdujących się w zarządzaniu). Oprócz tego, każdy ETF posiada swój własny prospekt emisyjny, w którym można znaleźć kompletne informacje na temat kosztów zarządzania i wszelkich opłat. Co więcej, jak dotąd żaden ETF nie upadł, znikając z pieniędzmi powierzonymi przez inwestorów, co o czymś świadczy. Dzięki temu ETF-y są odpowiednim narzędziem nawet dla początkujących inwestorów. 

Reklama

 

Niskie koszty zarządzania

Jedną z podstawowych zalet ETF-ów są koszty zarządzania, które są wyjątkowo niskie. ETF-y ze względu na pasywną strategię inwestycyjną, która polega na odwzorowywaniu zachowania indeksu lub wybranego instrumentu finansowego, mają bardzo korzystną roczną opłatę za zarządzanie, która najczęściej nie przekracza 0,5%. 

Oprócz tego ETF-y, w przeciwieństwie do niektórych funduszy aktywnych nie pobierają żadnych dodatkowych opłat np. za osiągnięcie lepszych wyników (czyli tzw. success fee).

Sam zakup i sprzedaż jednostek funduszu jest traktowany jak transakcja na akcjach, dlatego też prowizja w tym przypadku jest identyczna, czyli również nie powinna przekroczyć 0,5%. W przypadku inwestowania w zagraniczne fundusze dochodzi również kwestia kosztów przewalutowania, ale o tym w dalszej części materiału. To wszystko sprawia, że ETF-y są idealnym sposobem na lokowanie kapitału w średnim i długim terminie.

 

Ogromna płynność funduszy notowanych na giełdzie

Reklama

Jednostki funduszy notowanych na giełdzie z technicznego punktu widzenia zachowują się dokładnie tak jak akcje i też podobnie jak akcje spółek objęte są notowaniami ciągłymi. W trakcie trwania sesji giełdowych możemy nie tylko śledzić ich notowania na bieżąco (czyli to jak zmienia się cena jednostek uczestnictwa), ale też kupować je i sprzedawać bez ograniczeń. Mimo, że ETF-y są najkorzystniejsze w średnim i długim terminie, w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby handlować nimi krótkoterminowo, a nawet intradayowo (czyli kupując i sprzedając podczas jednej sesji handlowej, czyli w tym samym dniu).

 

Kupić indeks czy może od razu cały sektor?

Kolejną niewątpliwą zaletą jest fakt, że fundusze notowane na giełdzie pozwalają “za jednym zamachem” uzyskać ekspozycję na bardzo dużą część interesującego nas rynku. Dla przykładu, ETF-y na amerykański indeks S&P500 pozwalają za pomocą jednej transakcji śledzić notowania ponad 500 amerykańskich spółek giełdowych. Gdybyśmy chcieli zrobić to samo własnoręcznie musielibyśmy wykonać kilkaset transakcji i za każdą zapłacić osobną prowizję, zarówno przy zakupie, jak i później przy sprzedaży. Dlatego ETF jest nie tylko wygodny, łatwy w obsłudze, ale też znacznie tańszy niż inwestowanie w koszyk spółek na własną rękę. 

Rekordzistami, jeśli chodzi o jednoczesną liczbę walorów, w które inwestują są ETF-y na indeks MSCI World, który składa się z ponad 1600 spółek. 

 

Pasywnie, czyli skuteczniej?

Reklama

Większość funduszy ETF jest zarządzana pasywnie, co znaczy że ich zadaniem jest odwzorowanie zachowania swojego behchmarku (najczęściej indeksu giełdowego), a nie próba osiągnięcia lepszych wyników niż szeroki rynek, co jest celem aktywnie zarządzanych funduszy.

Ogromna większość aktywnych funduszy nie jest w stanie osiągnąć wyników lepszych niż benchmark. W USA np. ponad 70% funduszy aktywnie zarządzanych w ciągu ostatniego roku nie osiągnęło lepszego wyniku niż indeks S&P500, zaś ponad 80% miało gorszy wynik na przestrzeni ostatnich pięciu lat. 

Wniosek jest więc dość prosty - ETF-y są nie tylko tańsze, ale też statystycznie skuteczniejsze od funduszy aktywnych. 

URL Artykułu

 

ETF i korzyści podatkowe

Reklama

ETF-y działają jak fundusz inwestycyjny, ale rozliczamy się z nich dokładnie tak jak z transakcji na papierach wartościowych m.in. akcjach, czyli na dość prostych zasadach podatku od zysków kapitałowych. Dzięki temu możemy korzystnie rozliczyć podatek - jeśli w zeszłym roku osiągnęliśmy zysk na ETF-ach, ale straciliśmy np. na akcjach, to zmniejszymy tym samym kwotę opodatkowania o poniesioną stratę. Działa to oczywiście w obie strony (stratę z ETF-ów rozliczamy razem np. za akcji). Trzeba bowiem pamiętać, że na inwestycjach w ETF-y również można ponieść straty. 

 

Zalety Finax dla polskich klientów:

  • deklaracja podatkowa PIT8C przy inwestowaniu w fundusze z całego świata
  • Brak dodatkowych opłat za przewalutowanie, możliwość wpłaty zarówno w złotym i euro
  • Wpłaty dokonywane na polskie konto w mBanku, więc brak żadnych dodatkowych opłat za przelew 

 

 

 

Reklama

 

 

 

 

Czytaj więcej