Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

projekt agora

  • Co to jest Projekt Agora?
  • Jakie banki w nim uczestniczą?
  • Czemu Fed bada tokenizację na blockchain?
  • Czy banki centralne zrobią konkurencję kryptowalutom?

 

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) to bank centralny banków centralnych. Okazuje się, że połączył on siły z bankami centralnymi Francji, Japonii, Korei Południowej, Meksyku, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA w celu zbadania możliwości tokenizacji płatności międzynarodowych w ramach tradycyjnego systemu monetarnego.

 

Zobacz również: Polityk zalegalizował bitcoina, teraz wygrał wybory prezydenckie

 

Banki centralne chcą kontrolować płatności transgraniczne

Inicjatywa BIS „Project Agora” (Projekt Agora) opiera się na koncepcji ujednoliconego rejestru, który ma połączyć stokenizowane depozyty banków komercyjnych i tokenizowane pieniądze typu fiat. Projekt zakłada wykorzystanie inteligentnych kontraktów, które mają umożliwić nowe sposoby rozliczeń i odblokować rodzaje transakcji, które nie są obecnie opłacalne.

Reklama

„Takie rozwiązanie mogłoby usprawnić funkcjonowanie systemu monetarnego i zapewnić nowe rozwiązania wykorzystujące inteligentne kontrakty i programowalność przy jednoczesnym zachowaniu jego dwupoziomowej struktury" - napisał BIS w komunikacie.

Zdaniem BIS, to swego rodzaju unikalne partnerstwo publiczno-prywatne, które będzie dążyć do przezwyciężenia strukturalnych nieefektywności w sposobie dokonywania płatności transgranicznych. Chodzi o pokonanie licznych wyzwań, takich jak zróżnicowane wymogi prawne, regulacyjne i techniczne, strefy czasowe.

Szczegółowe instrukcje, rozwiązania i wymagania zostaną opublikowane „w odpowiednim czasie”, z okresem karencji dla banków prywatnych na przystąpienie do partnerstwa – podał BIS. Hyun Song Shin, doradca ekonomiczny BIS i szef działu badań, powiedział, że " projektowana tokenizacja połączy funkcję prowadzenia dokumentacji tradycyjnej bazy danych z zasadami i logiką rządzącą transferami w ramach banku centralnego”.

Cecilia Skingsley, szefowa BIS Innovation Hub, uważa, że w ramach projektu Agora zostanie wypracowana wspólna infrastrukturze płatniczej", która umożliwia interoperacyjność systemów płatności, ksiąg rachunkowych i rejestrów danych w walutach cyfrowych.

 

 

Reklama

Bank Rozrachunków Międzynarodowych bardzo mocno interesuje się innowacjami płatniczymi, oraz CBDC (Central Bank Digital Currency). W styczniu BIS Innovation Hub uruchomiło sześć nowych projektów badających kwestie cyberbezpieczeństwa, zwalczania przestępczości finansowej, walut cyfrowych banków centralnych i zielonych finansów.

Już w czerwcu 2023 r. BIS zaproponował koncepcję ujednoliconego rejestru, który ma przynieść korzyści poprzez połączenie pieniądza banku centralnego, tokenizowanych depozytów i tokenizowanych aktywów na programowalnej platformie. BIS nie ukrywa w swoim komunikacie, że wdrożenie Projektu Agora pozwoli na przeprowadzanie kontroli integralności finansowej (np. pod kątem prania pieniędzy i weryfikacji klienta), które obecnie są często powtarzane kilka razy dla tej samej transakcji, w zależności od liczby zaangażowanych pośredników.

"Projekt Agora to rozwiązanie głównie dla instytucji finansowych, jak na razie. Natomiast kryptowaluty są raczej dla osób fizycznych. Nie wiadomo, jak zostanie zaimplementowany tej projekt BIS, na ile dobrze będzie działał, na ile pozwoli na zachowanie prywatności. Natomiast, rozwiązanie to dość bezpośrednio adresuje wyzwania związane ze stablecoins. Jednak nim ta koncepcja ujrzy światło dzienne miną lata i nie wiadomo, czy w ogóle wejdzie w życie, tutaj przypomnijmy wolne tempo prac nad cyfrowym euro. Czy przyjmie się na rynku, który ma już działające alternatywy, w coraz większym stopniu będące regulowanymi (np. MiCA), to kolejne pytanie" - komentuje dla FXMAG ekspert ds. rynku kryptowalut prof. Krzysztof Piech.

 

Zobacz także: Cena euro gwałtownie wystrzeliła. ECB przed przełomowym krokiem, a kurs EUR/PLN mocno w górę

 

Fed badał obligacje tokenizowane w blockchainie Ethereum

Co ciekawe, niemal równocześnie z inicjatywą BIS pojawił się raport Fed, w którym analitycy Rezerwy Federalnej zastanawiają się nad wynikami badań przeprowadzonych w celu lepszego zrozumienia konsekwencji korzystania z publicznego łańcucha bloków (Ethereum) do uruchamiania inteligentnych kontraktów leżących u podstaw tokenizowanych aktywów. Badanie to zostało przeprowadzone po emisji dwóch tokenizowanych obligacji na blockchainie Ethereum.

Naukowcy z Fed przyznają, że w ostatnich latach uczestnicy rynku zauważyli potencjał technologii blockchain i rozproszonych rejestrów (DLT) do wykorzystania w handlu tokenizowanymi wersjami obligacji, funduszy pieniężnych i towarów.

Reklama

Jedną z ważnych cech wyróżniających publiczne łańcuchy bloków jest ich przejrzystość. Inteligentne kontrakty ułatwiające emisję i obrót tokenizowanymi aktywami są w pewnej formie widoczne na blockchainie, podobnie jak historia wszystkich transakcji z udziałem tych aktywów. W 2023 r. zespół Rezerwy Federalnej przeprowadził badania techniczne w ramach TechLab, aby lepiej zrozumieć implikacje korzystania z publicznego łańcucha bloków do uruchamiania inteligentnych kontraktów leżących u podstaw tokenizowanych aktywów wyemitowanych na Ethereum. Zespół zbadał dwie tokenizowane obligacje wyemitowane na Ethereum: tę wyemitowaną przez Santander Group w 2019 oraz obligację wyemitowaną przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w 2021” – czytamy.

Naukowcy z Fed doszli do wniosku, że projekty obejmujące inteligentne kontrakty wdrażane na publicznych blockchainach, takich jak Ethereum, zapewniają opinii publicznej pewną dozę przejrzystości. Studia przypadków dotyczące dwóch obligacji pozwoliły wysnuć trzy wnioski. Primo, nawet bez kodu źródłowego daje się „rozgryzać” inteligentne kontrakty. Secundo, zaoferowane obligacje przekraczały standard tokenów ERC-20. Tertio, inteligentne kontrakty pozwalają emitentom tokenizowanych aktywów na duży poziom kontroli.

 

Zobacz również: Notowania giganta mocno spadają, spółka rozczarowała danymi o zamówieniach

Czytaj więcej

Artykuły związane z projekt agora