Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy Niemcy

Niemiecka gospodarka ma coraz więcej problemów strukturalnych. Niedobór fachowców jest jednym z nich. Do tego mnożą się upadłości dużych firm. Jakie są prognozy dla niemieckiej gospodarki?

 

  • Czemu Niemcy potrzebują zagranicznych fachowców?
  • Dlaczego niemiecki biznes utyskuje na rząd?
  • Jak bardzo rośnie liczba bankructw w 2023 roku w RFN?
  • Jakie są prognozy dla niemieckiej gospodarki?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Niemieckie firmy ostrzegają, że rynek pracy musi zostać dopełniony fachowcami, bo inaczej słynny dobrobyt stanie pod znakiem zapytania. Tymczasem upada coraz więcej niemieckich dużych firm.

Niedawno niemiecka rada gospodarcza zaprognozowała, że PKB RFN w 2023 roku spadnie o -0,4%. W 2024 roku natomiast urośnie o 0,7%.

 

Zobacz także: Transformacja energetyczna Polski na pierwszym miejscu – A. Domański nie widzi innej opcji

Reklama

 

Niemcy mają trudność w zatrudnianiu obcokrajowców

Niemcy mają niewiele do zaoferowania migrantom – stwierdził w rozmowie z "Bild am Sonntag" przewodniczący niemieckiego Federalnego Zrzeszenia Pracodawców (BDA) Rainer Dulger. Wskazał, że niemiecki język jest trudny, rynek mieszkaniowy jest w nieciekawym stanie, a życie komplikuje biurokracja. Jakby tego było mało, jest niewiele miejsc w przedszkolach i szkołach.

Tymczasem, jak podkreślił Dulger, brak fachowców stawia pod znakiem zapytania dalsze istnienie niemieckiego welfare state. „Niemcy muszą znowu stać  się atrakcyjne dla pracowników z zagranicy. Politycy muszą starać się o złagodzenie negatywnych zjawisk” - stwierdził.

Ledwie połowa firm w RFN jest gotowa na zatrudnienie pracowników z zagranicy – pokazał niedawno sondaż. Tymczasem, jak wskazuje Dulger, polityka klimatyczna rządu RFN zaczyna wprowadzać regulacje znane z historycznej gospodarki centralnie planowanej. „Jeśli koalicja wprowadzi w życie wszystko to, co sobie założyła, niemiecka gospodarka nie będzie w stanie konkurować na arenie międzynarodowej" – stwierdził szef DBA.

 

Zobacz także: Gospodarka Wielkiej Brytanii – ciekawe ruchy rządu i najnowsze prognozy

Reklama

 

Wskaźnik ZEW

 

Źródło: Trading Economics

 

Upada coraz więcej dużych niemieckich firm

Reklama

Tymczasem, jak podaje firma Allianz Trade, w Niemczech nasila się zjawisko przypadków bankructw dużych podmiotów gospodarczych. W mijającym roku fala jest tak duża, że statystycznie jest on podobny do roku 2020, a przecież nie ma pandemii.

Z danych Allianz Trade wynika, że wyjątkowo dużo upadłości miało miejsce w handlu detalicznym i w przemyśle maszynowym. Duże bankructwa są definiowane jako upadłość przedsiębiorstw z rocznym obrotem wynoszącym co najmniej 50 mln euro.

Według danych Allianz Trade, w I – III kw. 2023 doszło w Niemczech do 45 przypadków dużych upadłości, tymczasem w analogicznym okresie 2022 roku było ich o jedną trzecią mniej (26 przypadków). W rekordowo złym 2020 roku miało miejsce 58 dużych bankructw (44 przypadki w pierwszych dziewięciu miesiącach).

 

Zobacz także: Kryzys budżetowy w Niemczech. Dziura budżetowa sięga 60 mld euro!

 

Reklama

Bankructwa firm w RFN w ujęciu miesięcznym

 

Źródło: Trading Economics

 

Gospodarka RFN ma ponure perspektywy

Niemcy są jedyną dużą gospodarką, która prawdopodobnie odnotuje spadek PKB w 2023 roku. Pesymizm co do rozwoju urósł w ciągu ostatnich dwóch lat. Niemcy są hamulcowym gospodarki UE, a niemiecka gospodarka wymaga „gruntownej przebudowy”, jednakże plan w tym zakresie wciąż spóźniony – uważają analitycy Allianz Trade.

Reklama

„W tym roku wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie -0,6%, w porównaniu do +0,6% w strefie euro. Perspektywy dla Niemiec są ponure. Ostatnie rządowe działania naprawcze są w dużej mierze niewystarczające” – uważa Johan Geeroms, dyrektor Allianz Trade ds. ubezpieczania ryzyka. „Obecnie mamy do czynienia z sytuacją stagnacji w RFN. Wynika ona nie tylko z inflacji i wysokich cen energii. Niemcy borykają się z szeregiem problemów strukturalnych. Na przykład, niedobór wykwalifikowanych pracowników stanowi główną przeszkodę. Starzenie się społeczeństwa tylko pogarsza sytuację. Kolejny czynnik: Niemcy nie są w czołówce światowej pod względem cyfryzacji" – wylicza.

 

Niemcy – tempo wzrostu PKB (ujęcie kwartale r/r)

 

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Jeszcze w październiku Allianz Trade wskazywał wśród mocnych stron RFN finanse publiczne. Jakże dużo się w ponad miesiąc zmieniło. Teraz okazuje się, że Niemcy mają wielki problem budżetowy i dziurę na 60 mld euro.

Mocne i słabe strony gospodarki niemieckiej wg Allianz Trade.

 

Zobacz również: Recesja w polskiej gospodarce?

 

Mocne strony +

  • Silna baza przemysłowa
  • Niskie bezrobocie strukturalne
  • Dobrze zdywersyfikowany sektor eksportowy (produkty i partnerzy handlowi)
  • Niskie systemowe ryzyko polityczne
Reklama

    

Słabe strony -

  • Starzejąca się populacja
  • Niedobór wykwalifikowanej siły roboczej
  • Uzależnienie od eksportu
  • Dominacja sektora motoryzacyjnego
  • Słabe średnioterminowe perspektywy wzrostu z powodu słabych inwestycji

 

Niemcy – projekcja tempa wzrostu PKB

 

Źródło: Trading Economics

Czytaj więcej