Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza złoto

Globalne oficjalne rezerwy złota osiągnęły poziom 38 764 ton w II kwartale 2023, przekraczając poprzedni rekord z 1965 roku – wskazuje Jan Nieuwenhuijs z firmy Gainesville Coins.

 

  • Oficjalne rezerwy złota nigdy nie były tak wysokie, jak teraz – podaje analityk Jan Nieuwenhuijs
  • Wszystko przez to, że banki centralne odchodzą powoli od jednej z najważniejszych walut
  • Do jakiego poziomu cenowego ten trend może doprowadzić cenę uncji złota?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Świat wkroczył w nową erę złota, świadczy o tym ten nowy rekord wysokości oficjalnych rezerw – przekonuje Jan Nieuwenhuijs, analityk Gainesville Coins. Jego zdaniem, banki centralne będą nadal gromadzić złoto, a rola Króla Metali w międzynarodowym systemie walutowym wzrośnie, co będzie na niekorzyść dolara amerykańskiego.

W opinii Holendra, nowy rekord wysokości światowych rezerw złota odzwierciedla dążenie banków centralnych na całym świecie do dywersyfikacji. Nie chcą już dolara amerykańskiego z jego coraz bardziej widocznym ryzykiem emitenta.

 

Zobacz także: Cena tego metalu w 2024 roku dynamicznie wzrośnie! Hossa jest za rogiem, tak twierdzi ceniony ekspert

 

Nowy rekord śrubowany przez banki centralne

Analitycy powszechnie korzystają z obliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dotyczących całkowitych oficjalnych zasobów złota, choć zwykle pomija się fakt, że liczba ta jest szacunkowa. Nie każdy bank centralny jest przejrzysty w kwestii swoich zasobów złota. Jak wskazuje Nieuwenhuijs, Ludowy Bank Chin (PBoC) posiada oficjalnie 2 113 ton, podczas gdy w branży jest tajemnicą Poliszynela, że ma znacznie więcej kruszcu - około 5 000 ton. Niektóre banki centralne od dawna nie raportują stanu rezerw (np. syryjski od 2011 roku).

Reklama

„Moja ocena globalnych oficjalnych rezerw złota jest w dużej mierze oparta na sposobie, w jaki MFW zestawia swoje serie danych, a główną różnicą są niezgłoszone zakupy śledzone przez osoby z branży, które uwzględniam w moich danych. Moja baza składa się z ostatnich zarejestrowanych wolumenów ze wszystkich banków centralnych. W przypadku Chin używam własnych danych, sięgających 1995 roku. Do tego dodaję niezgłoszone zakupy, mierzone różnicą między szacowanymi całkowitymi zakupami w oparciu o badania terenowe, a zgłoszonymi zmianami przez wszystkie banki centralne łącznie. Uwzględniam rezerwy państwowych funduszy majątkowych oraz złoto będące własnością międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak Europejski Bank Centralny i Zachodnioafrykańska Unia Gospodarcza i Walutowa” – tłumaczy analityk Gainesville Coins.

W badaniu w oparciu o powyżej opisaną metodologię, światowe oficjalne zasoby złota osiągnęły wysokość 38 764 ton w czerwcu 2023 r.. To o około 400 ton więcej, niż w 1965 r. – poprzedni rekord wynosił 38 347 ton.

 

Zobacz także: Spółka z GPW liderem wzrostów, choć grozi jej upadłość. Słowa premiera napędziły zwyżkę

 

Nowy rekord odzwierciedla dążenie banków centralnych na całym świecie do dywersyfikacji oraz trzymanie się z dala od dolara amerykańskiego. Punkt zwrotny w posiadaniu złota przez banki centralne nastąpił tuż po Wielkim Kryzysie Finansowym z 2008 r., od którego kupiły one ponad 7 000 ton kruszcu. Wartość globalnych rezerw złota wzrosła od tego momentu o 66%, podczas gdy rezerwy walutowe zwiększyły się o 30%. W rezultacie udział złota w globalnych rezerwach międzynarodowych (złota i walut obcych) rośnie od najniższego poziomu w historii w 2015 r.” – tłumaczy Nieuwenhuijs.

 

Wysokość rezerw złota

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Gainesville Coins

 

Złoto po 8 000 USD za uncję?

Obecnie udział złota w całkowitych rezerwach banków wynosi około 17%. Jeśli zbliży się do długoterminowej średniej (58%), to cena złota może niebotycznie urosnąć. Wedle szacunku analityka, złoto może osiągnąć poziom 8 000 USD za uncję w ciągu najbliższych dziesięciu lat, jeśli będzie realizowany właśnie taki optymistyczny dla Króla Metali scenariusz.

 

Udział złota w rezerwach 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Gainesville Coins

 

„W kontekście rosnących napięć geopolitycznych, słabnącego dolara i niebotycznych poziomów zadłużenia na całym świecie - łagodzonych przez inflację - banki centralne będą nadal kupować złoto w dającej się przewidzieć przyszłości. Nowy rekord rezerw złota to głównie symboliczny kamień milowy. Wszelkie trendy, które opisuję, nie zmieniają się, a zostały potwierdzone przez nowy rekord” – uważa Nieuwenhuijs.

Jego zdaniem, banki centralne posiadają głównie amerykańskie obligacje rządowe jako aktywa dolarowe. Ponieważ ich rezerwy złota rosną, to pomimo ogromnego wzrostu długu publicznego USA każdego roku, udział zagranicznych banków centralnych posiadających ten dług stale maleje. Ta dynamika może doprowadzić do kryzysu finansowania rządu USA, jeszcze bardziej osłabiając atrakcyjność dolara jako waluty rezerwowej, a podnosząc atrakcyjność złota – podkreśla analityk.

 

Zobacz również: Cena tego metalu w 2024 roku dynamicznie wzrośnie! Hossa jest za rogiem, tak twierdzi ceniony ekspert

Czytaj więcej