Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza SEK

Praca w Szwecji wciąż jest popularnym źródłem dochodu dla wielu Polaków. Niestety, ostatnie miesiące przyniosły osłabienie korony szwedzkiej. To sprawiło, że zarabianie w SEK stało się znacznie mniej opłacalne, niż jeszcze niedawno.

 

  • Osłabienie korony szwedzkiej to potencjalnie tańsza korona, a przez to mniejsze dochody Polaków zarabiających w SEK a wydających w PLN
  • Gospodarka Szwecji znajduje się w trudnym położeniu
  • Co o koronie szwedzkiej pisali analitycy znanych banków?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Korona szwedzka ugięła się pod presją PLN

Jeszcze na początku tego roku za koronę szwedzką zapłacić należało 0,42 PLN. W połowie zeszłego roku było to 0,45-0,46 PLN. Teraz, jest to 0,38 PLN. Obecnie, kurs korony szwedzkiej notowany jest w okolicach najniższych poziomów od 15 lat.

Im słabsza korona szwedzka, tym zarabianie w koronach szwedzkich z perspektywy Polaka jest coraz mniej opłacalne. Kurs SEK/PLN spadł od lipca 2022 roku o nawet 17%!

 

Zobacz także: Praca w Wielkiej Brytanii – jak zmienią się wynagrodzenia w 2024 roku

Reklama

 

Kurs korony szwedzkiej do polskiego złotego

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Zatem, pracując na emigracji w Szwecji z myślą wydania zarobionych środków w Polsce, dysponuje się dziś o 17% mniejszą wypłatą niż zeszłego lata.

Z drugiej strony, jeśli ktoś rozważa wakacje w Szwecji, obecny poziom notowań kursu korony szwedzkiej do polskiego złotego jest dość opłacalny. Za urlop u naszych północnych sąsiadów zapłacilibyśmy o 21% mniej niż w wakacje 2022 roku.

“Wydaje się, że skandynawskie waluty pozostaną pod presją, zwłaszcza SEK, biorąc pod uwagę jej podatność na wyższe rentowności i lepką inflację” - skomentowali analitycy Goldman Sachs.

W sytuacji, gdy polska waluta tak gwałtownie się umacnia, to tworzy presję spadkową na notowania kursu SEK/PLN. Wystarczy wspomnieć, że od początku tego roku polski złoty umocnił się wobec dolara o blisko 10%, a względem euro o ponad 7%.

 

Czytaj również: Drastyczna podwyżka podatku od nieruchomości! To największy wzrost od 25 lat

Reklama

 

Polski złoty był na wzrostowej fali

Perspektywa zmiany władzy w Polsce, poprawa wskaźników gospodarczych w naszym kraju czy potencjalne odblokowanie środków z KPO to czynniki, które mogą wspierać dalsze umocnienie PLN.

Tymczasem, brak wielu argumentów za aprecjacją korony szwedzkiej. Co więcej, eksperci z Goldman Sachs zwrócili uwagę, że szwedzki bank centralny nie ma zbyt wielu dostępnych narzędzi do umocnienia szwedzkiej waluty. To dodatkowa presja na SEK/PLN.

“Słaba gospodarka Szwecji wywiera dalszą presję na spadek szwedzkiej waluty. Bank centralny Szwecji (Riksbank) ma ograniczone możliwości wpływania na SEK bez przechodzenia do bardziej agresywnej polityki pieniężnej, która jeszcze bardziej obciążyłaby gospodarkę” - skomentowali analitycy Goldman Sachs.

Niemniej, ekonomiści banku Goldman Sachs prognozują, że osłabienie korony szwedzkiej z ostatnich kilkunastu miesięcy może ulec choć pewnemu odwróceniu w niedalekiej przyszłości.

Reklama

“(...) Zarówno SEK, jak i NOK powinny umocnić się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. I choć sytuacja wewnętrzna Szwecji może powstrzymywać koronę szwedzką przed osiągnięciem lepszych wyników, SEK ma prawdopodobnie najwięcej do zyskania na “miękkim lądowaniu” gospodarki (...)” - podkreślili analitycy banku Goldman Sachs.

“Będąc bardziej wrażliwym na kurs walutowy niż większość jego odpowiedników, szwedzki bank centralny może rzeczywiście utrwalić rodzące się umocnienie SEK. Odbudowanie pewnego rodzaju premii kursowej w stosunku do EUR (a także PLN, przyp. red.) może okazać się kluczowe” - skomentowali eksperci rynku walutowego z bankowości inwestycyjnej w Credit Agricole.

“O ile Riksbank nie zasugeruje podwyżki stóp procentowych, SEK może otrzymać jedynie jednorazowy impuls do umocnienia, a nie silny czynnik szybszego i trwałego wzrostu siły” - dodali.

Progności z UniCredit nie wróżą dobrze notowaniom korony szwedzkiej. Obecnie, kurs EUR/SEK jest na poziomie 11,45. Według UniCredit, jeszcze w 2023 roku może wzrosnąć do 11,90.

To oznacza, że zakładając brak zmian kursu EUR/PLN, korona szwedzka może osłabić się w stosunku do złotego. To przełożyłoby się na to, że SEK mógłby stać się tańszy względem PLN.

Reklama

 

Zobacz również: Praca w Szwecji - rząd zaostrza przepisy, a kurs korony (SEK) wciąż pod presją

 

Czytaj więcej