Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza aluminium

Nie ulega wątpliwości, że aluminium będzie kluczowym elementem transformacji energetycznej. Ten globalny trend może napędzić zwyżkę ceny metalu w długim terminie o nawet 65%, prognozują analitycy wielkiego banku inwestycyjnego.

 

  • Aluminium ma wyjątkowe zdolności recyklingowe, a jego rola w OZE jest kluczowa
  • Spowolnienie gospodarcze w Europie i Chinach odbiło się na popycie na aluminium, ale to może wkrótce ulec zmianie
  • Jakie są prognozy dla ceny metalu?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Aluminium: spadek ze szczytów ceny metalu

Cena aluminum na globalnym rynku od początku tego roku spadła o ponad 6%, po tym gdy zaliczyła zniżkę o niecałe 16% w 2022 roku.

Jednak jeśli odniesiemy zniżkę do rekordowych szczytów z marca 2022 roku, cena metalu spadła blisko dwukrotnie. Wtedy, miesiąc po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, za tonę metalu należało zapłacić ponad 4000 USD. Teraz, to o 45% mniej.

 

Reklama

Kurs aluminium na globalnym rynku w ostatnich miesiącach

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Ceny aluminium w dużej mierze znajdowały się w trendzie spadkowym w tym roku ze względu na słaby popyt we wszystkich regionach globu, przede wszystkim słabszy niż oczekiwano wzrost związany z ponownym otwarciem gospodarki Chin” - skomentowali analitycy rynku towarowego z HSBC.

Reklama

 

Zobacz także: Cena ropy osiągnie 150 USD? Są 3 scenariusze

 

Aluminium: równanie popytu i podaży

Popyt na aluminium w Europie spadł we wszystkich ważnych sektorach. Niemcy, największa europejska gospodarka, odnotowały większy niż oczekiwano spadek produkcji przemysłowej w tym roku. Zresztą, aktywność biznesowa w strefie euro odnotowała gwałtowne załamanie.

“W 2024 roku finalizacja nowych umów z hutami uległa opóźnieniu, ponieważ pojawiły się obawy o nadmierne zakupy w związku ze spadkiem popytu na gotowe produkty metalowe. W “sezonie” dążą do zawarcia umów na dostawy aluminium w sektorach budownictwa, transportu i opakowań” - skomentowali analitycy UniCredit.

“Handlowcy wspomnieli o odroczeniu wysyłek aluminium z powodu słabego popytu. Wysyłki tlenku glinu na Bliski Wschód i aluminium do Europy, zaplanowane na czerwiec-lipiec, zostały przesunięte na sierpień-wrzesień” - dodali.

Reklama

Analitycy HSBC szacują, że w 2023 roku globalne zużycie aluminium pozostanie na niezmienionym poziomie rok do roku, ale wzrośnie o około 2% w 2024 roku.

“Globalna konsumpcja aluminium była jak dotąd słaba w 2023 roku, głównie z powodu spowolnienia w Chinach i Europie. W Chinach utrzymujące się załamanie w sektorze nieruchomości i wolniejsze niż oczekiwano ożywienie gospodarcze odbiły się na konsumpcji aluminium” - zauważyli analitycy HSBC.

Jeśli chodzi o podaż, w pierwszej połowie 2023 roku w Chinach była ona ograniczona ze względu na ograniczenia mocy w kluczowych prowincjach. Państwo to odpowiada za większość globalnej produkcji. Z kolei w Europie około 1,5 mln ton mocy produkcyjnych zostało zamkniętych w 2022 roku z powodu kryzysu energetycznego.

“Biorąc pod uwagę trwające napięcia geopolityczne, niepewność co do zasobów energetycznych i słaby globalny popyt na aluminium, nie spodziewamy się, aby europejskie huty powróciły do pracy w najbliższym czasie. Ogólnie rzecz biorąc, szacujemy, że w 2023 r. globalna podaż wzrośnie o +1% rdr” - szacują analitycy z HSBC.

 

Reklama

Cena aluminium (linia czerwona) oraz zapasy (pole niebieskie)

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: MUFG

 

Chiny produkują aż 57% światowego aluminium zdecydowanie dominując nad całym rynkiem. Za nimi podążają Indie (6%), Rosja (5%) i Kanada (5%).

Reklama

“Odzwierciedlając nasze prognozy dotyczące podaży i popytu, szacujemy, że globalny rynek aluminium pozostanie w nadwyżce, w przedziale 100-400 tys. ton w latach 2023-2024” - ocenili eksperci rynku surowcowego z HSBC.

 

Zobacz także: Cena złota przebija ważny poziom. Takiej skali wzrostów kruszcu nie było od ponad 3 lat!

 

Długoterminowe trendy będą wspierać popyt na aluminium

Popyt na aluminium powinien wzrastać w kolejnych latach z uwagi na rolę, jaką metal może odegrać w wyniku zbliżającej się wielkimi krokami transformacji energetycznej.

Między innymi, coraz więcej tego metalu jest wykorzystywane w pojazdach elektrycznych w celu obniżenia ich wagi. Dodatkowo, aluminium jest często stosowane przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Reklama

Według Banku Światowego, metal ten stanowi już 85% komponentów fotowoltaicznych.

Biorąc pod uwagę szacowane zwiększenie mocy fotowoltaicznej z obecnych 136 GW do 600 GW do 2030 roku, zgodnie z propozycją strategii UE, będzie wymagało 10 milionów ton aluminium.

Co więcej, aluminium jest wykorzystywane w niemal wszystkich technologiach wytwarzania, przesyłu i magazynowania energii. Wliczyć w to należy technologie energii wiatrowej i słonecznej, alternatywne ogniwa paliwowe, produkcję wodoru, kable wysokiego napięcia i akumulatory.

Aluminium jest nie tylko wysoce przewodzące i lekkie, ale dzięki swojej odporności na korozję jest również idealnym materiałem do trudnych warunków zewnętrznych.

Niezwykłą zaletą z punktu widzenia globalnych zmian jest bardzo duża zdolność aluminium do recyklingu. Metal może być wielokrotnie przetwarzany ponownie. Ponad 75% kiedykolwiek wyprodukowanego aluminum, wciąż znajduje się na rynku, wynika z danych European Aluminium.

Reklama

Jednak kluczowym wyzwaniem związanym z aluminium jest to, że jego produkcja jest wysoce energochłonna. Znaczna część tej energii jest wytwarzana przy użyciu paliw kopalnych, co jest związane z emisją dwutlenku węgla, który stanowił 3% globalnej emisji w 2021 roku.

 

Zobacz również: Coraz więcej Polaków nie płaci rachunków za popularną usługę

 

Prognoza dla ceny aluminium

Prognoza MUFG zakłada, że cena aluminium wzrośnie w 2024 roku. Według analityków banku inwestycyjnego, za tonę metryczna aluminium w I kwartale przyszłego roku zapłacić trzeba będzie przeciętnie 2400 USD. W II kwartale ma to być już 2550 USD za tonę, a w ostatnich trzech miesiącach 2024 roku nawet 28000 USD za tonę.

Długoterminowe przewidywania MUFG głoszą, że w 2025 cena aluminium może sięgnąć nawet 3700 USD za tonę.

Reklama

 

Kurs benchmarku ceny aluminium na globalnym rynku

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Jednak eksperci z HSBC nie są zgodni z oczekiwaniami MUFG i znacznie ostrożniej podchodzą do prognozy na 2024 rok. Według nich, cena aluminium utrzyma się na dość stabilnym poziomie przeciętnie 2300 USD za tonę, by zyskać do 2400 USD za tonę w 2025 roku.

W opinii analityków rynku towarowego z HSBC, w długim terminie ceny aluminium powinny zmierzać w kierunku 2359 USD z atonę. To niewiele więcej od obecnych poziomów notowań na globalnym rynku.

“Naszym zdaniem ruch cen aluminium w najbliższym czasie będzie w głównej mierze zależał od zmian podaży i popytu w Chinach. Widzimy większą podaż z Chin w nadchodzących miesiącach, podczas gdy nie spodziewamy się znaczącego ożywienia popytu, dlatego też oczekujemy, że ceny pozostaną na niższych poziomach w najbliższym czasie”

 

Czytaj również: Cena metalu mocno spadła, ale hossę napędzą nieuchronne przemiany

Czytaj więcej