Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja przemysłowa w niemczech gus

Po okołoświątecznej przerwie wracamy z codziennym porannym komentarzem. Trochę się działo w ostatnich dniach: w piątek poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy (komentujemy je poniżej), w czwartek w dół zaskoczyła inflacja (odczyt flash 16,6% r/r vs oczekiwane 17,3% r/r), ale nie zaskoczył prezes NBP retoryką na konferencji (bez zmian).

 

Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu

Poniedziałek, 9.01.2023

Tydzień rozpoczynamy spokojnie. Za nami już dane o produkcji przemysłowej w Niemczech (bez niespodzianek), przed nami dane o stopie bezrobocia w strefie euro (za listopad).

 

Wtorek, 10.01.2023

Rumuński bank centralny podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych (oczekiwana jest podwyżka o 25pb do 7%). Spłyną kolejne dane o produkcji przemysłowej w kilku europejskich państwach (wszystko za listopad). Na 14.00 zaplanowane jest wystąpienie szefa Fed J. Powella.

Reklama

 

Środa, 11.01.2023

Czeski urząd statystyczny opublikuje dane o tamtejszej inflacji w grudniu.

 

Czwartek, 12.01.2023

Danych inflacyjnych ciąg dalszy. Dzień rozpocznie się od publikacji CPI i PPI w Chinach, a zakończy publikacją CPI w USA. Ponadto z amerykańskiej gospodarki spłyną dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

 

Piątek, 13.01.2023

Czas na finalne dane o inflacji z Polski. Odczyt flash zaskoczył w dół, trudno oczekiwać by finalne dane różniły się znacząco od tych opublikowanych w zeszłym tygodniu. Poza Polską inflacyjne dane opublikowane zostaną również w szeregu państw europejskich (m.in. Szwecja, Francja, Hiszpania).

Reklama

To nie koniec krajowych danych. NBP poda też wyniki bilansu płatniczego za listopad. Nasza prognoza salda obrotów bieżących to -1330 mln EUR (konsensus -973 mln EUR). Prognozujemy wzrost eksportu o 19,6% r/r, i importu o20,2% r/r. Ponadto Fitch poda decyzję w sprawie polskiego ratingu (naszym zdaniem bez zmian).

Z danych ze strefy euro warto będzie jeszcze rzucić okiem na szacunek niemieckiego PKB za cały 2022 rok i wyniki produkcji przemysłowej w strefie euro w listopadzie. W USA natomiast dużo spokojniejszy dzień - najciekawszy będzie indeks Uniwersytetu Michigan.

 

USA: Czyżby jednak miękkie lądowanie?

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy wlały nieco więcej wiary do obozu optującego za "miękkim lądowaniem". W ostatnim miesiącu roku zatrudnienie rosło wciąż bardzo przyzwoicie, a stopa bezrobocia powędrowała ponownie lekko w dół. Jednocześnie wyraźniej spowolniła presja płacowa. To kluczowy element całej układanki.

https://makroekonomia.mbank.pl/222128-usa-czyzby-jednak-miekkie-ladowanie 

 

Czytaj więcej