Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja OPEC+.

Spadek cen ropy

Na nowojorskim NYMEX, cena baryłki ropy West Texas Intermediate (WTI) na dostawy w październiku spadła o 0,65%, osiągając poziom 76,07 USD.

Z kolei ropa Brent na londyńskiej giełdzie ICE zanotowała spadek o 0,73%, co obniżyło jej cenę do 76,37 USD za baryłkę.

Te spadki są kontynuacją piątkowego osłabienia, kiedy to Brent straciła ponad 2% swojej wartości.

 

>> Czytaj też: Metalowy kryzys. Jak chiński gigant nieruchomości zmienia globalny rynek miedzi

 

OPEC+ zwiększa produkcję

Reklama

OPEC i jego sojusznicy, znani jako OPEC+, planują stopniowo zwiększać dostawy ropy o 180 tys. baryłek dziennie.

Decyzja ta jest elementem przywracania produkcji, która została ograniczona na mocy porozumienia z 2022 roku.

Pomimo obecnych spadków cen, OPEC+ wielokrotnie ostrzegał, że w przypadku dalszej "erozji" cen może wstrzymać planowane zwiększenie dostaw.

 

>> Sprawdź również: Czy sierpniowe payrolls wywołają polityczne i rynkowe trzęsienie? Co czeka nas w nadchodzących dniach?

 

Chińska gospodarka w kryzysie

Reklama

Równolegle do decyzji OPEC+, na rynkach narasta niepokój związany z sytuacją gospodarczą w Chinach.

Oficjalne dane PMI z chińskiego przemysłu opublikowane w sobotę pokazują, że indeks spadł do 49,1 pkt. w sierpniu z 49,4 pkt. w lipcu.

Jest to już czwarty z rzędu miesiąc spadku tego wskaźnika, co wskazuje na pogłębiające się problemy gospodarcze w Chinach, szczególnie w sektorze nieruchomości.

 

Wpływ na popyt na ropę

Chiny są największym importerem ropy naftowej na świecie, dlatego ich spowolnienie gospodarcze może mieć poważne konsekwencje dla globalnego popytu na surowiec.

Analitycy, w tym Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Groep NV, podkreślają, że obawy dotyczące chińskiego popytu na ropę nie znikną w najbliższym czasie. P

Reklama

ogłębiający się kryzys w chińskim sektorze nieruchomości dodatkowo zwiększa ryzyko, że Chiny mogą nie osiągnąć zakładanego celu wzrostu PKB na 2024 rok.

Rynek ropy naftowej stoi przed wyzwaniem, jakim jest połączenie zwiększonej podaży z OPEC+ i słabnącego popytu związanego z problemami gospodarczymi w Chinach.

W obliczu tych zmiennych, ceny ropy mogą pozostać niestabilne, a inwestorzy będą musieli uważnie śledzić rozwój sytuacji na globalnym rynku surowców.

 

 

 

Reklama

>> Sprawdź również:  RPP musi zadecydować. Jak zachowują się waluty początkiem września, przed decyzją RPP? (euro EUR/PLN, dolar USD/PLN)

 

Aktualne ceny ropy

Typ RopyCena (USD)Zmiana (%)
West Texas Intermediate (WTI)76,07-0,65%
Brent76,37-0,73%

 

Sytuacja na rynku ropy pozostaje dynamiczna, a dalsze decyzje OPEC+ oraz rozwój wydarzeń w Chinach będą kluczowe dla przyszłości tego surowca na globalnym rynku.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z produkcja OPEC+.