Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja elementów metalowych

W 2q22 wyniki branży nadal są bardzo dobre. Zysk netto przekroczył 3,0 mld zł, przy średnio 2,4 mld zł kwartalnie w 2021. Natomiast po raz kolejny spadła nieco rentowność, choć nadal utrzymuje się na wysokim poziomie (ROS=8,0%, - 0,1pp q/q, -0,8pp r/r) - była wyższa niż w poprzednich latach i wyższa niż średnio w przetwórstwie przemysłowym (6,1%). Dynamicznie wzrastały przychody branży (+9% q/q, +48% r/r) i wynik finansowy (+7% q/q, +37% r/r).

PKD 25. Produkcja metalowych wyrobów gotowych: trend spadkowy przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro - 1PKD 25. Produkcja metalowych wyrobów gotowych: trend spadkowy przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro - 1

 

Udział sprzedaży eksportowej dla całego działu nieco zmalał i wyniósł 46% (w 2021 utrzymywał się na poziomie ok. 48%). Nadal najwyższy był w grupie produkcja zbiorników, cystern i pojemników metalowych (PKD 25.2) i wyniósł 64% (b.z. r/r).

 

Reklama

W 2q22 koniunktura gospodarcza nadal sprzyjała sektorowi. Niepokój związany z rosyjską agresją na Ukrainę i jej wpływem na sytuację gospodarczą w branży wydaje się mijać i nie odbił się silnie negatywnie na wynikach (eksport do Rosji stanowił 4% łącznej wartości eksportu branży w 2021, a do Ukrainy 2%). Popyt, zarówno w kraju, jak i za granicą, utrzymywał się na wysokim poziomie.

PKD 25. Produkcja metalowych wyrobów gotowych: trend spadkowy przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro - 2PKD 25. Produkcja metalowych wyrobów gotowych: trend spadkowy przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro - 2

 

Natomiast wskaźniki przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro są w silnym trendzie spadkowym. Również najnowsze odczyty koniunktury wskazują na coraz częstsze głosy o niedostatecznym popycie, oczekiwaniach zmniejszania produkcji i zapasów. Zagrożeniem dla popytu na produkty branży jest połączenie podwyżek stóp procentowych w Polsce i krajach naszego regionu, które w średnim terminie prawdopodobnie przełożą się na niższy popyt inwestycyjny. Narastający kryzys energetyczny najpewniej tylko pogłębi problemy z popytem z najistotniejszych działów gospodarki najważniejszych dla branży (budownictwa, motoryzacji, maszyn) i wesprze presję kosztową przez wysokie ceny gazu i energii elektrycznej.

PKD 25. Produkcja metalowych wyrobów gotowych: trend spadkowy przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro - 3PKD 25. Produkcja metalowych wyrobów gotowych: trend spadkowy przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro - 3

 

Reklama

Przewidujemy osłabienie popytu w końcówce roku, które prawdopodobnie odbije się na realizowanych marżach. Oczekujemy, że w 3q22 dynamika roczna produkcji sprzedanej branży nieco osłabnie (9-12%r/r), a w całym 2022 wyniesie ok. 8-15% (w cenach stałych) w zależności od tempa wzrostu gospodarczego i dalszego rozwoju sytuacji w Ukrainie.

PKD 25. Produkcja metalowych wyrobów gotowych: trend spadkowy przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro - 4PKD 25. Produkcja metalowych wyrobów gotowych: trend spadkowy przemysłowego PMI w Polsce i strefie euro - 4

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Kwartalnik Branżowy 3q22. Analizy Sektorowe”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z produkcja elementów metalowych