Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja budowlano-montażowa w marcu

W marcu produkcja budowlano-montażowa obniżyła się o 13,3% r/r (zdecydowanie poniżej konsensusu 4,3%r/r), po spadku o 4,9%r/r w lutym. Wynika to z załamania w budowie budynków (-16,1%) i obiektów inżynierii lądowej i wodnej (- 17,8%). Pierwsze wiążemy z niższą aktywnością deweloperów mieszkaniowych, a słabość drugiej kategorii najprawdopodobniej powiązana jest z mizernym początkiem roku dla inwestycji infrastrukturalnych.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Chociaż popyt na mieszkania znacząco poprawił się w 2poł23 w związku z uruchomieniem rządowego programu wsparcia rynku hipotecznego, to nie znalazło to jeszcze odzwierciedlenia w budownictwie. Jeszcze w 2023 deweloperzy starali się szybko kończyć projekty już rozpoczęte aby mogły zostać objęte ww. programem. W efekcie liczba mieszkań w budowie pod koniec 2023 zaczęła nawet spadać. Poznaliśmy już jednak zarys kolejnego rządowego programu wsparcia rynku. Pozwala on oczekiwać kolejnego wzrostu popytu na mieszkania. Dlatego zarówno budowa budynków, jak i liczba mieszkań w budowie powinna w kolejnych miesiącach się poprawiać.

Reklama

 

Zobacz także: Indeksy PMI przyniosły dobre wieści - usługi w strefie euro ożyły! Prognozy dla PKB Polski w dół...

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Fatalny wynik w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej wynika z zakończenia realizacji projektów finansowanych z perspektywy UE na lata 2014-20 (zgodnie z zasadą t+3), podczas gdy uruchamianie kolejnego dużego budżetu unijnego pozostaje powolne. Ponadto opóźnienia związane z uruchomieniem KPO sugerują, że projekty finansowane z tego źródła będą realizowane dopiero w 2025 i 2026. Sugeruje to, że cały 2024 będzie relatywnie slaby dla inwestycji infrastrukturalnych.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z produkcja budowlano-montażowa w marcu