Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

presja inflacyjna w USA

Covid-19 na świecie: Europa w epicentrum 4 fali pandemii, w Polsce ponad 15tys. nowych przypadków. Od około miesiąca globalna liczba nowych przypadków Covid-19 (7-dniowa średnia) jest stabilna i waha się w przedziale 400-440tys. Wczoraj wyniosła około 440tys. i była o 15tys. wyższa niż tydzień temu. Wciąż najwięcej nowych infekcji rejestruje się w USA (ponad 70tys.), ale na ten kraj przypada już tylko 16% zakażeń na świecie – kilka tygodni temu było to prawie dwa razy tyle. Oprócz USA, przynamniej 5% zakażeń na świecie przypada na: Wielką Brytanię i Rosję (po 9%), Turcję (6%), Niemcy i Ukrainę (po 5%).

Częściowo w związku z sezonowością, w ostatnich tygodniach epicentrum pandemii przeniosło się do Europy, gdzie w niektórych krajach notuje się wysokie poziomy zakażeń. W ujęciu relatywnym w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wysoka jest zachorowalność w krajach bałtyckich, Bułgarii, Rumunii i Słowacji. Kraje te należą do najsłabiej zaszczepionych w UE. Pojawiają się sygnały o ograniczeniach dla niezaszczepionych np. w Austrii i Ukrainie (zakaz wstępu do placówek gastronomicznych), Holandii (przywrócono obowiązek noszenia maseczek).

W grudniu Europejska Agencja Leków ma podjąć decyzję o dopuszczeniu szczepionki firm Pfizer/BioNTech dla dzieci w wieku 5-11 lat.

Wczoraj zarejestrowano 15,5tys. nowych zachorowań na Covid-19 w Polsce,

najwięcej od połowy kwietnia. Średnia 7-dniowa wyniosła prawie 9tys. i była o około 3tys. wyższa niż tydzień temu. Statystyki te spotkały się z zaniepokojeniem ministra zdrowia, ale – póki co – nie są planowane jakieś istotne obostrzenia, oprócz surowszej egzekucji już istniejących (np. noszenie maseczek w miejscach zamkniętych czy w środkach transportu publicznego). Długo zapowiadane przepisy uprawniające pracodawców do kontroli szczepień nie będą zawierać środków przymusu wobec pracowników. Rzecznik rządu zapowiedział, że mają trafić do Sejmu za dwa tygodnie. W Polsce działa już 18 szpitali tymczasowych, mają być otwierane kolejne.

Reklama

Wielka Brytania: Bank Anglii sugeruje podwyżkę stóp procentowych w grudniu

Wbrew oczekiwaniom rynkowym (spodziewana podwyżka o 15bp), Bank Anglii nie zdecydował się wczoraj na podwyższenie stóp procentowych. Niemniej jednak, komunikaty po posiedzeniu RPP sugerują, że taka decyzja jest prawdopodobna w grudniu. Bank Anglii zdecydował się poczekać na więcej informacji o gospodarce, w szczególności dotyczących rynku pracy. Pojawiły się sygnały o spowolnieniu ożywienia gospodarczego i plany zacieśnienia polityki fiskalnej w przyszłym roku, czynniki te są kluczowe dla decyzji władz monetarnych.

W związku z narastaniem presji inflacyjnej, spodziewamy się 15bp podwyżki w grudniu i dwóch kolejnych w przyszłym roku (zakładamy, że będzie to w maju i listopadzie). Szczyt inflacji ma przypaść na kwiecień 2022.

Niemcy: Mniejszy, ale wciąż spadek produkcji przemysłowej we wrześniu

Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła we wrześniu o 1,1% przy konsensusie prognoz zakładającym wzrost o 1%. Tradycyjnie, dane wstępne za poprzedni miesiąc (spadek o 4%) zostały zrewidowane w górę i wskazują na spadek o 3,5% w sierpniu. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa spadła o 1%r/r, podczas gdy miesiąc temu była o 2,2% wyższa niż w sierpniu 2020. Słabsze dane o produkcji przemysłowej świadczą o utrzymujących się ograniczeniach podażowych wynikających z zaburzeń w światowych łańcuchach dostaw.

USA: dzisiaj payrolls za październik

Dziś poznamy dane o zatrudnieniu w gospodarce amerykańskiej poza rolnictwem. Konsensus zakłada wzrost zatrudnionych o 450tys. (nasza prognoza jest bardziej optymistyczna – 450tys.), po stosunkowo rozczarowującym odczycie w poprzednim miesiącu (przyrost liczby zatrudnionych o niespełna 200tys.).

Czytaj więcej