Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

praca dane

Bezrobocie w Polsce jest dość niskie, a zatrudnienie w gospodarce jest na relatywnie wysokim poziomie. Nowe dane wskazują, że Polacy chcący pracować nie powinni mieć problemów ze znalezieniem źródła dochodu.

 

  • Stopa bezrobocia w Polsce pozostała na podobnych poziomach jak w zeszłych miesiącach
  • Przy interpretacji tego wskaźnika należy zachować szczególną ostrożność. Wyjaśniamy dlaczego
  • Ile wyniosła stopa bezrobocia w październiku w Polsce?

 

Reklama

 

Stopa bezrobocia w Polsce w październiku

W październiku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5%, zgodnie z prognozowaną wartością na ten okres. To już piąty miesiąc z rzędu, gdy odczyt jest ten sam, a sytuacja na rynku pracy jest wciąż dość stabilna.

Osiągnięcie prognozowanej wartości pokazuje, że polska gospodarka nadal utrzymuje się na solidnym poziomie pomimo zmieniających się warunków ekonomicznych.

 

Wykres: Stopa bezrobocia w Polsce

Reklama

 Poland Unemployment RatePoland Unemployment Rate

Źródło: Trading Economics na podstawie GUS

Stopa bezrobocia - interpretacja wskaźnika

Stopa bezrobocia określana jest jako udział zarejestrowanych bezrobotnych wśród ludności aktywnej zawodowo (z wykluczeniem osób odbywających czynną służbę wojskową oraz pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego).

Wskaźnik ten publikowany jest przez GUS (Główny Urząd Statystyczny). Należy pamiętać, że uwzględnia on jedynie zarejestrowanych bezrobotnych, przez co nie jest on w pełni miarodajny.

Wśród ekonomistów panuje przekonanie, że lepiej sytuację na rynku pracy odzwierciedla odczyt opracowywany przez Eurostat czy wskaźnik bezrobocia przygotowywany na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

Reklama

 

Zobacz również: Niemiecka gospodarka wstaje z kolan - nowe dane. Jaka jest reakcja kursu euro (EUR)?

 

Polski złoty wciąż w sile

Ostatnie tygodnie to okres zdecydowanego umocnienia polskiego złotego. Kurs EUR/PLN pod naporem aprecjacji polskiej waluty osunął się z notowanych jeszcze kilka tygodni temu poziomu 4,68 PLN do obecnych 4,37 PLN.

“Skala aprecjacji polskiej waluty zdaje się być zatem dość znacząca, jak na czas, w którym ma miejsce. Ostatni raz taki rajd PLN wobec EUR obserwowaliśmy między lutym a majem 2022 r., gdy kurs euro cofał się z okolic poziomu pięciu złotych” - skomentował Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

TradingView ChartTradingView Chart Źródło: tradingview.com

Reklama


“(...) splot czynników krajowych oraz międzynarodowych pozytywnie zdawał się wpływać na PLN. Mowa tu o spadku rentowności amerykańskich obligacji pod koniec października, co dodatkowo przełożyło się na osłabienie USD. W rezultacie złoty zdawał się być wspierany zarówno przez czynniki krajowe, jak i międzynarodowe. Kurs dolara spadł z 4,45 we wrześniu do 3,97 w tym tygodniu. Biorąc pod uwagę czas i zakres zmiany kursu, ostatni raz taką dynamikę zmian mogliśmy obserwować między październikiem a listopadem 2022 r. Wtedy dolar potaniał z poziomu 5 złotych do 4,51. Jak zatem wynikać może z powyższego, obecne tempo i skala aprecjacji złotego nie zdarza się zbyt często i po takich okresach zazwyczaj przychodzi większe uspokojenie” - dodał Daniel Kostecki z CMC.

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

“Powodem siły polskiej waluty jest kombinacja optymizmu związanego ze zmianami politycznymi w kraju oraz słabości amerykańskiego dolara. Względem dolara niby polski złoty jest najsilniejszy „tylko” od lipca, ale w ciągu niecałych dwóch miesięcy od październikowych szczytów umocnił się już prawie o 50 groszy” - stwierdzili analitycy rynku walutowego z InternetowyKantor.pl

 

Czytaj również: Prezes NBP przed Trybunał Stanu? Notowania złotego mogą mocno ucierpieć

 
Czytaj więcej