Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ppi usa

POL: Deficyt na rachunku bieżącym w listopadzie wyniósł 1,112 mld EUR wobec 0,856 mld w październiku i był mniejszy od oczekiwań (kons.: -1,4 mld EUR). Ujemne saldo rachunku bieżącego wystąpiło 7. miesiąc z rzędu, ale wielkość deficytu spadła po dwóch ostatnich rewizjach (przy okazji publikacji danych kwartalnych za 3q21 i miesięcznych za listopad).

W ujęciu 12-miesięcznym odnotowaliśmy pierwszy od października 2019 deficyt (-0,3% PKB) wobec nadwyżki w takiej samej skali po październiku. Po listopadzie utrzymała się nadwyżka towarowa (0,4% PKB), solidna nadwyżka w usługach (4,3% PKB), a także tradycyjny deficyt w dochodach pierwotnych (-4,4% PKB). Więcej w Makro Flashu: Import i eksport pod wpływem rosnących cen.

EUR: Stopa aktywności zawodowej w UE osób w wieku 20-64 w 3q21 wzrosła do 73,5% z 72,8% w 2q21

Sytuacja na europejskim rynku pracy poprawiała się. W ciągu kwartału zatrudnienie znalazł prawie co czwarty bezrobotny. Zatrudnionych przybywa również ze względu na znajdowanie pracy przez osoby dotychczas nieaktywne zawodowo. Z grupy nieaktywnych zawodowo do zatrudnionych przepłynęło w 3q21 aż 0,4 mln osób netto. W porównaniu do stanu sprzed pandemii (4q19), stopa aktywności zawodowej w grupie wiekowej 20-64 w UE minimalnie wzrosła (o 0,1%). W Polsce odsetek aktywnych zawodowo zwiększył się najmocniej w całej Unii, bo aż o 2,4 pp. Nie we wszystkich państwach UE sytuacja na rynku pracy poprawia się.

W Hiszpanii stopa aktywności jest o 0,4pp niższa niż w 4q19, we Włoszech o 0,7pp, w Szwecji o 0,9pp, a w Rumunii o 4,6pp. Na podstawie danych Eurostatu można również przeanalizować przepływy na polskim rynku pracy (patrz wykres obok). W 3q21 co piąty bezrobotny znalazł zatrudnienie. Jednocześnie więcej osób przepływało z grup bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo do grupy zatrudnionych niż w przeciwnych kierunkach.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Największy w UE wzrost odsetka aktywnych zawodowo; przepływy na polskim rynku pracy; nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Największy w UE wzrost odsetka aktywnych zawodowo; przepływy na polskim rynku pracy; nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA - 1

USA: Inflacja PPI w grudniu wyniosła 9,7% r/r (kons. 9,8% r/r) wobec 9,8% r/r w listopadzie (zrewidowane w górę o 0,2pp)

W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł tylko 0,2% m/m, czyli istotnie mniej niż 1,0% m/m odnotowane w listopadzie czy 0,6% m/m w październiku. W grudniu aż o 0,4% m/m spadły ceny dóbr finalnych, głównie za sprawą obniżki ceny benzyny. Rosły natomiast ceny usług – o 0,5% m/m. W grudniu pierwszy raz od kwietnia 2020 spadły ceny przetworzonych dóbr pośrednich – o 0,3% m/m. W dużej mierze to efekt niższych cen produktów naftowych. W ujęciu rocznym wzrost cen produkcji jest największy od 1974 (pomijając zrewidowane w górę dane za poprzedni miesiąc). Dane mogą sugerować łagodzenie napięć w łańcuchach dostaw (choć nie dostarczają na to jednoznacznych dowodów). Można oczekiwać, że inflacja PPI w USA zbliżyła się lub osiągnęła już swój szczyt i w następnych miesiącach zacznie spadać.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Największy w UE wzrost odsetka aktywnych zawodowo; przepływy na polskim rynku pracy; nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Największy w UE wzrost odsetka aktywnych zawodowo; przepływy na polskim rynku pracy; nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA - 2

EUR: Wiceprezes EBC L. de Guindos powiedział, że wystrzał inflacji w strefie euro jest mniej przejściowy niż wcześniej oczekiwano oraz że krótkoterminowy bilans czynników ryzyka dla prognozy inflacji jest przesunięty w górę. Zdaniem L. de Guindosa ceny energii będą w dalszym ciągu podbijać inflację. W dłuższym terminie (2023-2024) ocena ryzyka jest zbilansowana, a inflacja zdaniem ekonomisty znajdzie się poniżej celu EBC (2%).

EUR: W opublikowanym wczoraj Biuletynie Ekonomicznym EBC napisano, że inflacja w najbliższych miesiącach pozostanie na podwyższonych poziomach,

ale w ciągu roku zacznie hamować. Zgodnie z grudniowymi projekcjami EBC inflacja ma wynieść 2,6% w 2021, 3,2% w 2022 oraz 1,8% w 2023 i 2024. Oceniono, że w przypadku utrzymywania się wzrostów cen energii oraz problemów podażowych inflacja może być wyższa od oczekiwań.

USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 8 stycznia wyniosła 230 tys. (kons. 208 tys.)

Reklama

To najwyższy odczyt od połowy listopada 2021. Średnia 4-tygodniowa wzrosła do 210,8 tys. Pomimo słabszego odczytu, trwa okres systematycznych spadków liczby wniosków. Możliwe, że za gorszy od oczekiwań wynik odpowiada wzrost liczby zwolnień związanych z nasileniem się fali pandemii i mniejszą mobilnością ludności. Opisywany wzrost najprawdopodobniej okaże się przejściowy, a tygodniowa liczba nowych wniosków powinna relatywnie szybko powrócić w okolice 200 tys., czyli poniżej poziomów sprzed pandemii. Pracodawcy raczej nie powinni zwalniać pracowników, ponieważ ze względu na bardzo napięty rynek pracy byłoby im później bardzo trudno ponownie zapełnić wakaty.

POL: Ministerstwo Finansów poinformowało, że stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2022 wynosi 48%.

EUR: Komisja Europejska poinformowała, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów. W przypadku braku zapłaty kary, zgodnie z procedurą, KE potrąci środki z funduszy należnych Polsce z budżetu UE.

HUN: MNB drugi tydzień z rzędu utrzymał tygodniową stopę depozytową (de facto efektywną stopę procentową) na niezmienionym poziomie 4,0%.

POL: W referendum strajkowym w Polskiej Grupie Górniczej, w którym wzięło udział 58% górników, praktycznie wszyscy zagłosowali za rozpoczęciem strajku

Związkowcy planują rozpocząć bezterminową blokadę dostaw węgla do elektrowni od 17 stycznia.

Czytaj więcej