Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska rada polityki pieniężnej podwyżka stóp procentowych

POL: RPP podwyższyła stopy procentowe NBP o 50pb, w tym stopę referencyjną do poziomu 2,25%. To czwarta z rzędu podwyżka stóp NBP (po ruchach o 40pb, 75pb i 50pb w poprzednich 3 miesiącach). Stopa referencyjna jest obecnie najwyższa od października 2014 i – jak naszym zdaniem wskazuje komunikat – będzie nadal rosła. Więcej na ten temat w Makro Flash: RPP nie zwalnia tempa.

POL: Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rekomenduje, by Senat powołał Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka do Rady Polityki Pieniężnej. Z wypowiedzi P.Litwiniuka, wynika, że opowiada się on za stosowaniem przez NBP instrumentów stabilizujących kurs złotego, by ograniczyć inflację. W jego ocenie decyzje banku centralnego powinny brać pod uwagę sytuację rodzin, które realizują swoje zobowiązania kredytowe, oraz drobnych przedsiębiorców, którzy prowadzą inwestycje. Dlatego skala podwyżek powinna być umiarkowana. Dodał, że bez szerokiej współpracy NBP z rządem i innymi instytucjami nadzoru makroostrożnościowego nie da się opanować inflacji w Polsce. L.Kotecki podkreślał z kolei, że głównym zadaniem nowej Rady będzie sprowadzenie inflacji do celu na poziomie 2,5%, co zostanie osiągnięte najprawdopodobniej dopiero w 2023. Jego zdaniem spóźniona reakcja RPP zwiększa koszty obniżania inflacji.

USA: Liczba nieobsadzonych miejsc pracy (wg ankiety JOLTS) w listopadzie wyniosła 10,562 mln wobec 11,091 mln w październiku. Liczba wakatów (o których obsadzenie pracodawca sam zabiega) była nieco niższa od oczekiwań. Uwzględniając widoczny w listopadzie wyraźny spadek liczby bezrobotnych (o 0,5 mln) niedopasowanie popytu i podaży pracy w USA osiągnęło kolejny rekord (por. wykres na pierwszej stronie). Stopa odejść z pracy wyniosła 3% i wyrównała rekordowy odczyt z września 2021, co jest kolejnym potwierdzeniem narastania napięć na rynku pracy.

USA: ISM dla amerykańskiego przemysłu w grudniu spadł do 58,7 pkt. z 61,1 pkt. w listopadzie, silniej od oczekiwań. Sektor przetwórczy w USA nadal funkcjonuje w środowisku wysokiego popytu i ograniczeń w łańcuchach dostaw, widać jednak pewną poprawę w kwestii dostępności pracowników i czasu dostaw. Widać też wyraźne spowolnienie tempa wzrostu cen. Braki kluczowych komponentów, wysokie ceny surowców oraz problemy transportowe nadal negatywnie wpływają na sektor, podobnie jak związane z pandemią koronawirusa utrudnienia w globalnym handlu i absencje pracowników. W branży utrzymuje się jednak wysoki poziom optymizmu.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 1

EU: F.Villeroy de Galhau z Banku Francji i EBC ocenił, że inflacja we Francji i w strefie euro zbliża się do szczytu. Chociaż EBC pozostaje czujny, to uważa, że trudności w dostawach i presja energetyczna powinny stopniowo ustępować.

SWI: Inflacja CPI w Szwajcarii w grudniu wyniosła 1,5% r/r, podobnie jak w listopadzie. Inflacja jest relatywnie wysoka, jak na szwajcarskie standardy, jednak jej przyczyny są głównie egzogeniczne. Ceny produktów krajowych wzrosły w grudniu o 0,8% r/r, podczas gdy ceny produktów importowanych wzrosły o 3,8% r/r. Taki kształt procesów inflacyjnych sprawia, że zacieśnienie polityki pieniężnej w Szwajcarii wydaje się bardzo odległe.

GER: Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 0,6% m/m po wzroście o 0,5% m/m w październiku. Jej roczny spadek pogłębił się do 2,9% r/r z -2,0% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt był lepszy od oczekiwań, a miesięczny wzrost (sa) osiągnięto pomimo obserwowanego w tamtym okresie wzrostu zakażeń, który mógł ograniczać mobilność ludności.

POL: Z informacji na stronie internetowej NBP wynika, że do podstawowych zadań Departamentu Systemu Płatniczego NBP włączono prowadzenie prac w zakresie cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC). Wcześniej opis zadań tego departamentu nie zawierał odniesień do CBDC. W grudniu NBP poinformował, że intensyfikuje prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego.

Przegląd sytuacji epidemicznej

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych i sytuacja epidemiczna na świecie [szczepionki, dzienny przyrost zakażeń, obciążenie służby zdrowia, współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce] - 5

Czytaj więcej