Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polityka monetarna w USA

Jak zapowiada się pierwszy tydzień października? NFP, decyzje banków centralnych Australii, Nowej Zelandii, Polski oraz doniesienia o fatalnej kondycji finansowej Credit Suisse. To główne, ale nie jedyne istotne wydarzenia nadchodzących sesji.

Przed nami pierwszy tydzień października, a to oznacza, że poznamy mnóstwo istotnych odczytów za ubiegły miesiąc. W poprzednim tygodniu na rynkach utrzymywała się faza „risk off”, w której to obserwowaliśmy odpływ kapitału z agresywnych aktywów do tych bardziej bezpiecznych. Początek października może jednak przynieść poprawę nastrojów o ile odczyty ekonomiczne wypadną lepiej niż rynkowe oczekiwania. Warto odnotować, że kolejna decyzja dotycząca polityki monetarnej w USA będzie miała miejsce na początku listopada. Czekać nas zatem będą tygodnie, w których oczekiwania co do kształtowania się stopy procentowej w USA mogą znacząco się zmieniać.

 

Kalendarz ekonomiczny - najważniejsze wydarzenia tygodnia

Sesja poniedziałkowa przyniosła nam informacje na temat nastrojów w przemyśle dla najważniejszych gospodarek Europy. W większości przypadków analitycy oczekiwali danych wyraźnie gorszych niż wartości sierpniowe. Ostatecznie dane z Polski (43), Szwajcarii (57,1) oraz Włoch (48,3) okazały się być lepsze niż rynkowy konsensus. W przypadku warszawskiego parkietu odczyt ten i tak odebrany został negatywnie, a w godzinach przedpołudniowych WIG20 tracił ponad 2% na wartości.

 

Reklama

„Ciekawostka: Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 40,1 punktów. (mowa o PMI dla przemysłu dla Polski) Co oznacza, że niżej w historii byliśmy tylko w pandemicznym dołku, gdy na rynkach rozlewał się covid.” - Dawid Augustyn

 

Oglądaj analizę na żywo na naszym Youtubowym kanale

 

We wtorek, 4 października, o godzinie 5:30 RBA podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. W Australii aktualnie stopy kształtują się na poziomie 2,35%, a wg prognoz analityków czekać nas powinna 50 punktowa podwyżka. Byłby to 6 z rzędu tego typu ruch w wykonaniu Banku Rezerwy Australii. W środę o godzinie 3:00 podobną decyzję powinien podjąć RBNZ. Z tymże stopy procentowe w Nowej Zelandii powinny osiągnąć pułap 3,50%. Warto odnotować, że australijski dolar jest najmocniejszy w stosunku do nowozelandzkiego od 2013 roku. Tym samym AUD/NZD przełamało bardzo ważny pułap cenowy wynoszący 1.14.

 

Reklama

Również podczas sesji środowej poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej zostanie opublikowana w godzinach popołudniowych. Rynek na ten moment wycenia 25 punktową podwyżkę stóp, ale trzeba dodać, że presja na mocniejsze działanie RPP jest bardzo duża. W szczególności może niepokoić odczyt inflacyjny za wrzesień w Polsce na poziomie 17,2%. Gdyby okazało się, że oczekiwania rynkowe zostały spełnione stopa referencyjna powinna osiągnąć poziom 7%.

 

Podczas tej samej sesji (środa, 5.10), ale już z perspektywy globalnej poznamy decyzję kartelu OPEC+ dotyczącą zmiany podaży ropy naftowej. Analitycy oczekują, że kartel zmniejszy produkcję od 500 tysięcy do nawet 1 mln baryłek dziennie. To oczywiście czynnik, który powoduje, że na otwarciu poniedziałkowej sesji ropa zyskuje na wartości ponad 4%.

 

W środę poznamy również odczyt ADP, czyli odczyt który daje nam obraz rynku pracy w USA, a przy tym wyprzedza odczyt NFP. Analitycy oczekują, że we wrześniu w Stanach pojawiło się ponad 200 tysięcych nowych miejsc pracy.

 

Reklama

W czwartek danych istotnych będzie zdecydowanie mniej, z czego istotnym wydarzeniem będzie protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. O godzinie 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP, na której to poznamy powody podjęcia takiej, a nie innej decyzji przez RPP. Natomiast dzień później poznamy protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz przede wszystkim odczyt NFP (powinien wypaść gorzej niż miesiąc wcześniej, zostanie opublikowany o godzinie 14:30).

Czytaj więcej