Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polimex mostostal notowania onet

Akcje Polimex Mostostal rosną na środowej sesji o ponad 30%, po tym jak spółka poinformowała o podpisaniu umowy z Orlenem. Polimex stoi na czele konsorcjum, które zajmie się rozbudową kluczowej inwestycji petrochemicznej - Kompleksu Olefin. Wynagrodzenie, jakie otrzyma za wykonaną pracę będzie kilkukrotnie wyższe niż obecna wartość rynkowa Polimexu.

 

Na skróty:

  • Polimex Mostostal podpisał umowę z Orlenem: chodzi o prace związane z rozbudową instalacji Olefin
  • Wynagrodzenie wyniesie niemal 3,5 mld złotych
  • Po publikacji informacji akcje Polimexu rosną o ponad 30%, a wartość obrotu przekracza 20 mln złotych
  • Więcej istotnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

 Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Wynagrodzenie wyższe niż kapitalizacja

W środę Polimex Mostostal poinformował o zawarciu znaczącej umowy z koncernem Orlen. Konsorcjum, w skład którego wchodzi Polimex Mostostal, wykona dla Orlenu prace związane z rozbudową instalacji Olefin. Wynagrodzenie dla Polimexu wyniesie 3,43 mld złotych netto i będzie stanowiło 88,6% całkowitego wynagrodzenia za wykonane prace dla całego konsorcjum.

Umowa dotyczy realizacji rozbudowy instalacji Olefin, obejmującej wykonanie prac wielobranżowych w formule EPC w ramach Pakietu K-003, w tym wykonanie projektu wykonawczego, budowlanego, uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę i użytkowanie, wykonanie analiz, ekspertyz i inwentaryzacji koniecznych dla budowy instalacji pochodni, estakad, rurociągów mediów technologicznych, energetycznych i pomocniczych, stację redukcyjną, orurowania podziemnego, wykonanie linii średniego i niskiego napięcia, dróg, chodników, parkingów samochodowych, ogrodzenia, pompowni ppoż. i innych prac.

Reklama

Konsorcjum wykonawcze z Polimex Mostostal ma 45 miesięcy na wykonanie rozbudowy instalacji.

 

Informacja opublikowana w środę przed godziną 15:00 została przyjęta z euforią przez akcjonariuszy Polimex Mostostal. Akcje spółki konstrukcyjno-budowlanej drożeją na środowej sesji o ponad 33,5%, osiągając przed godziną 16:00 kurs 5,4500 PLN.

Zobacz także: Giełda w tym egzotycznym kraju rośnie jak szalona! O co chodzi i czy da się tam zarobić?

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Dynamiczne wzrosty nie powinny specjalnie dziwić, bo wynagrodzenie za modernizację orlenowskiej instalacji Olefin jest niemal trzykrotnie wyższe od kapitalizacji rynkowej samego Polimexu, która obecnie przekracza 1,3 mld złotych.

Przed publikacją informacji o umówię podpisanej z Orlenem Polimex Mostostal raportował portfel zamówień o wartości ok. 4,7 mld złotych.

W pierwszym kwartale tego roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 825,5 mln złotych, zysk operacyjny na poziomie 29 mln PLN oraz skonsolidowany zysk netto niecałych 23 mln złotych.

Zobacz także: Kontrowersyjna spółka, która jest hitem ostatnich tygodni na GPW, zbliża się kapitalizacją do producentów gier

Reklama

 

Rozbudowa Kompleksu Olefin to jeden ze strategicznych celów Orlenu do 2025 roku i największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ostatniej dekadzie. Koncern zakłada, że po zakończeniu rozbudowy Olefin (planowanym w 2025 roku) wynik EBITDA Orlenu zwiększy się o 1 mld złotych rocznie.

Instalacja Olefin opiera się na tzw. krakerze parowym, który w procesie pirolizy rozkłada węglowodory, takie jak nafta, LPG czy etan na wartościowe produkty petrochemiczne (w tym przede wszystkim etylen i propylen).

Kompleks Olefin ma docelowo składać się z instalacji ETBE (eteru etylowo-tert-butylowego, wykorzystywanego jako dodatek do benzyny i biopaliw), instalacji wydzielania styrenu (materiału pośredniego używanego do wytwarzania tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych oraz żywic, które znajdują szerokie zastosowanie w elektronice, gospodarstwach domowych, motoryzacji, budownictwie, ochronie zdrowia oraz w branży opakowań), instalacji PGH (wytwarzającej benzen i toluen, służącej do produkcji petrochemikaliów, w tym np. rękawic nylonowych) oraz instalacji tlenku etylenu

Zobacz także: Spółka, na której wszyscy stracili... niedługo zniknie z giełdy. Od debiutu marzeń do 95% straty

Czytaj więcej