Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile dziś akcje Lubawy

Notowania Lubawy w zeszłym roku obudziły się z wieloletniego uśpienia. Producent m.in. namiotów wojskowych i kamizelek kuloodpornych miał stać się beneficjentem „wojennej hossy” po ataku Rosji na Ukrainę. I rzeczywiście, Lubawa zanotowała znaczny wzrost wyników, a jej akcje w zeszłym roku wzrosły o ponad 100%. W tym roku jednak wyniki wróciły do normy, a wpływu wielomilionowych kontraktów na sytuację finansową spółki jeszcze nie widać.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Rekordowy rok, a po nim rekordowe spadki

Reklama

Lubawa szacuje, że w pierwszym półroczu odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 139,3 mln złotych, w porównaniu do 196,7 mln złotych rok wcześniej, co oznacza spadek na poziomie ponad 29% w skali roku.

Szacunkowy skonsolidowany zysk netto pierwszym półroczu wyniósł 3,7 mln złotych, co oznacza spadek o ponad 84% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej (wówczas skonsolidowany wynik netto wyniósł 23,4 mln PLN)

Skonsolidowany szacunkowy zysk netto ze sprzedaży wyniósł 0,7 mln PLN, wobec 29,4 mln złotych zysku przed rokiem. Oznacza to spadek o 97,6%. rdr.

Zobacz także: Ta spółka bije rekordy! Po raz kolejny osiągnięto najwyższy poziom w historii

 

Warto przypomnieć że spółka jeszcze w drugiej połowie lipca szacowała jednostkową stratę netto na poziomie 7,1 mln złotych (wobec 50 tys. PLN zysku rok wcześniej), zaś jednostkowy spadek przychodów o 67% r/r (do 10,4 mln PLN).

W pierwszym kwartale Lubawa również notowała spory spadek wyników rok do roku - przychody ze sprzedaży spadły o ponad 29%, a skonsolidowany zysk netto zmalał o ponad 81% w ujęciu rocznym.

Reklama

Skąd tak mocny spadek wyników w pierwszym półroczu? Zarząd Lubawy w komentarzu do wstępnych danych finansowych zwraca uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim z pierwszym półroczu 2022 roku doszło do gwałtownego wzrostu przychodów w segmencie sprzętu specjalistycznego, co było związane z atakiem Rosji na Ukrainę. Spadek przychodów rok do roku jest też znaczący w segmencie tkanin. Lubawa tłumaczy spadek wyników również wzrostem kosztów stałych z powodu presji na wzrost wynagrodzeń pracowników oraz wzrostu kosztów materiałów. Spółka zapewnia jednak, że ostatnie istotne kontrakty (m.in. z Regionalną Bazą Logistyczną we Wrocławiu na dostawę namiotów) podniosą przychody Lubawy w kolejnych kwartałach.

Na otwarciu środowej sesji akcje Lubawy tracą ponad 4%, spadając do poziomu 2,5500 PLN.

Zobacz także: Spółka z GPW ogłasza upadłość! Kurs dystrybutora samochodów załamał się

Czytaj więcej

Artykuły związane z po ile dziś akcje Lubawy