Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pmi wskaźnik Niemcy

Dzisiejszymi publikacjami dnia będą wstępne indeksy PMI dla szeregu najważniejszych gospodarek, w tym dla Japonii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Raport dla strefy euro zostanie opublikowany o 10:00. Będzie zawierał pierwsze sygnały koniunktury w przemyśle i w usługach.

Do tej pory w szerokiej strefie euro indeksy znajdowały się tuż pod kluczowym poziomem 50 pkt, oddzielającym ożywienie od recesji. Warto odnotować, że finalne dane za grudzień okazały się nieco lepsze od indeksów flash (nasz komentarz tutaj). Dodatkowo wyhamowały spadki w niemieckim przemyśle. Stąd nie wykluczamy symbolicznego zaskoczenia w górę wobec ustalonego konsensusu.

Na krajowym podwórku z kolei poznamy dane NBP o krajowym sektorze bankowym w grudniu. Powszechnie oczekuje się wzrostu podaży pieniądza M3 o 6,0% r/r, przy czym nasza prognoza wynosi 5,5% r/r.

 

Szerokie hamowanie krajowej koniunktury

Reklama

Miesięczne indeksy koniunktury za grudzień potwierdziły jej słabe momentum sugerowane w piątkowych danych o rynku pracy (tutaj). Roczna dynamika zarówno produkcji budowlanomontażowej, produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej okazały się niższe w porównaniu do poprzednich miesięcy oraz niższe od rynkowych oczekiwań. W przypadku budownictwa odnotowujemy nawet minus z przodu (pierwszy od kwietnia 2021 r.). We wszystkich trzech raportach widać, że spowolnienie ma charakter przekrojowy i to przyspieszające kategorie są pojedynczymi wyjątkami. Na uwagę zasługują malejąca w tempie 10,4% r/r sprzedaż mebli, kolejny spadkowy miesiąc budowy budynków (-3,7% r/r) oraz kolejny miesiąc spadku udziału przemysłu odnotowującego wzrost do 56,3% z 94,6% jeszcze w sierpniu.

Biuletyn ekonomiczny: Czekamy na styczniowe PMI  - 1Biuletyn ekonomiczny: Czekamy na styczniowe PMI  - 1

Wczorajsze publikacje GUS potwierdzają spowolnienie, na które „zbierało się” już od dłuższego czasu. Ponadprzeciętne tempo wzrostu w 2021 roku nie mogło być kontynuowane w warunkach zacieśnienia polityki pieniężnej oraz negatywnych szoków podażowych z zagranicy. Z wyjątkiem budownictwa wartość produkcji dociera w miejsce, w którym znajdowałaby się, gdyby kontynuowała wzrost zgodnie z przedpandemicznym trendem.

To wciąż jest sytuacja, która sprzyja scenariuszowi tzw. „miękkiego lądowania” zamiast niekontrolowanego wykolejenia koniunktury. Jednocześnie z drugiej strony zwiększa to prawdopodobieństwo projekcji, w której roczna dynamika PKB pozostanie ujemna także w II kw.

Czytaj więcej

Artykuły związane z pmi wskaźnik Niemcy