Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB Szwecji

Jakie są prognozy dotyczące dalszych działań Riksbanku i jak mogą one wpłynąć na koronę szwedzką? 

W czwartym kwartale 2023 roku, po dwóch kolejnych kwartałach spadków, PKB Szwecji odnotowało wzrost o 0,1 procenta, jednakże nieco poniżej oczekiwań rynkowych, które zakładały wzrost o 0,3 procenta. W ciągu całego roku gospodarka skurczyła się o 0,3 procenta.

 

 

Reklama

Analiza Deutsche Banku wskazuje, że wskaźnik inflacji w styczniu wzrósł z 4,4 do 5,4 procenta, przekraczając oczekiwania rynkowe wynoszące 5,0 procenta. Ten wzrost był spowodowany zanikaniem efektów bazowych. Jednak wskaźnik CPIF-Kernrate, który nie uwzględnia wpływu zmian w oprocentowaniu i cen energii, spadł zgodnie z oczekiwaniami z 5,3 do 4,4 procenta.

“Rynek widzi szanse na cztery pełne obniżki stóp o 25 punktów baz. z obecnych 4,00 proc. jeszcze w tym roku. Przy czym szanse na rozpoczęcie cyklu w marcu są nikłe (zaledwie 9,1 proc.), ale już 60 proc. prawdopodobieństwo przypisuje się terminowi 7 maja.” - pisze Marek Rogalski z BOŚ Banku

 

Sprawdź także: Praca w Norwegii - korona NOK o 20% tańsza niż 2 lata temu

 

Riksbank patrzy na dezinflacyjne trendy. Prognozy analityków Deutsche Banku

Analitycy Deutsche Banku zwracają uwagę, że Riksbank, obserwując trendy disinflacyjne, prawdopodobnie zignoruje wzrost inflacji. Na spotkaniu w lutym bank centralny Szwecji pozostawił stopę procentową na poziomie 4,0 procenta, ale ogłosił zwiększenie sprzedaży szwedzkich obligacji skarbowych z 5,0 do 6,5 miliarda koron miesięcznie. Rynki zostały również przygotowane na nadchodzące obniżki stóp procentowych: pierwotne obniżki stóp procentowych "nie można wykluczyć" w pierwszej połowie tego roku.

Reklama

 

Korona szwedzka: Czy odbicie jest trwałe? EUR/SEK

Korona szwedzka mogła skorzystać z rozszerzenia ilościowego zaciskania. W stosunku do euro wzrosła do poziomu EUR/SEK 11,19. Jednakże prognozy Deutsche Banku sugerują, że w ciągu sześciu miesięcy korona może ponownie podlegać presji i osiągnąć poziom EUR/SEK 11,50, jeśli Riksbank zdecyduje się przeprowadzić pierwsze obniżki stóp procentowych przed Europejskim Bankiem Centralnym.

 

Sprawdź także: Korona szwedzka: jak zaskoczy nas w 2024 roku? Prognozy SEB kontra analiza ekspertów

 

Szwecja - wzrost stóp procentowych obciąża konsumentów

 

Prognozy dla korony szwedzkiej 

Reklama

Jak pisze w swoim raporcie Nordea Bank:

Nasza prognoza jest taka, że ​​inflacja będzie nadal spadać, jednak minie okres do połowy 2024 r., zanim zmiany cen będą na tyle niskie, że możliwe będzie złagodzenie polityki pieniężnej. W połączeniu z rosnącym bezrobociem i obniżką stóp procentowych przez EBC w czerwcu wierzymy, że Riksbank dokona wstępnej obniżki stóp we wrześniu 2024 r. Riksbank przedstawi wówczas pełny raport na temat polityki pieniężnej, a nie tylko aktualizację. Następnie nastąpi dalsza obniżka stóp przed końcem roku i cztery obniżki w 2025 r. Zatem podstawowa stopa procentowa wyniesie 3,50% na koniec 2024 r. i 2,50% rok później.

 

“Według naszej prognozy Riksbank pozostawi główną stopę procentową na niezmienionym poziomie od września br. do września 2024 r.; to znaczy przez stosunkowo długi czas po zakończeniu cyklu wędrówki. Inflacja jest bardzo wysoka i Riksbank chce mieć pewność, że ogień inflacji został ugaszony, zanim zacznie rozważać obniżki stóp procentowych.” - kontynuuje analityk Nordea Bank, Torbjörn Isaksson

 

Sprawdź także: Prognozy dla złotego – co dalej z kursem EURPLN, USDPLN i CHFPLN

Reklama

 

Prognozy stóp procentowych według Nordea Banku na 2024 oraz 2025

 

NEWS

Anna Seim, profesor ekonomii i pełniący obowiązki dyrektora w Departamencie Ekonomii na Uniwersytecie w Sztokholmie, zastąpi Martina Flodéna na stanowisku wiceprezesa w Zarządzie Wykonawczym Riksbanku.

Anna Seim, mająca 49 lat, weźmie udział w swoim pierwszym posiedzeniu dotyczącym polityki pieniężnej 26 czerwca (ogłoszenie 27 czerwca). W swoich badaniach na uniwersytecie skupiła się na efektach celu inflacyjnego na kształtowanie się płac i inne makroekonomiczne wyniki.

Reklama

 

Ile kosztuje korona szwedzka? SEK/PLN

 

Ile koron szwedzkich kupię za 100 złotych?

  • Za 100 złotych można kupić około 261.712 koron szwedzkich.

Ile to koron szwedzkich za 1000 złotych?

  • Za 1000 złotych można kupić około 2617.12 koron szwedzkich.

Ile potrzebuję złotówek, żeby kupić 1 000 000 koron szwedzkich?

  •  Aby zakupić 1 000 000 koron szwedzkich, potrzeba około 3801530 złotych.

Jaka jest wartość w koronach szwedzkich 50 złotych polskich?

  • Wartość 50 złotych polskich to około 130.856 koron szwedzkich.

Ile koron szwedzkich otrzymam za 2000 złotych?

  • Za 2000 złotych można otrzymać około 5234.24 koron szwedzkich.

Jaka jest wartość 500 koron szwedzkich w złotych?

  •  500 koron szwedzkich to około 1900.77 złotych polskich.

 

**************

Kursy walut NBP 15.04.2024 r.: burza na walutach. Waluta idzie na łeb

Reklama

 



Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>
 


 

Czytaj więcej