Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PCE Core

Kolejny szacunkowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za drugi kwartał zrewidował wszystkie wskaźniki opublikowane ponad miesiąc temu. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych oddala się, a kurs dolara po raz kolejny w ostatnich dniach reaguje zauważalnym osłabieniem.

 

 

Gorzej od wcześniejszych szacunków, ale lepiej od oczekiwań

Biuro Analiz Ekonomicznych opublikowało kolejny szacunkowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za drugi kwartał. Okazały się one niższe od pierwszych wstępnych danych, które jednak przekroczyły oczekiwania analityków.

Dynamika PKB w ujęciu annualizowanym wyniosła 2,1%, wobec raportowanych pod koniec lipca 2,4%. Wciąż jednak jest to wynik powyżej wcześniejszych oczekiwań analityków, którzy spodziewali się dynamiki PKB na poziomie 1,7%. Dla porównania: w pierwszym kwartale wzrost gospodarczy USA w ujęciu annualizowanym wyniósł równe 2%.

Jeśli chodzi zaś o deflator PKB (wskaźnik pokazujący jak duża część wzrostu gospodarczego bierze się z samego wzrostu cen) to w drugim szacunkowym odczycie został on obniżony do 2% w skali kwartału, wobec 4,1% k/w w pierwszym kwartale. Niższy odczyt deflatora PKB to dobry znak, pokazujący, że inflacja sama w sobie ma coraz niższy wpływ na wzrost gospodarczy.

Reklama

W przypadku wskaźników wydatków konsumentów, PCE Core (wskaźnik bazowy zmiany wydatków konsumentów, z wyłączeniem nakładów na żywność i paliwa) również został zrewidowany w dół, względem pierwszych szacunków, do 3,7% w ujęciu kwartalnym. Dla porównania, PCE Core w pierwszym kwartale wyniósł aż 4,9% k/k.

Zobacz także: Spółka z GPW ogłasza upadłość! Kurs dystrybutora samochodów załamał się

 

Spadek bazowego wskaźnika wydatków wobec szacunków analityków i pierwszych szacunkowych danych jest gołębim sygnałem dla rezerwy federalnej - spadek dynamiki wzrostu wydatków konsumpcyjnych oznacza, że restrykcyjna polityka monetarna zaczyna przynosić skutki i Amerykanie redukują swoje wydatki, co jest szczególnie widoczne w porównaniu do odczytu z pierwszego kwartału. Spadający PCE Core zmniejsza więc prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA.

Warto przypomnieć, że w pierwszym szacunkowym odczycie PKB za drugi kwartał annualizowana dynamika wzrostu gospodarczego wyniosła 2,4%, wobec oczekiwanych 1,7%. Poprzedni wstępny odczyt deflatora PKB wyniósł 2,2% w ujęciu kwartalnym, wobec oczekiwanych przez analityków 3% k/k.

Bazowy PCE wg pierwszych szacunków z końca lipca wyniósł w drugim kwartale 3,8% k/k, wobec oczekiwań na poziomie 4% w skali kwartału, zaś konsumpcja prywatna w ujęciu annualizowanym wyniosła w drugim kwartale 1,6%, wg pierwszych szacunków. 

Reklama

W całym 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych zanotowała wzrost o 2,1% r/r, wobec wzrostu PKB o 5,9% r/r w 2021 roku i spadku o -2,8% w pandemicznym 2022 roku.

Drugi szacunkowy odczyt PKB zauważalnie osłabił dolara, podobnie jak wczorajsze słabsze od oczekiwań odczyty indeksu Conference Board. Kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,0925, natomiast kurs USD/PLN spadł do najniższego poziomu od tygodnia, poniżej 4,09

Zobacz także: Dolar słabnie po fatalnych danych. Najbogatsi i biedni - wszyscy w USA boją się recesji

Czytaj więcej