Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pace pko

Czwartkową sesję do udanych może zaliczyć w szczególności sektor bankowości. Po konferencji prezesa NBP obserwowaliśmy wzrosty, a te przełożyły się na pozytywny rezultat. 

 

  • Główne indeksy zyskiwały w trakcie czwartkowej sesji. 
  • Wyniki PKO i NBP były wyższe od prognoz. 
  • Adam Glapiński tchnął optymizm w rynek zapowiedziami dotyczącymi dalszych decyzji RPP. 

 

Indeksy na zielono! WIG20 zyskuje 

Z perspektywy głównych indeksów sesję można zaliczyć do udanych. WIG20 zyskał 1,43%, mWIG40 wzrósł o 0,94%, a sWIG80 o 0,07%. WIG zarejestrował 1,22%. Wśród indeksów sektorowych po czwartkowej sesji najmocniej zyskał WIG-odzież (+5,36), a następnie WIG-banki (+3,16%) i WIG-górnictwo (+1,86%). 

Reklama

 

Zobacz również: Koniec wielkiej hossy na spółce z GPW? Z jej usług korzystają tysiące polskich firm

 

Dobra sesja dla bankowości. Dlaczego? 

To była udana sesja dla sektora bankowości. Po konferencji prasowej prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, instytucje te widocznie zyskały. Jastrzębie zapowiedzi pomogły bankom, wspierając także najważniejszy indeks warszawskiej giełdy. Glapiński wskazał na marcową projekcję, jako podstawę do dalszych decyzji w kształtowaniu polityki pieniężnej w Polsce. 

 

Reklama

  

Sporym impulsem wzrostowym były również wyniki banków PKO i BNP. Te zaskoczyły pozytywnie, rejestrując rezultaty wyższe od oczekiwań. W efekcie WIG-banki osiągnął rekordowe 9 858,62 pkt, co jest poziomem, który z pewnością na długo zapisze się w historii. Tylko w październiku indeks wzrósł o 32%. 

 

Statystyka sesji GPW - 9.11

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Stooq 

Reklama

 

Warto wspomnieć również o wzroście LPP (+5,13%) oraz CCC (+10,29%), które były wsparciem dla wybranych indeksów sektorowych. 

 

Zobacz również: Kontrowersyjny bank przedstawia śmiałe prognozy na 2024 rok

 

Pomimo że spółki z branży odzieżowej zmagają się z trudnym okresem, wyniki CCC pokazały stabilność. W III kwartale odnotowano przychody na poziomie 2 418 mln zł wobec 2 422 mln rok wcześniej. Wynik EBITDA wykazał +1,8 pp w ujęciu rocznym. Na uwagę zasługuje wysoka sprzedaż w kanałach e-commerce (51%). Rośnie także znaczenie zakupów dokonywanych za pomocą aplikacji mobilnych. 

Reklama

Duży wpływ na wyniki giganta mają warunki atmosferyczne. Te we wrześniu były mniej sprzyjające zakupom jesiennych butów. 

"We wrześniu mieliśmy do czynienia z anomaliami pogodowymi, w tym głównie wysokimi temperaturami, które wpłynęły na pogorszenie sprzedaży. Wrzesień był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów" - skomentował Karol Półtorak, wiceprezes grupy CCC.

 

Decyzja RPP okazała się wsparciem dla złotego. Od wczoraj polska waluta zyskuje względem EUR

 

Zapraszamy do zapoznania się z analizą LPP: LPP - zadyszka czy poważne problemy? Analiza fundamentalna odzieżowego giganta

Reklama

 

Notowania EUR/PLN - YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z pace pko