Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ożywienie gospodarcze w Chinach nabrało tempa

Pekin opublikował dane dotyczące wzrostu PKB. W I kwartale odnotowano wynik powyżej oczekiwań analityków. Warto jednak zachować ostrożność, gdyż wzrost jest związany z dynamicznym ożywieniem, które może stracić swój impet w kolejnych kwartałach. 

 

  • W I kwartale 2023 r. PKB w Chinach wzrósł o 4,5% w ujęciu rocznym. 
  • Pomimo że dane dotyczące chińskiej gospodarki są powyżej oczekiwań, rynek zareagował z rezerwą. 
  • Problemem może okazać się rosnące bezrobocie wśród młodych. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Ożywienie gospodarcze w Chinach nabrało tempa 

Nocne dane były sporym zaskoczeniem. W I kwartale 2023 r. PKB wzrósł o 4,5% r/r. To powyżej oczekiwań analityków, którzy zakładali wzrost na poziomie 4%. 

Dobrą informacją dla Pekinu jest również wzrost sprzedaży detalicznej, który przyspieszył do 10,6%, osiągając prawie dwuletnie maksimum. Według danych opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne w ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 2,2%. Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w marcu rok do roku o 3,9%. 

Reklama

 

Dane makroekonomiczne pochodzące z chińskiej gospodarki udowadniają, że wzrost po pandemii wciąż nie utracił impetu i rzutuje na bieżące odczyty. Solidny tegoroczny start był możliwy dzięki wzmożonemu popytowi konsumenckiemu po zniesieniu restrykcji. 

Zobacz również: Chiny i popyt na surowce. Czy Europa miała sporo szczęścia i właśnie się ono wyczerpuje?

 

Chiński produkt krajowy brutto (PKB) w ostatnich latach

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Investing.com 

 

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku rząd postawił sobie za cel osiągnięcie wzrostu na poziomie 5,5%, przy czym finalnie udało się osiągnąć zaledwie 3%. Pekin wytrwale realizował założenia polityki zero-covid, która odbiła się na produkcji i przemyśle, po raz kolejny negatywnie wpływając na łańcuchy dostaw. 

Jak wskazują analitycy, pomimo wyraźnej dynamiki, według najnowszych danych produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła mniej niż oczekiwano, a dokładniej o 3,9% r/r (konsensus 4,4%).

Reklama

Dane z Pekinu a wskazówki dla inwestorów 

Należy mieć na uwadze, że zaskakująco dobre dane za I kwartał mogą świadczyć o zjawisku określanym mianem „backloadingu”. Chodzi o dynamiczne ożywienie sektorów, które były obciążone szeregiem restrykcji, a następnie narażone na chaotyczne otwarcie na początku bieżącego roku. Wobec tego dzisiejszych danych nie należy interpretować jednoznacznie.

Raymond Yeung, główny ekonomista zajmujący się analizą chińskiej gospodarki w ANZ Research, cytowany przez CNN, uważa, że wprowadzenie korekt uwzględniających wpływ opóźnionej aktywności gospodarczej może doprowadzić do rewizji wyników, a po ich uwzględnieniu wzrost PKB w I kwartale mógłby wynieść zaledwie 2,6%. Opinię tę mogą potwierdzać choćby dane na temat inwestycji prywatnych w środki trwałe, w przypadku których odnotowano wzrost na poziomie 0,6%, co sygnalizuje brak pełnego zaufania przedsiębiorców. 

Niepokojące są dane dotyczące bezrobocia wśród młodych Chińczyków. Stopa bezrobocia wśród obywateli w przedziale wiekowym od 16 do 24 lat osiągnęła w marcu 19,6%, a więc wzrosła trzeci miesiąc z rzędu. Takiego poziomu nie raportowano od lat - pojawiają się obawy, że ten wynik będzie oznaczał zastój w gospodarce. Teoretycznie dynamika mogłaby osłabnąć w czerwcu, gdy rynek pracy zostanie zasilony przez ponad 11 mln absolwentów szkół wyższych. Istnieje wówczas ryzyko, że bezrobocie się zwiększy, a gospodarka straci impet. 

Po publikacji danych chiński juan nieznacznie umocnił się w stosunku do dolara. Inwestorzy ostrożnie podchodzą do lepszych od oczekiwań danych gospodarczych, obawiając się nierównomiernej dynamiki wzrostu po zdjęciu blokad pandemicznych. Analizując rozczarowanie, które przyniósł rok 2022, w tym roku rząd wyznaczył cel na poziomie 5%, któremu ma towarzyszyć utworzenie ponad 12 mln miejsc pracy. 

Zobacz również: Chiny: restrykcje epidemiczne blokadą gospodarki – jak zniesienie uwolni popyt i podaż? 

Reklama

 

Relacja CNY do USD w ostatnim miesiącu 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Xe.com 

 

Ostrożna reakcja rynku powinna stanowić zachętę do zachowania uwagi. Pomimo to dane dotyczące chińskiego PKB poprawiły nastroje gospodarcze w Azji. Wydaje się jednak, że okres dwucyfrowego wzrostu Chiny mają już za sobą. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ożywienie gospodarcze w Chinach nabrało tempa