Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ORLEN Gazoport Zatoka Gdańska

Wyniki finansowe Grupy ORLEN za II kwartał 2024 roku i ambitne plany inwestycyjne

Grupa ORLEN ogłosiła swoje wyniki finansowe za drugi kwartał 2024 roku, które mimo trudnych warunków rynkowych, prezentują się imponująco. Zysk operacyjny EBITDA LIFO wyniósł 11,3 mld zł, a przychody osiągnęły poziom 69,5 mld zł. Te rezultaty są dowodem na skuteczność realizowanej strategii, skoncentrowanej na rozwoju odnawialnych źródeł energii i inwestycjach w przyszłościowe technologie.

 

Kurs akcji PKN Orlen - czwartek, 29 sierpnia

 

Rozwój energetyki odnawialnej i przejęcie farm fotowoltaicznych

W lipcu 2024 roku Grupa ORLEN, za pośrednictwem spółki ORLEN Wind 3, podpisała umowę przedwstępną na zakup dwóch farm fotowoltaicznych oraz farmy wiatrowej. Te inwestycje, zlokalizowane w województwach lubuskim, wielkopolskim oraz łódzkim, zwiększą moc wytwórczą Grupy ORLEN o łącznie 306 MW.

Nowe instalacje będą produkować około 400 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu blisko 182 tys. gospodarstw domowych.

Reklama

 

>> zobacz też: Kurs złotego umacnia się, ale dolar i euro odbijają – analiza kursów walut na koniec sierpnia 2024

 

Intensywny rozwój infrastruktury OZE

Energa Green Development, spółka należąca do Grupy ORLEN, aktywnie rozwija projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Obecnie spółka zarządza instalacjami o mocy blisko 700 MW, a plany akwizycyjne przewidują podwojenie tej wartości. Jednym z najważniejszych projektów jest budowa elektrowni fotowoltaicznej PV Kotla na Dolnym Śląsku o planowanej mocy 130 MW, która zasili ponad 60 tys. gospodarstw domowych.

 

Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego i przyszłość energetyki

Grupa ORLEN realizuje również ambitne plany związane z dekarbonizacją swoich aktywów ciepłowniczych w aglomeracji warszawskiej. Do 2035 roku elektrociepłownie i ciepłownie ORLEN całkowicie odejdą od węgla, co pozwoli na znaczące ograniczenie emisji CO2.

Reklama

 

>> Sprawdź również:  Większe wsparcie społeczne i inwestycje bez nowych podatków. Jest nowy projekt budżetu na 2025

 

Kluczowe projekty dla bezpieczeństwa energetycznego

Grupa ORLEN zaangażowała się także w kluczowe projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski. Jednym z nich jest Baltic Power – projekt morskiej energetyki wiatrowej, który po ukończeniu w 2026 roku, pokryje około 3% krajowego zapotrzebowania na energię.

 

Rozbudowa infrastruktury gazowej

Polska, dzięki inwestycjom Grupy ORLEN, staje się środkowoeuropejskim hubem gazowym. Rozbudowa Terminala LNG w Świnoujściu oraz planowany gazoport w Zatoce Gdańskiej znacząco zwiększą przepustowość importu gazu ziemnego, co przyczyni się do uniezależnienia energetycznego kraju.

Reklama

 

>> Zobacz koniecznie: Worldline i Medicine: ekspresowa płatność dla klientów w sklepie z dostawą do domu

 

Inwestycje w przyszłość: wodór i oceny ratingowe

ORLEN kontynuuje rozwój infrastruktury wodorowej, otwierając kolejne stacje tankowania wodoru. Te inwestycje są częścią długoterminowej strategii koncernu, który zdobył najwyższe w swojej historii oceny ratingowe od agencji Moody's oraz Fitch.

Grupa ORLEN, dzięki stabilnej sytuacji finansowej oraz dynamicznym inwestycjom, umacnia swoją pozycję lidera transformacji energetycznej w Polsce, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ORLEN Gazoport Zatoka Gdańska