Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odczyt indeksu ZEW

W ciągu najbliższych 6 miesięcy w niemieckiej gospodarce nie będzie się działo jakoś szczególnie dobrze. Tak wynika z dzisiejszego odczytu indeksu ZEW, który okazał się znacznie niższy, niż oczekiwano. Jednak euro zareagowało neutralnie, złoty również.

 

  • Odczyt indeksu ZEW z Niemiec znacznie poniżej oczekiwań!
  • Indeks ZEW wyniósł 4,1 w kwietniu, wobec 13,0 w marcu, oczekiwano 15,1.
  • Kurs eurodolara zlekceważył ten niezbyt optymistyczny odczyt.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Kwietniowy odczyt indeksu ZEW dla RFN – pokazującego nastawienie ekonomistów do koniunktury w niemieckiej gospodarce w kolejnych 6 miesiącach – zawiódł oczekiwania.

Indeks Strefa Euro - ZEW w kwietniu wyniósł 6,4 pkt, wobec oczekiwań na poziomie 13 pkt. Poprzedni odczyt za marzec był na poziomie 10 pkt. Czyli tutaj też mamy negatywną niespodziankę.

 

Notowania indeksu ZEW – 5 lat

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

 

Niemiła niespodzianka z Niemiec

Odczyt ZEW za kwiecień wyniósł 4,1. W marcu sięgał 13 pkt. Ale najważniejsze jest to, że oczekiwano odczytu na poziomie 15,1 pkt.

"Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW wyraźnie spadł i obecnie wskazuje na niezmienioną sytuację gospodarczą w ciągu najbliższych sześciu miesięcy" - powiedział prezes ZEW Achim Wambach.

Eksperci ankietowani przez ZEW wskazują, że „sytuacja na rynku finansowym jest niepewna”. Ostrzegają, że banki mogą przyhamować z akcją kredytową. Tymczasem międzynarodowa sytuacja gospodarcza będzie zapewne zmuszała banki centralne do utrzymywania restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Reklama

Z drugiej strony, jak wskazali ekonomiści, kryzys bankowy oddalił się. Oczekiwania co do wyników firm finansowych poprawiły się, w porównaniu do marca.

Przypomnijmy, że indeks ZEW to indeks sentymentu. Obrazuje, jakie panują nastroje odnośnie sytuacji gospodarczej w RFN. Został skonstruowany przez niemiecki instytutu ZEW w Mannheim.

Sytuacja gospodarcza w RFN postrzegana jest nadal w ciemnych barwach. "Wciąż wysokie wskaźniki inflacji i restrykcyjna polityka monetarna na arenie międzynarodowej ciążą gospodarce" - powiedział Wambach.

Niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział w poniedziałek, że nie ma powodu do obaw o stabilność finansową w Niemczech po zawirowaniach bankowych w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii (chodzi o upadłość Credit Suisse). "Nie ma kryzysu bankowego. Nasze banki mają silne podstawy kapitałowe" – zapewnił Lindner.

Mateusz Urban, ekonomista Oxford Economics, zwraca uwagę na subindeks warunków bieżących, który wzrósł w kwietniu. "W ujęciu sektorowym największą poprawę odnotowały banki i firmy ubezpieczeniowe, co odzwierciedla zmniejszające się ryzyko kryzysu bankowego, natomiast usługi i handel detaliczny osiągnęły gorsze wyniki. Dzisiejsze odczyty ZEW podkreślają złożoność sytuacji, w jakiej znalazły się gospodarki Niemiec i strefy euro. Z jednej strony, bardziej korzystna ocena bieżących warunków umacnia nasz pogląd, że gospodarka Niemiec i strefy euro będzie się rozwijać w I połowie 2023 roku. Z drugiej jednak strony, dynamika wzrostu znajduje się pod rosnącą presją słabnącego popytu, który ciąży na zamówieniach w przemyśle, wciąż wysokiej inflacji i zaostrzonych warunków finansowych. W rezultacie oczekujemy, że kwartalny wzrost PKB pozostanie przytłumiony przez cały bieżący rok" - skomentował Urban.

Zobacz również: Dane NBP mówią coś dokładnie odwrotnego - mamy nowy historyczny rekord!

 

Giełda mówi coś innego

Reklama

Warto zwrócić uwagę, że giełda mówi coś innego, niż ekonomiści. Przyjmuje się, że giełda jest "maszynką do przewidywania przyszłości". I z mniej więcej półrocznym wyprzedzeniem wskazuje, co będzie się działo w realnej gospodarce.

I co mówi indeks DAX? No cóż, w ciągu ostatnich 6 miesięcy urósł o 24%. A nasz WIG20 poszedł w górę o 33%, czyli nawe lepiej. Tak więc inwestorzy obstawiali w ciągu ostatnich miesięcy, że w niemieckiej, a zatem i polskiej gospodarce, będzie się działo dobrze.

Kto się myli - giełda czy ekonomiści?

 

Notowania DAX na tle WIG20

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Trading View

Reklama

 

Co to jest indeks ZEW?

Przypomnijmy, że indeks ZEW to indeks sentymentu. Obrazuje, jakie panują nastroje odnośnie sytuacji gospodarczej w RFN. Został skonstruowany przez niemiecki instytutu Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung ZEW w Mannheim.

W jaki sposób powstaje ZEW?

Konstruowany jest na podstawie ankiety wśród około 400 analityków oraz specjalistów. Prezentują oni swoje prognozy średnioterminowe co do koniunktury oraz sytuacji na rynkach finansowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Wynik indeksu to różnica między opiniami pozytywnymi a negatywnymi. Średnie wartości indeksu ZEW z ostatnich lat zazwyczaj wahały się w okolicach 35 punktów. 

Zobacz również: O co tutaj chodzi? Druga gospodarka świata zaskakuje danymi o PKB, ale rynek nie cieszy się

Czytaj więcej