Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

obniżka stóp EBC

RPP nie powinna zaskoczyć w tym tygodniu

W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja odnośnie do parametrów polityki pieniężnej ogłoszona zostanie w środę w godzinach popołudniowych. W naszej ocenie stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i taki jest też szeroki konsensus rynkowy. Bieżący forward guidance RPP jest wyraźny i jednoznacznie sugeruje chęć stabilizacji stóp procentowych na obecnym poziomie.

Opublikowane w minionych tygodniach dane tej oceny nie powinny zmienić. Dlatego też nie spodziewamy się wyraźnej zmiany narracji komunikatu, a także retoryki prezesa NBP w zaplanowanej na czwartek konferencji prasowej. Wciąż aktualne pozostają czynniki niepewności dla inflacji, które utrudniać będą jej trwałe sprowadzenie do celu NBP. Niepokojący pozostaje mocny wzrost płac, który w warunkach odrodzenia konsumpcji prywatnej będzie sprzyjał utrzymaniu presji inflacyjnej na podwyższonym poziomie, szczególnie w zakresie cen usług.

 

Zobacz także: Inflacja w strefie euro wyżej niż się spodziewano! Dane z USA zdominują tydzień z decyzjami banków centralnych

 

EBC obniży stopy procentowe, ale co dalej?

W czwartek o godz. 14:15 poznamy decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą stóp procentowych w strefie euro. Powszechne oczekiwania wskazują, że EBC wywiąże się ze swoich deklaracji, które wybrzmiewają już od stycznia, o obniżce stóp procentowych. Oczekuje się cięcia o 25 pkt baz., co oznacza, że stopa depozytowa zostałaby obniżona do 3,75% z obecnych 4,00%, a podstawowa stopa operacji refinansujących (zabezpieczony kredyt na 1 tydzień) do 4,25% z 4,50%. Decyzja jest przesądzona, pomimo tego, że wzrost płac w Eurolandzie przyspieszył w 1Q, a inflacja, w tym bazowa, przewyższyła w maju oczekiwania.

Niemniej, nowy zestaw prognoz nadal będzie pokazywał powrót inflacji do celu w średnim okresie, a Rada Prezesów zadba o wiarygodność swojej komunikacji. Biorąc jednak pod uwagę ciasny rynek pracy i inflację bazową, EBC po obniżce stóp proc. w tym tygodniu pozostanie ostrożny i zapewne jasno nie zadeklaruje tempa dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Stąd spodziewamy się, że w lipcu stopy nie ulegną zmianie. Obecnie rynki finansowe wyceniają, że w tym roku dojdzie łącznie do 2-3 obniżek stóp o 25 pkt baz., a w 2025 r. o dodatkowe 2 cięcia.

 

Dane z USA nie wyślą sygnału o potrzebie rychłych cięć stóp procentowych Fed

W tym tygodniu kalendarium danych ze Stanów Zjednoczonych obejmuje wyliczenia indeksów ISM dla przemysłu (poniedziałek) i usług (środa), które powinny potwierdzić kontynuację widocznych wcześniej trendów: stagnację branż wytwórczych i ożywienie w usługach, choć wolniejsze niż niezłym dla tego sektora 1Q 2024. Ważniejsze informacje będą jednak dotyczyć amerykańskiego rynku pracy. We wtorek poznamy liczbę wakatów wg. JOLTS w kwietniu w USA, które powinny wpisywać się w stopniowe zmniejszanie się siły popytu na pracę. Pozostaje ona jednak na tyle duża, że w maju liczba miejsc pracy poza rolnictwem (non-farm payrolls) zapewne ponownie przewyższy średnią historyczną.

Według konsensusu prognoz liczba etatów wzrośnie o 190 tys. m/m, po wzroście o 175 tys. m/m w kwietniu. W przypadku stopy bezrobocia oczekuje się stabilizacji (3,9%), podobnie jak dla wzrostu płacy godzinowej (0,3% m/m). Rynek pracy jest mocną stroną amerykańskiej gospodarki i jak na razie nie wysyła sygnałów dla Fed do konieczności cięć stóp procentowych. Niemniej, realizacja powyższych prognoz zapewne utrzyma oczekiwania rynkowe, że Fed zrealizuje swoje słowa o początku obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej

Artykuły związane z obniżka stóp EBC