Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nowe IPO

Najnowszy raport PwC stanowi potwierdzenie obaw dotyczących gorszej kondycji rynków. Mowa o spadku aktywności IPO na rynku pierwotnym. Wartość IPO przeprowadzonych na giełdach w Europie wyniosła 3,8 mld EUR, co jest spadkiem o 27% r/r. 

 

  • Aktywność na rynkach była ograniczana m.in. przez wysokie stopy procentowe czy inflację. 
  • Od początku roku WIG i WIG20 wzrosły odpowiednio o 15% i 17%, co jest dowodem na poprawę nastrojów. 
  • Ostatnia publiczna oferta, złożona przez dr Irenę Eris została odwołana 
  • W Europie aktywność również jest niższa. W I półroczu było 45 debiutów wobec 66 w analogicznym okresie 2022 r. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

 

IPO na GPW i NewConnect 

W I połowie roku było 6 IPO wobec 9 IPO rok wcześniej. Zarówno debiuty zeszłoroczne, jak i tegoroczne odbyły na się NewConnect. Łączna wartość transakcji wyniosła 14,7 mln zł, a to oznacza spadek o 46,2% względem 2021 r. 

PwC zauważa, że spośród 6 IPO na NewConnect, największą pod względem wartości ofertą była spółka z branży gier VRFabric (IPO o wartości 6,1 mln zł). Kolejne miejsca należały do Robs Group Logistic (oferta o wartości 3 mln zł) oraz FrozenWay (oferta o wartości 2,7 mln zł).

Zobacz również: Kolejne amerykańskie banki zaskakują wynikami finansowymi! Zobacz co dzieje się z notowaniami ich akcji

 

Specjaliści zauważają, że widać wzrost zainteresowania rynkami, jednak dla giełdy może to być za mało. Ostatnio było głośno o debiucie polskiej marki kosmetycznej dr Irena Eris, która następnie wycofała się z oferty. 

“Po dość jałowym pierwszym kwartale zainteresowanie akcjami z rodzimego parkietu wzrosło i weszliśmy z powrotem w trend wzrostowy, zostawiając bessę z 2022 roku w tyle. (...) Sama względna poprawa nastrojów na rynku nie wystarcza - wydaje się, że poza nimi wciąż kluczową rolę przy następnym IPO będą odgrywały nie tylko solidne fundamenty i perspektywy, ale i oczekiwania konkretnych inwestorów i ich ostrożne podejście, które łącznie będą uzasadniać wycenę biznesu. Pozostaje nam więc wciąż poczekać na kolejną próbę debiutu na rynku głównym GPW” - przekazał w oświadczeniu wicedyrektor PwC Polska w zespole ds. rynków kapitałowych Kamil Wardzyński. 

Zobacz również: Ten rynek akcji urósł o 400% w dość krótkim czasie. Czy to kolejna bańka?

Reklama

 

W Europie wcale nie lepiej 

Podobną sytuację obserwuje się w całej Europie. Według PwC w I połowie roku wartość IPO wyniosła 3,8 mld euro, co w ujęciu rocznym oznacza spadek o 27%. W analizowanym okresie odnotowano 45 debiutów (w I połowie 2022 r. było ich 66).

Co ciekawe, pod względem debiutów największym powodzeniem cieszyła się Borsa Istanbul. To tam wartość była najwyższa (21 IPO na poziomie 1,22 mld EUR). Kolejne miejsca należały do Borsa Italiana (9 IPO o wartości 1,15 mld euro), a następnie London Stock Exchange (7 IPO o wartości 0,66 mld euro).

 

Aktywność na europejskim rynku IPO w I kw. od 2019 r. 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: PwC

Reklama

 

"Wzrosty głównych europejskich indeksów giełdowych oraz poprawiające się warunki makro (relatywnie łagodna zima, niższe niż oczekiwano koszty energii, spadki inflacji) nie zdołały przełamać ostrożnego podejścia inwestorów na rynku IPO. Rynek oswaja się z nową rzeczywistością, również w zakresie wycen spółek. Powoduje to, że z jednej strony rośnie kolejka spółek - potencjalnych debiutantów, u których inwestorzy będą szukać przede wszystkim silnych fundamentów np. w postaci pozytywnych historycznych wyników finansowych i udokumentowanego rozwoju; z drugiej zaś - spółki i właściciele coraz częściej rozważają inne niż IPO strategie wyjścia, w tym sprzedaż udziałów do inwestorów finansowych lub strategicznych, czy debiuty “rozłożone w czasie” ” - komentuje Bartosz Margol, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Polska.

Jeśli chodzi o europejskie IPO, na uwagę zasługuje debiut Hidroelectrica. Rumuńska spółka wyceniła swoją ofertę na 22,87 USD za walor, co pozwoliło uzyskać 1,8 mld EUR. Według Yawena Chena, redaktora agencji Reutera, spółka planuje wypłacać dywidendę w wysokości 90% zysków. 

Zobacz również: Kurs giganta na historycznym maksimum! Wszystko przez prognozę dynamicznego rozwoju na wielkim rynku

Czytaj więcej